Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Jedynka
Sylwia Mróz 08.05.2017

Ścieki i glony jako źródło energii. "Potrzebujemy nowych rozwiązań"

Zamiast czyścić ścieki, polscy naukowcy robią z nich energię i szukają nowych zastosowań dla glonów. - Prowadzimy innowacyjne badania, które w dłuższej perspektywie mogą bardzo odmienić nasze życie - mówi dr hab. inż. Marcin Zieliński z Katedry Inżynierii Środowiska Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego.

Mikroglony bywają wykorzystywane jako źródła energii i w oczyszczaniu ścieków. Pomysł na wykorzystanie ich w tym celu wziął się z światowego trendu, szukającego alternatyw dla tradycyjnych paliw. - Istnieje potrzeba poszukiwania innego rozwiązania, które byłoby prośrodowiskowe, uzasadnione ekonomicznie i takim jest możliwość zastosowania biomasy mikroglonów. Może ona znaleźć zastosowanie również w innych dziedzinach, jak np. medycyna, farmacja, kosmetologia, zdrowa żywność i inne - opowiada dr hab. inż. Marcin Dębowski.

Profesorowie z Katedry Inżynierii Środowiska Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego korzystają w swoich badaniach z mikroalg, które mają niezwykłe zdolności przyrastania i są zdolne do tworzenia cennych związków. - Biorąc pod uwagę ceny standardowych nośników energii, to w chwili obecnej produkcja energii z glonów nie do końca jest opłacalna. Jeśli przy okazji szacujemy efekt ekologiczny, jak np. oczyszczanie ścieków, to znacznie poprawia to wynik ekonomiczny - wyjaśnia Marcin Dębowski.

Czy przemysł jest zainteresowany takimi badaniami? O tym w nagraniu audycji.

***

Tytuł audycji: Wieczór odkrywców w paśmie Eureka

Prowadzi: Krzysztof Michalski

Goście: dr hab. inż. Marcin Dębowski i dr hab. inż. Marcin Zieliński (profesorowie z Katedry Inżynierii Środowiska Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego)

Data emisji: 8.05.2017

Godzina emisji: 19.08

sm/pg