Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Jedynka
Michał Górski 24.05.2021

Polsko-szwedzki projekt przełomem w badaniu anomalii genetycznych?

W jaki sposób wykorzystać w medycynie wiedzę na temat anomalii genetycznych nabytych w ciągu całego życia? Odpowiedź na to pytanie może przynieść polsko-szwedzki projekt badawczy.
Czytaj też:
doktor badanie pixabay 1200x660.jpg
Wcześnie wykryty rak jelita grubego jest wyleczalny

Fundacja na rzecz Nauki Polskiej to pozarządowa organizacja non-profit realizująca misję wspierania nauki w Polsce. Jednym z najważniejszych projektów fundacji są Międzynarodowe Agendy Badawcze finansowane z Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój. Celem agend miałoby być stworzenie w Polsce wyspecjalizowanych ośrodków naukowych, prowadzących badania i prace rozwojowe na światowym poziomie.


Posłuchaj
23:04 2021_05_24 19_29_35_PR1_eureka.mp3 Wczesne wykrywanie mutacji genetycznych (Eureka/Jedynka)

 


covid koronawirus rodzina FREE 1200.jpg
Covidowa genetyka. "Przypuszczamy, że predyspozycje występują"

W ramach programu Gdański Uniwersytet Medyczny we współpracy z Uniwersytetem Uppsali w Szwecji stworzył Laboratorium Medycyny 3P (medycyna prewencyjna, personalizowana i precyzyjna). Celem laboratorium jest badanie anomalii genetycznych nabytych w ciągu życia i wykorzystanie tej wiedzy w medycynie, np. w onkologii i neurologii. Na realizację projektu badacze otrzymali prawie 40 milionów złotych. Rezultatem mają być m.in. nowe biomarkery czynników ryzyka raka.

Profesor Arkadiusz Piotrowski, jeden z liderów projektu, wyjaśnia, że mutacje to błędy w materiale genetycznym, a komórki, które się dzielą, powielają te błędy. Takie błędy pojawiają się spontanicznie lub w wyniku działania czynników środowiskowych. Mogą być malutkie, ale mogą być też duże, konsekwencje zaś bez względu na ich wielkość mogą być poważne. - My nie badamy tych mutacji, które są dziedziczone od rodziców, ale te, które powstają w trakcie życia człowieka - precyzuje.

Zwraca uwagę, że o mutacjach, które doprowadziły do zmian, wiadomo już sporo, ale są to przypadki już zaawansowanych chorób. Projekt, nad którym pracuje zespół, ma za zadanie wykryć mutacje, jeszcze zanim rozwiną się jakiekolwiek objawy kliniczne. Badania są prowadzone w kontekście chorób nowotworowych, ale też choroby Alzheimera, a ostatnio - zmian somatycznych, w tym COVID-19.

Prof. Piotrowski podkreśla, że próbki do badań są pobierane za zgodą pacjentów. - Jestem zbudowany ich postawą, bo wiedzą, że są to badania podstawowe i im konkretnie nie jesteśmy w stanie pomóc, ale może pomożemy komuś w przyszłości - mówi.


Audycja sponsorowana przez Fundację na rzecz Nauki Polskiej.

Zobacz też:

***

Tytuł audycji: "Ludzie nauki" w pasmie "Eureka"

Prowadził: Krzysztof Michalski

Gość: Profesor Arkadiusz Piotrowski (Gdański Uniwersytet Medyczny, jeden z liderów projektu "Mutacje nabyte podczas życia")

Data emisji: 24.05.2021

Godzina emisji: 19.29

a