Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Jedynka
Sylwia Mróz 04.04.2017

Początki życia na Ziemi i szanse na inne organizmy w kosmosie

- Dawniej panowało przekonanie, że życie wyszło z morza, podczas gdy nasze odkrycie pokazuje, że wyszło z jeziora, a ewolucja przebiegała znacznie szybciej niż się wydawało - mówi geolog, dr hab. Barbara Kremer.

Pytanie o to, czy we wszechświecie istnieje inna cywilizacja lub chociaż jakaś forma życia nurtuje nie tylko naukowców. Pomimo danych, jakie mamy na temat różnych planet, nie sposób w pełni na nie odpowiedzieć. - Warunki na niektórych planetach, przynajmniej na początku istnienia naszego Układu Słonecznego, mogły sprzyjać powstaniu życia. Wenus, Ziemia i Mars były tzw. planetami do zamieszkania w ich pierwotnej ewolucyjnej historii - opowiada dr hab. Barbara Kremer.

Warunki na Wenus się zmieniły i stała się ona bardzo gorącą planetą, podczas gdy Mars zrobił się zimny. Warunki na tych planetach nie są stabilne, stabilizacja udała się jedynie Ziemi. - Na Marsie jest woda, co jest pierwszą przesłanką do tego, by życie mogło zaistnieć. Jest wiele ciał niebieskich w naszym układzie, które mają wodę i są one kandydatami do poszukiwania na nich życia, ale niestety są bardzo odległe od Ziemi - opowiada geolog.

Które księżyce i planety są najbardziej obiecujące w tym aspekcie? Kiedy pojawiło się życie na Ziemi? Jakie informacje o naszej planecie skrywają najstarsze skały? Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

***

Tytuł audycji: Wieczór odkrywców w paśmie Eureka

Prowadzi: Krzysztof Michalski

Gość: dr hab. Barbara Kremer (geolog, Instytut Paleobiologii Polskiej Akademii Nauk)

Data emisji: 3.04.2017

Godzina emisji: 19.07

sm/mg