Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Jedynka
Marta Grzymkowska 17.02.2018

Szydłów - polskie Carcassonne, wieś w kształcie miasta

W audycji "Jedyne takie miejsce" tym razem wybraliśmy się do średniowiecznego miasta otoczonego murem i nazywanego polskim Carcassonne - Szydłowa w woj. świętokrzyskim.
Galeria Posłuchaj
  • Szydłów - polskie Carcassonne, wieś w kształcie miasta - cz. 1 (Jedyne takie miejsce/Jedynka)
  • Szydłów - polskie Carcassonne, wieś w kształcie miasta - cz. 2 (Jedyne takie miejsce/Jedynka)
  • Szydłów - polskie Carcassonne, wieś w kształcie miasta - cz. 3 (Jedyne takie miejsce/Jedynka)
Czytaj także

Dziś Szydłów oprócz murów obronnych ma rynek otoczony murowanymi kamienicami, zamek i pałac królewski, ale formalnie jest wsią.

- Nazwa naszej miejscowości łączy się ze zbójem Szydłem, który napadał na kupców i ukrywał łupy w pobliskich jaskiniach - mówi Maria Stachuczy, dyrektor Gminnego Centrum Kultury. Pewnego dnia przez te ziemie przejeżdżał orszak królewski, który również został napadnięty. Wywiązała się straszna potyczka, zbóje zaczęli wygrywać. Wtedy król padł na kolana, zaczął się modlić i obiecał Bogu, że jeśli wygra, postawi w tym miejscu kościół. Nagle role się odwróciły, król zwyciężył i dzięki skarbom zrabowanym przez zbója wybudował świątynię - opowiada.

Pierwsza pisana wzmianka o Szydłowie pochodzi z 1192 roku, natomiast prawa miejskie oficjalnie zostały nadane przez Władysława Łokietka, choć są przypuszczenia, że miejscowość ta posiadała status miejski już wcześniej.

Podczas audycji podziwialiśmy XIV-wieczne polichromie, odwiedziliśmy grotę zbójecką i harem. Spróbowaliśmy wędzonych i suszonych śliwek, a także tarciucha. Szukaliśmy niemieckiego tygrysa z czasów II wojny światowej, wpadliśmy na stado bizonów i... do pałacowych lochów.

***

Tytuł audycji: Jedyne takie miejsce

Prowadzą: Monika Tarka i Robert Kilen

Goście: Maria Stachuczy (dyrektor Gminnego Centrum Kultury), Tomasz Olszacki (archeolog i badacz Szydłowa), Teodozja Guz i Witold Świtalski (Pałac w Kurozwękach), Katarzyna Kałandyk i Kinga Sadłocha (Koło Gospodyń Wiejskich w Rudkach), Adam Kluszczyński (Teatr Bez Nazwy z Szydłowa), zespół Kasztalon, Marta Wolny-Goś (przewodniczka), Paweł Krakowiak i Paweł Staszczak (przedstawiciele bractw rycerskich), Stanisław Wojterski (sołtys Szydłowa), Piotr Walczak (Urząd Gminy Szydłów), ks. Mariusz Chmura (parafia pw. sw. Władysława w Szydłowie, Katolickie Stowarzyszenie Karawaningowe "Razem w Drodze"), Agnieszka Ziółkowska (instruktorka tańców dawnych), Marian Lesiak (kolekcjoner militariów), Sylwester Celejowski (kolekcjoner monet i banknotów)

Data emisji: 17.02.2018

Godziny emisji: 9.10-12.00

mg/gs