Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Jedynka
Andrzej Gralewski 25.01.2021

Ornitologia terapeutyczna - obserwacja ptaków sposobem walki z chorobami

Według ustaleń dwóch polskich naukowców ptakoterapia może odegrać istotną rolę terapeutyczną w leczeniu różnych chorób, głównie psychicznych, ale również innego typu.
Posłuchaj
  • Ptakoterapia wspiera leczenie różnych chorób (Eureka/Jedynka)
Czytaj także

shutterstock_papuga.jpg
Kanarek, papuga, szpak. Czy ptaki powinny mieszkać z ludźmi?

Ornitolog, profesor Piotr Tryjanowski - dyrektor Instytutu Zoologii Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu i psychiatra, doktor Sławomir Murawiec - członek Zarządu Głównego Polskiego Towarzystwa Psychiatrycznego swoje obserwacje zawarli w najnowszej książce "Ornitologia terapeutyczna - Ptaki - Zdrowie - Psychika".

Udowadniają w niej, że aktywne podglądanie przyrody, a szczególnie ptaków, ma znaczący wpływ zarówno na zdrowie fizyczne, jak i psychiczne. Według ich ustaleń ptakoterapia może odegrać także istotną rolę terapeutyczną w czasach różnych pandemii.


Posłuchaj
21:35 2021_01_25 19_07_42_PR1_eureka.mp3 Ptakoterapia wspiera leczenie różnych chorób (Eureka/Jedynka)

 


nastolatka młodzież smutek depresja 1200.jpg
Depresja w dobie epidemii koronawirusa. Alarmujące wyniki badań!

Prof. Piotr Tryjanowski, jeden z najbardziej uznanych badaczy ptasich zachowań na świecie, wyjaśnia znaczenie ornitologii terapeutycznej, daje praktyczne zalecenia i udowadnia, że dzięki obserwacjom ptaków możliwe jest wspieranie procesu leczenia różnych chorób psychicznych: depresji, demencji, stresu, czy nawet chorób ze spektrum autyzmu.

Kontakt z przyrodą uspokaja

- Intuicyjnie czujemy, że pójście do lasu, pójście nad rzekę, pójście na łąkę i słuchanie wspaniałych ptasich głosów ma znaczenie terapeutyczne, nawet jak nie umiemy tego nazwać - mówi. Więc naukowcy postawili przed sobą zadanie udowodnienia tych obserwacji. Profesor przekonuje, że ptakoterapia jest lepsza od innych terapii ze zwierzętami, takich jak dogoterapia, alpakoterapia, czy hipoterapia, a ptaki zawsze w ludziach wywoływały pozytywne uczucia. - Ptaki miały coś, czego nie mieli ludzie, a więc umiejętność latania - wyjaśnia.

Ptakoterapia nie zastąpi terapii medycznej

Gość Programu 1 Polskiego Radia zastrzega, że obserwacje ptaków, przyrody, przebywanie na łonie przyrody nigdy nie zastąpią poważnych terapii medycznych. Takie obserwacje mają jedynie charakter prewencyjny i wspomagający. Wskazuje, że ptaki wywołują emocje, grają na emocjach, a to ważny element porozumienia z psychiatrą. - Jeżeli chcemy racjonalnie działać, to emocji nie wyłączamy, ale możemy je trzymać na wodzy - podkreśla.

Prof. Piotr Tryjanowski ostrzega, aby pod żadnym pozorem nie dotykać ptaków, ani ich nie całować, bo ptaki przenoszą mnóstwo chorób. Wystarczy je obserwować, choćby przez lornetkę. - My się powinniśmy cieszyć tym, że ptaka widzimy, tym, że ptaka słyszymy. Ptaka da się też powąchać - mówi. W terapii liczy się multisensoryczność, czyli wiele zmysłów musi pracować razem.

Czytaj także:

***

Tytuł audycji: Eureka

Prowadził: Krzysztof Michalski

Gość: prof. Piotr Tryjanowski (ornitolog, jeden z najbardziej uznanych badaczy ptasich zachowań na świecie)

Data emisji: 25.01.2021

Godzina emisji: 19.07

ag