Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Jedynka
Andrzej Gralewski 30.11.2020

Genetyka historyczna i... SARS-CoV-2

We wrześniu głośno było o kolejnym osiągnięciu naukowców z Zakładu Genetyki Sądowej Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego, którzy zidentyfikowali szczątki polskich żołnierzy z Westerplatte i postanowili zrekonstruować ich twarze.

Prof. Andrzej Ossowski ze swoim zespołem prowadzi badania na wielu frontach, ponieważ ciągle identyfikuje ofiary totalitaryzmów i ustala dane polskich żołnierzy, którzy zginęli na Zachodzie, w tym szczególnie lotników polskich walczących w Wielkiej Brytanii.

zdalna szkoła stock 1200.jpg
"Pandemia na zawsze zmieni polską szkołę". Marek Zagórski o cyfryzacji oświaty

Ostatnio doszedł jeszcze jeden rodzaj działalności - testy na SARS-CoV-2.

Prof. Andrzej Ossowski wyjaśnia, że do zajęcia się testami na koronawirusa, które nie są szczególnie skomplikowane doszło trochę przypadkiem. Ponieważ jego zakład jest częścią medycyny sądowej i były podejrzenia wirusa u osób podlegających badaniom sekcyjnym to lekarze doszli do wniosku, ze trzeba przeprowadzić testy, żeby zabezpieczyć przed zakażeniem zespół dokonujący sekcji. - Później okazało się, że skoro wprowadziliśmy procedurę i technologię, to możemy wykonywać testy typowo diagnostyczne - mówi. Dzisiaj laboratorium może wykonać 2-2.5 tys. testów na dobę.

Posłuchaj
20:06 Eureka 30-11-2020.mp3 Genetyka najszybciej rozwijająca się dziedziną nauk biologicznych (Eureka/Jedynka)

laboratorium szczepionka 1200
Genetyczne testy - polskie osiągnięcia w walce z koronawirusem

Obecnie prowadzone są również prace nad badaniem zmiennością genomu wirusa. Wyniki powinny być znane mniej więcej za rok. - My jesteśmy odpowiedzialni za analizę genetyczną, będziemy sekwencjonować całe genomy wirusa i bardzo cieszymy się z tego typowo naukowego wyzwania - mówi gość Programu 1 Polskiego Radia.

Patomorfolog wyjaśnia, jak doszło do identyfikacji polskich żołnierzy znalezionych na Westerplatte. Zostali znalezieni tam, gdzie polegli, a wszystkie informacje niemieckie o ekshumacji i przeniesieniu ich zwłok okazały się nieprawdziwe. Zespół analityków prowadzi prace nad identyfikacja kolejnych pięciu żołnierzy znalezionych na Westerplatte. - Szukamy krewnych tych żołnierzy i mamy nadzieję, że uda się ich zidentyfikować - mówi profesor. Wyjaśnia, że na Westerplatte jednostka była niezwyczajna, a trafiali do niej młodzi żołnierze, którzy często nie mieli rodzin i dzieci. Dlatego zespół stara się dotrzeć do rodzeństwa i w tym celu potrzebna jest ekshumacja, aby pobrać materiał genetyczny.

Prof. Andrzej Ossowski zwraca uwagę, że do identyfikacji ofiar, zwłaszcza wojny, potrzebny jest materiał porównawczy, a z tym jest kłopot. Dlatego wstrzymane zostały prace na Wołyniu, bo oprócz kłopotów z pozyskaniem takiego materiału, doszły jeszcze zawirowania polityczne.

Czytaj także:

***

Tytuł audycji: Eureka

Prowadził: Krzysztof Michalski

Gość: prof. Andrzej Ossowski (Zakład Genetyki Sądowej Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego)

Data emisji: 30.11.2020 

Godzina emisji: 19.07

ag