Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Jedynka
Daniel Szablewski 15.06.2022

Wybrzeże badaczy i kolekcjonerów. Historyczne zabytki Francuskiej Riwiery

Zabytkowe rezydencje z okolic Nicei i Monako przyciągają uwagę oryginalnością koncepcji i bogactwem kolekcji. Pozostają śladem fascynacji tym regionem wypoczynkowym z początku XX wieku. Villa Kérylos to erudycyjna rekonstrukcja greckiego domu stworzona przez wybitnego badacza czasów hellenistycznych, Theodore'a Reinacha, zaś Villa Ephrussi de Rothschild to wymarzona rezydencja ekscentrycznej milionerki Béatrice Ephrussi de Rothschild zakochanej w sztuce XVIII wieku. Na Lazurowe Wybrzeże licznie przyjeżdżali także przedstawiciele polskiej arystokracji.
Posłuchaj
  • Wybrzeże badaczy i kolekcjonerów. Historyczne zabytki Francuskiej Riwiery (Eureka/Jedynka)
Czytaj także

Lazurowe Wybrzeże znane także jako Riwiera Francuska to odcinek wybrzeża Morza Śródziemnego we francuskiej Prowansji, rozciągający się od miejscowości Cassis na zachodzie aż po włoską granicę. - Duża jego część należała do Włoch i dopiero w 1860 roku Lazurowe Wybrzeże (czy też ten fragment tak nazywany) został przyłączony do Francji - mówi na antenie Programu 1 Polskiego Radia dr Paweł Ignaczak z Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. - Dzisiaj niewiele osób pamięta o włoskiej przeszłości. Widzimy ją w zabytkach, architekturze, np w dawnej Nicei - dodaje. 

Nazwy Lazurowe Wybrzeże użył po raz pierwszy francuski pisarz Stéphen Liégeard, który w 1887 roku wydał książkę zatytułowaną właśnie "La côte d'azur". - Nazwa została wypromowana pod koniec XIX wieku gdy ukazała się książka opisująca podróż jednego z dziennikarzy (....), bardzo szybko ta nazwa została przyjęta przez ogół - podkreśla gość Jedynki.  

Ród Rothschildów

Od XVIII wiek członkowie rodziny Rothschildów znani byli  przeważnie jako bankierzy. W XIX wieku Rothschildowie zaliczali się do najbardziej wpływowych i najważniejszych finansistów państw europejskich. - To jest bardzo długa i skomplikowana historia, to jest rodzina, która wywodzi się z bogatej rodziny bankierskiej z Frankfurtu nad Menem i na przełomie XVIII i XIX wieku pięciu synów zostało rozesłanych do kilku europejskich miast: Wiednia, Neapolu, Paryża Londynu. Linia paryska i londyńska istnieją do dzisiaj i one odgrywały największą rolę w dziejach Francji - opowiada dr Paweł Ignaczak. 

Katarzyna Jankowska i dr Paweł Ignaczak Katarzyna Jankowska i dr Paweł Ignaczak

- Rothschildowie byli niezwykle bogaci, budowali sobie rezydencje, wyposażali je w przepiękne dzieła sztuki i co ważne i ciekawe bardzo często swoje kolekcje przekazywali państwu francuskiemu, m.in. bezpośrednio do największych muzeów czy czasami fundując mniejsze muzea - mówi rozmówca Katarzyny Jankowskiej. - Kilka lat temu ukazała się monumentalna monografia poświęcona kolekcjonerstwu Rothschildów. Badacze francuscy obliczyli, że Rothschildowie przekazali do muzeów francuskich ok. 120 tys. obiektów. To jest astronomiczna liczba - podkreśla. 

Posłuchaj
23:38 2022_06_15 19_30_03_PR1_Eureka.mp3 Wybrzeże badaczy i kolekcjonerów. Historyczne zabytki Francuskiej Riwiery (Eureka/Jedynka)

 

Popularna wśród artystów 

Na wielu cmentarzach wzdłuż Lazurowego Wybrzeża możemy spotkać takie nazwiska jak Potoccy, Radziwiłłowie czy Czartoryscy. Francuska Riwiera była także popularna wśród artystów, przyjeżdżali tu w poszukiwaniu charakterystycznego dla regionu światła. W Antibes znajduje się Muzeum Pabla Picassa, w Nicei Muzeum Marca Chagalla, budowle, jak ratusz w Mentonie czy kaplicę w Villefranche zdobił Jean Cocteau.

Poza tym w audycji:

Piękno niedostrzegane. Dekoracje zabytków Uniwersytetu Warszawskiego. Mitologiczne przedstawienia mądrości, patronki uczonych Ateny czy postaci starożytnych filozofów jak na przykład Sokratesa, alegorie nauk ścisłych i humanistycznych to elementy, które tworzą architekturę i niepowtarzalną atmosferę uniwersyteckiego kampusu. Detale i ornamenty dawnych gmachów Biblioteki czy Pałacu Kazimierzowskiego, a także zdobienia i symbole umieszczone na kracie Bramy Głównej podkreślają znaczenie nauki i samej uczelni. Gościem audycji był dr Krzysztof Mordyński z Muzeum UW.

Czytaj także:

***

Tytuł audycji: Eureka

Prowadzi: Katarzyna Jankowska

Goście: dr Paweł Ignaczak (Akademia Sztuk Pięknych w Warszawie), dr Krzysztof Mordyński (Muzeum UW)

Data emisji: 15.06.2022 r. 

Godzina emisji: 19.30

ans