Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Jedynka
Sylwia Mróz 02.05.2017

Jak zainteresować uczniów fizyką jądrową i optyką?

- Jest wielka potrzeba wyjaśniania młodym ludziom, jak piękną nauką jest fizyka, jak bardzo jest nam potrzebna i wtopiona w życie, tylko trzeba to zobaczyć - mówi prof. Ludwik Dobrzyński, przewodniczący komitetu organizacyjnego konkursu "Fizyczne Ścieżki".
Posłuchaj
  • Dlaczego warto wziąć udział w konkursie "Fizyczne Ścieżki"? (Eureka/ Jedynka)
Czytaj także

Do osiągnięć laureatów konkursu "Fizyczne Ścieżki" należą m.in. najwyższa wieża zbudowana z makaronu, wyznaczanie długości fali świetlnej za pomocą kawałka płótna i pomiar grubości włosa przy pomocy lasera. Organizatorzy, jakimi są Narodowe Centrum Badań Jądrowych w Świerku i Instytut Fizyki Polskiej Akademii Nauk w Warszawie, chcą zainteresować fizyką uczniów szkół gimnazjalnych, licealnych oraz techników.

- Konkursy mają to do siebie, że nie zawsze muszą nas wszystkich olśnić, ale tym razem był bardzo wyrównany poziom, co nie jest regułą. Pojawiły się tematy od optyki geometrycznej przez elektrodynamikę po fizykę jądrową, co mogłoby się wydawać niemożliwością ze względu na wiek uczniów - opowiada prof. Ludwik Dobrzyński.

O konkursie w nagraniu audycji rozmawiamy z laureatami i nauczycielami. Zapraszamy do słuchania.

***

Tytuł audycji: Eureka

Prowadzi: Dorota Truszczak

Goście: prof. Ludwik Dobrzyński (przewodniczący komitetu organizacyjnego konkursu "Fizyczne Ścieżki", fizyk), prof. Andrzej Wiśniewski (fizyk), laureaci konkursu "Fizyczne Ścieżki" oraz nauczyciele-opiekunowie uczniów

Data emisji: 2.05.2017

Godzina emisji: 19.08

sm/mg