Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Czwórka
Karina Duczyńska 15.11.2016

Nie żyj, żeby pracować. Zadbaj o efektywność

W ubiegłym roku statystyczny Polak przepracował średnio 1963 godziny. To najwięcej od sześciu lat - wynika z raportu Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD). W Czwórce sprawdziliśmy, jak wymierne są skutki naszej pracowitości.

W prześwietleniu pracowitości Polaków pomogła nam dwójka ekspertów - Grażyna Wróblewska Regenhardt, konsultantka PEP Worldwide oraz Andrzej Kubisiak z Work Service. - Polska jest krajem na dorobku, a dłuższa praca oznacza lepsze wynagrodzenie - przekonywał Andrzej Kubisiak. Jak zatem pracować, żeby wykonywane zajęcie przynosiło nam satysfakcję i korzyści?

Grażyna Wróblewska Regenhardt W pracy, w codziennej krzątaninie zwykle nie ma czasu, żeby się zatrzymać i poszukać usprawnień

- W pracy trzeba jasno określić sobie cele i nie marnować czasu na krzątaninę - tłumaczyła Grażyna Wróblewska Regenhardt. - Ważne jest też, aby w jej trakcie robić sobie efektywne przerwy. Przerwa to regeneracja - wyjaśniała.

Zaproszeni przez Czwórkę eksperci przekonywali, że zmęczony pracownik nie jest dobry, a w pewnych zawodach wydłużony czas pracy może być nawet niebezpieczny. W audycji sprawdziliśmy także, w jakich porach dnia jesteśmy najbardziej wydajni, przekonywaliśmy, że nie warto zabierać pracy do domu oraz zastanawialiśmy się, dlaczego wchodzące na rynek pracy młode pokolenie coraz bardziej ceni sobie czas od pracy wolny.

Andrzej Kubisiak W pewnych zawodach wydłużony czas pracy może być nawet niebezpieczny

Ponadto nasi goście ustosunkowali się do pomysłu wprowadzenia kont czasu pracy. Na czym one polegają? Zapraszamy do wysłuchania nagrania audycji.             

***

Tytuł audycji: "Czat Czwórki"

Prowadzi: Katarzyna Kornet

Materiał: Weronika Puszkar

Goście: Grażyna Wróblewska Regenhardt (konsultantka PEP Worldwide), Andrzej Kubisiak (Work Service)

Data emisji: 15.11.2016

Godzina emisji: 15.07

jsz/gs