Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Jedynka
Andrzej Gralewski 15.09.2018

Trzeci rok Wielkiej Wojny

Rok 1916 zaczął się zakończeniem jej największej operacji desantowej -  batalii o turecki półwysep Gallipoli. 
Francuscy żołnierze w okopach w północno-zachodniej Francji, bitwa pod VerdunFrancuscy żołnierze w okopach w północno-zachodniej Francji, bitwa pod VerdunBain News Service, źr. Biblioteka Kongresu USA, Wikipedia/domena publiczna

Państwa ententy przegrały na Morzu Egejskim z Imperium Osmańskim. To był triumf państw centralnych. Nadal wszyscy walczyli ze wszystkimi i to coraz groźniejszą bronią. Anglicy np. pierwszy raz użyli czołgów.  

Rok 1916 zapisał się w historii francusko-niemieckim piekłem Verdun czy brytyjsko-niemiecką bitwą nad Sommą największym starciem I wojny światowej z milionem ofiar.

Była też Kostiuchnówka. Od 4 do 6 lipca polskie siły legionowe stoczyły tam swoją największą bitwę w wojnie. Zatrzymały Rosjan, co przyniosło im  uznanie. Wyniszczające dla Niemiec i Austro-Węgier działania wojenne spowodowały ogłoszenie przez cesarzy deklaracji  utworzenia państwa polskiego zwanej Aktem 6 listopada. Kilkanaście dni później Franciszek Józef, jeden z jej sygnatariuszy, umrze. Czy powstanie Niepodległej było już bliskie? 

***

Tytuł audycji: "Historia żywa"

Prowadzi: Dorota Truszczak

Gość: prof. Andrzej Nowak (historyk)

Data emisji: 15.09.2018

Godzina emisji: 14.13

ag