Raport Białoruś

Białoruś wycofuje z obiegu banknot o nominale 50 rubli

Ostatnia aktualizacja: 22.09.2014 12:43
To wynik procesów inflacyjnych zachodzących u naszych sąsiadów zza Buga. Za 50 rubli białoruskich już od dawna nic nie można kupić.
Audio
  • Relacja Włodzimierza Paca z Moskwy (IAR): Białoruś wycofuje z obiegu banknot 50-rublowy
Banknot o nominale 50 rubli
Banknot o nominale 50 rubliFoto: Bank Narodowy Białorusi/Wikipedia

Banknoty o najniższym na Białorusi nominale 50 rubli białoruskich przestaną być produkowane przez Bank Narodowy od 1 stycznia 2015 r., a półtora roku później zostaną wycofane z użytku - poinformowała w poniedziałek państwowa agencja BiełTA. Jeszcze do 1 lipca przyszłego roku można będzie nimi płacić w sklepach, a potem już tylko będzie można oddawać je w bankach.

Na Białorusi w lutym 2013 roku wycofano z obiegu banknoty 10- i 20- rublowe. Najwyższym nominałem na białoruskich banknotach jest obecnie 200 tys., wprowadzony do obrotu w marcu 2012 r.

W historii niepodległego państwa w powszechnym obiegu nigdy nie było monet. Spadek wartości białoruskiej waluty przyczynił się do tego, że Białoruś jest krajem milionerów jeśli wziąć pod uwagę majątek w rublach. Dla przykładu pensja minimalna wynosi 1 milion 756 tysięcy rubli, czyli równowartość 167 dolarów, czyli 500 złotych. Dla jej wydania potrzeba aż 35120 banknotów 50 rublowych.

Od początku roku ceny na Białorusi wzrosły w sumie o 12 proc., a Międzynarodowy Fundusz Walutowy prognozuje, że inflacja za cały rok wyniesie 16,8 proc. Byłby to wskaźnik porównywalny z 2013 r. (wtedy inflacja wyniosła 16,5 proc.) i nieco niższy niż w 2012 r. (21,8 proc.).

Rekordową inflację Białoruś zanotowała w kryzysowym roku 2011, kiedy to ceny wzrosły o 108,7 proc.

W kwietniu bieżącego roku Aleksander Łukaszenka powiedział, że wszystko jest już gotowe do denominacji, a nowe banknoty będą "ładne, podobne do euro". Dodał jednak, że z przeprowadzeniem denominacji należy poczekać na odpowiedni moment, "żeby gospodarka zaczęła pracować, żeby była stabilność".

IAR/PAP/agkm

Informacje o Białorusi: Raport Białoruś, serwis portalu PolskieRadio.pl

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
Czytaj także

Rosja, Białoruś i Kazachstan tworzą Eurazjatycką Unię Gospodarczą

Ostatnia aktualizacja: 29.05.2014 11:48
Przywódcy Rosji, Białorusi i Kazachstanu - Władimir Putin, Aleksander Łukaszenka i Nursułtan Nazarbajew - podpisali w Astanie traktat o utworzeniu Eurazjatyckiej Unii Gospodarczej (EUG), struktury wzorowanej na Unii Europejskiej.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Płace w zagranicznych firmach już tylko w rublach białoruskich

Ostatnia aktualizacja: 26.07.2014 16:20
Obywatele Białorusi i cudzoziemcy zatrudnieni w firmach zagranicznych, którzy zawarli umowę o pracę na terenie Białorusi, nie będą mogli odtąd otrzymywać wynagrodzenia w walucie obcej - podała gazeta internetowa "Biełorusskije Nowosti".
rozwiń zwiń
Czytaj także

MFW przestrzega Białoruś: coraz gorzej z gospodarką, wysokie ryzyko

Ostatnia aktualizacja: 26.07.2014 17:10
”Wysokie ryzyko” dla gospodarki Białorusi z tendencją do pogorszenia sytuacji stwierdził Międzynarodowy Fundusz Walutowy, zalecając władzom kraju pogłębienie reform.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Łukaszenka obiecał Ukrainie zaopatrzenie w paliwa

Ostatnia aktualizacja: 04.08.2014 14:54
Niezależne mińskie media informowały w niedzielę, że Białoruska Kompania Naftowa zamierza zmniejszyć dostawy paliw na Ukrainę. Jednym z powodów miał być remont rafinerii.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Białoruś: premier za rozwojem sektora prywatnego

Ostatnia aktualizacja: 07.08.2014 10:14
Premier Białorusi Michaił Miasnikowicz oświadczył, że pensje powinny rosnąć w ścisłej zależności od wzrostu wydajności pracy i że powinno być więcej prywatnych firm.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Białoruś zniosła zakaz importu bydła z państw UE, w tym z Polski

Ostatnia aktualizacja: 20.08.2014 17:24
Białoruś wprowadziła zakaz importu bydła rogatego dwa lata temu, po wykryciu w niektórych europejskich krajach nowych przypadków zachorowań wywołanych przez wirus ze Schmallenbergu.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Białoruś: usługi komunalne wciąż opłacane przez ludność w niewielkim stopniu

Ostatnia aktualizacja: 04.09.2014 16:31
Koszty dostarczania usług mieszkaniowo-komunalnych nadal są pokrywane przez Białorusinów tylko w niewielkiej części. W ubiegłym roku opłacali je oni w 24,4 proc. Wskaźnik ten jednak rośnie - informuje państwowy dziennik "Zwiazda".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Białoruś: ceny paliw powiązano z kursem dolara

Ostatnia aktualizacja: 12.09.2014 17:00
Cena za benzynę 92-oktanową będzie w kilku etapach doprowadzana do równowartości jednego dolara za litr - informuje białoruski państwowy koncern paliwowy Biełnieftiechim.
rozwiń zwiń