Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Jedynka
Andrzej Gralewski 25.03.2019

Polak twórcą nowego sposobu wytwarzania nanomateriałów

Nanomateriały to wszelkie materiały, w których występują regularne struktury na poziomie molekularnym, tj. nie przekraczającej 100 nanometrów. To ok. 500 razy mniej niż ludzki włos.
Posłuchaj
  • Prof. Dawid Janas o metodzie wytwarzania nanorurek o pożądanych właściwościach (Wieczór odkrywców/Jedynka)
Czytaj także

Gość programu prof. Dawid Janas z Katedry Chemii Organicznej, Bioorganicznej i Biotechnologii Wydziału Chemicznego Politechniki Śląskiej, laureat programu START FNP, po doktoracie i stażu na Uniwersytecie Cambridge powrócił do pracy w Polsce i ostatnio opisał w prestiżowym magazynie naukowym "Scientific Reports" rozwiązanie problemu, z którym próbowali poradzić sobie badacze nanomateriałów węglowych w czołowych laboratoriach świata od wielu lat.

Polski uczony opracował metodę szybszą i tańszą od dotychczas stosowanych na świecie metod wytwarzania nanorurek o pożądanych właściwościach. - Opracowaliśmy ją na bazie techniki, która ma już przeszło sto lat. Wzieliśmy metodę podziału materiałów biologicznych i wypróbowaliśmy ją w obszarze nanotechnologii - mówił prod. Janas w audycji "Wieczór odkrywców".

Nanorurki węglowe są jedną z najbardziej obiecujących form węgla, które mają wiele zastosowań w przemyśle i badaniach naukowych. Dzięki metodzie polskich uczonych będzie można w sposób prosty i tani produkować nanorurki metaliczne, które lepiej przewodzą prąd niż miedź, bądź nanorurki półprzewodnikowe do budowy tranzystorów. Nanorurki znajdują także coraz szersze zastosowanie w optyce i diagnostyce medycznej.

Zapraszamy do wysłuchania calej audycji. 

***

Tytuł audycji: Wieczór odkrywców

Prowadzi: Krzysztof Michalski

Gość: prof. Dawid Janas (Katedra Chemii Organicznej, Bioorganicznej i Biotechnologii Wydziału Chemicznego Politechniki Śląskiej, laureat programu START FNP)

Data emisji: 25.03.2019

Godzina emisji: 19.05

ag/abi