Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Czwórka
Karina Duczyńska 22.09.2014

Medycyna konwencjonalna kontra medycyna alternatywna

Lekarze zajmujący się medycyną w tradycyjnym rozumieniu tego pojęcia, traktują najczęściej osoby, stosujące mniej konwencjonalne metody leczenia, jak znachorów i wyłudzaczy. Tymczasem okazuje się, że prawidłowo stosowane leczenie alternatywne bywa znakomitym środkiem wspierającym podstawową terapię.
Akupunktura. Pacjentka podczas zabieguAkupunktura. Pacjentka podczas zabieguGlow Images/East News
Posłuchaj
  • Czy warto leczyć się metodami niekonwencjonalnymi? - rozmowa z Pawłem Grzesiowskim, Delgermaą Munkhuu i Norbertem Szalusiem (Czwórka/4 do 4)
  • Stosujesz leczenie metodami niekonwencjonalnymi? - sonda (Czwórka/4 do 4)
Czytaj także

Medycyna tradycyjna to - jak wynika z definicji - stosowanie środków o udokumentowanej efektywności. - Niekoniecznie chodzi wyłącznie o farmaceutyki, ale także o metody, które zostały jednoznacznie potwierdzone - przekonuje lekarz Paweł Grzesiowski. - Nie wszystkie metody niekonwencjonalne będziemy uważać za "pozamedyczne", ale są takie, których konsekwencji nie zbadaliśmy.

Zanim udamy się do medyka, który będzie nas leczył w sposób niekonwencjonalny warto więc zastanowić się czy terapia, którą chcemy podjąć, ma być jedyną drogą do wyleczenia, czy może będzie wyłącznie "czynnikiem wspierającym" tradycyjne metody. - Psychoterapia, czy budowanie w kimś motywacji do walki z chorobą nie do końca mieszczą się w obszarze medycznym, a jednocześnie mogą wspomagać terapię właściwą - dodaje Grzesiowski.

Środkami z "pogranicza" ekspert nazywa tabletki homeopatyczne, które "teoretycznie nie mają prawa działać, a jednak opisy pacjentów są takie, że to działa". Potwierdzają to Norbert Szaluś z Centrum Ziołolecznictwa Wilcaccora i dr Delgermaa Munkhuu z przychodni lekarskiej Naranten, która od wielu lat zajmuje się akupunkturą.

czytaj także: Dbajmy o zdrowie, czyli jak nie zostać technokaleką <<<

- Akupunktura i akupresura to już potwierdzone, udowodnione metody, choć katalog chorób, w których się je stosuje, jest ograniczony. Nie robimy tego w przypadku guza mózgu - przekonuje Szaluś. - Akupunktura buduje równowagę w organizmie, a w medycynie wschodniej traktuje się organizm jako całość - wtóruje mu Munkhuu. - Stosując nasze metody staramy się więc leczyć przyczyny chorób, a nie ich skutki.

By dowiedzieć się więcej zarówno o tradycyjnych metodach leczenia, jak i alternatywach dla nich, a także m.in. o efekcie "placebo",  posłuchaj nagrań rozmów z audycji "4 do 4".

(kd/asz)