Raport Białoruś

Białoruś: nagrody za literaturę w więzieniu. Sześciu nagrodzonych, w tym Bialacki, Chalip, Daszkiewicz

Ostatnia aktualizacja: 11.12.2014 06:25
W Mińsku wręczono nagrody w konkursie na najlepszy utwór literacki napisany w więzieniu. Był on organizowany przez białoruski PEN Club i rozgłośnię Radio Swaboda po raz drugi.
Audio
  • Relacja Włodzimierza Paca z Mińska (IAR): nagrody za utwory literackie napisane w więzieniu
Uroczystość wręczenia nagród imienia Franciszka Alechnowicza
Uroczystość wręczenia nagród imienia Franciszka AlechnowiczaFoto: svaboda.org

W konkursie uczestniczyło dziewięciu autorów książek, w tym również znani opozycjoniści. W tym roku aż sześciu z nich dostało nagrody - dziennikarka Iryna Chalip , literaturoznawca Aleksander Fiaduta, polityk Paweł Siewiaryniec, znany obrońca praw człowiek Aleś Bialacki, Feliks Piekier, opozycjonista Źmicier Daszkiewicz.

Dziennikarz Radia Swaboda, Waler Kalinouski w rozmowie z Polskim Radiem zwrócił uwagę, że wśród nagrodzonych znalazł się również obrońca praw człowieka Aleś Bialacki. -  Podczas pobytu w kolonii karnej nie załamał się. W ciągu 3 lat niewoli Bialacki napisał 3 książki - powiedział Kalinouski.

Rozdanie nagród imienia Franciszka Alechnowicza za najlepszy utwór literacki napisany w więzieniu zbiegło się w czasie z obchodzonym dziś Międzynarodowym Dniem Praw Człowieka.

Jak pisze portal Radia Swaboda, dyrektor stacji Aleksander Łukaszuk przypomniał, że 10 grudnia, w  Dzień Praw Człowieka, w sowieckich łagrach organizowano protest głodowy. Teraz tego dnia wręcza się Pokojową Nagrodę Nobla, i również na Białorusi  - nagrodę imienia Franciszka Alechnowicza.

Podczas imprezy swoje wiersze napisane w celi czytał więzień Wasil Parfiankou.

IAR/Svaboda.org/agkm

Informacje o Białorusi: Raport Białoruś, serwis portalu PolskieRadio.pl


Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
Czytaj także

Białoruś: telewizję Biełsat czekają kolejne procesy. Sąd Najwyższy anulował swój wyrok

Ostatnia aktualizacja: 25.06.2014 13:21
Kolegium Sądu Najwyższego Białorusi unieważniło we wtorek 24 czerwca korzystny dla telewizji Biełsat wyrok w sprawie o rzekomo bezprawne używanie znaku towarowego Biełsat TV, którą wytoczył jej przez szef firmy BIEŁSATplus Andrej Bielakou.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Aleś Bialacki: Łukaszenka chce wzmocnić reżim dzięki kontaktom z Europą

Ostatnia aktualizacja: 03.07.2014 06:20
Aleś Bialacki - znany białoruski opozycjonista, który przed dwoma tygodniami został przedterminowo zwolniony z kolonii karnej - uważa, że zwolnienie tylko części więźniów politycznych jest jedynie grą reżimowych władz w Mińsku.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Białoruś: opozycjoniście, który głodował, wystawiono rachunek za wyżywienie

Ostatnia aktualizacja: 09.07.2014 10:19
52-letni Jury Rubcou wystąpił do sądu z pisemną skargą w związku z wystawieniem mu rachunku za wyżywienie w areszcie w wysokości 1,65 mln rubli białoruskich (488 zł). Za kraty trafił w związku z tym, że miał na sobie koszulkę z napisem ”Łukaszenka, odejdź!”.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Aleś Bialacki o Białorusi: zmieniłem więzienie na nieco lżejsze

Ostatnia aktualizacja: 10.07.2014 16:53
Najbardziej znany białoruski więzień polityczny deklaruje, że nie poddaje się i będzie pracować nadal na rzecz demokracji i niepodległości swojej ojczyzny. Bialacki - białoruski obrońca praw człowieka - wyszedł kilka tygodni temu na wolność.
rozwiń zwiń