Raport Białoruś

"Ostre ograniczenia budżetowe"? Łukaszenka o konieczności naprawy gospodarki

Ostatnia aktualizacja: 07.12.2015 17:00
Aleksander Łukaszenka prognozuje trudny rok dla gospodarki. Oświadczył, że jest konieczne zmobilizowanie wszystkich zasobów i środków w celu poprawy sytuacji gospodarczej w kraju – poinformowała agencja BiełTA.
Audio
  • Aleksander Łukaszenka prognozuje trudny rok dla gospodarki. Relacja Włodzimierza Paca z Mińska (IAR)
Szef białoruskiego państwa Aleksander Łukaszenka
Szef białoruskiego państwa Aleksander ŁukaszenkaFoto: Włodzimierz Pac/Polskie Radio

Łukaszenka przewiduje, że przyszły rok będzie upływać w warunkach surowych ograniczeń budżetowych. Aleksander Łukaszenka na naradzie w Mińsku wezwał rząd do mobilizacji wszystkich środków i stworzenia sprzyjających warunków dla inwestycji.

Zapowiedział, że trzeba zabiegać o stabilną gospodarkę i jednocześnie wypełnić wszelkie zobowiązania wobec ludzi. - Nie powinniśmy działać po to, żeby komuś dogodzić: międzynarodowej społeczności, Międzynarodowemu Funduszowi Walutowemu, Rosji czy innym państwom  - mówił Łukaszenka.

Zaznaczył przy tym, że Białoruś oczekuje wsparcia jej gospodarki ze strony społeczności międzynarodowej i sojuszniczej Rosji.

"Ostre ograniczenia"

- (Przyszły) rok będzie upływać w warunkach ostrych ograniczeń budżetowych – zastrzegł Aleksander Łukaszenka na naradzie poświęconej prognozom na 2016 rok – Musimy zagwarantować makroekonomiczną stabilność, a przy tym spełnić wszystkie zobowiązania wobec ludzi. Jak obiecywano – priorytetem w gospodarce jest człowiek. Ochrona zdrowia, edukacja, osłona socjalna - podkreśłił.

Aleksander Łukaszenka oświadczył, że Białoruś jest suwerennym państwem i dlatego rozwiązanie obecnych problemów w gospodarce zależy przede wszystkim od samych Białorusinów, od tego, jak pracują i jak promują swoją produkcję w kraju i za granicą.
Żądając zmobilizowania wszystkich sił w celu wzmocnienia gospodarki, Aleksander Łukaszenka wezwał rząd do stworzenia takich warunków, żeby "inwestorzy sami do nas przychodzili, sami przynosili pieniądze, a nie ich szukali”.
Zastrzegł przy tym, że ta mobilizacja powinna się odbywać "znanymi metodami, którymi umiemy się posługiwać i które rozumiemy”. - Trzeba opierać się na nich i działać, a nie podrzucać jakieś eksperymenty – oznajmił.
"Trzeba zmniejszać inflację"
Według niego "sytuacja w wielu zakładach przemysłowych pozostaje trudna, jeśli nie powiedzieć gorzej” - produkcja rolna spada, podobnie jak eksport i inwestycje.

Łukaszenka zaznaczył, że w kraju udało się opanować inflację, ale to nie wystarczy. - Trzeba ją intensywniej obniżać, dążyć do jednocyfrowego wskaźnika. Wtedy będzie makroekonomiczna stabilność oraz warunki dla obniżania oprocentowania kredytów – oświadczył.
Zdaniem Aleksandra Łukaszenki obecnie stabilność jest zachowana, a Białoruś w terminie wypełnia wszystkie swoje zobowiązania jako państwo i spłaca długi w dewizach. - To dobrze, ale najważniejsze jest to, że aby w przyszłości nie zaciągać długów, gospodarka powinna się rozwijać – zaznaczył.
Rząd Białorusi negocjuje obecnie z MFW kredyt wysokości 3 mld USD. 31 marca tego roku Białoruś spłaciła ostatnią transzę poprzedniego kredytu MFW typu stand-by, wynoszącą 75,9 mln dolarów. Minister finansów Białorusi Uładzimir Amaryn powiedział w październiku, że w 2016 roku na spłatę i obsługę zadłużenia zagranicznego jego kraj będzie musiał przeznaczyć około 3,3 mld dolarów.

PAP/agkm

Informacje o Białorusi: Raport Białoruś, serwis portalu PolskieRadio.pl

bialorus.polskieradio.pl

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
Czytaj także

UE zawiesiła sankcje wobec Łukaszenki i urzędników reżimu

Ostatnia aktualizacja: 30.10.2015 20:50
Państwa UE zawiesiły w czwartek na cztery miesiące sankcje wobec przedstawicieli władz Białorusi. Decyzję podjęto w kontekście poprawy stosunków UE z tym krajem. Zawieszenie restrykcji obejmuje m.in. Aleksandra Łukaszenkę. W piątek akty prawne dotyczące zawieszenia sankcji wobec Białorusi zostały opublikowane w unijnym Dzienniku Urzędowym. Obowiązują od soboty.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Łukaszenka: Białoruś nie odejdzie od swego systemu państwa socjalnego

Ostatnia aktualizacja: 19.11.2015 23:57
Białoruś nie zamierza burzyć swego systemu państwa socjalnego – oświadczył we wtorek 17 listopada Alaksandr Łukaszenka na spotkaniu z szefem misji Międzynarodowego Funduszu Walutowego w tym kraju Peterem Dolmanem.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Białoruś: rubel pobił historyczny rekord. Bardzo spada wartość eksportu

Ostatnia aktualizacja: 24.11.2015 20:19
Spada wartość białoruskiego rubla wobec walut zachodnich. We wtorek 24 listopada na giełdzie walutowej w Mińsku za dolara po raz pierwszy płacono ponad 18 tysięcy rubli.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Białoruś chce 3 mld dol. kredytu z MFW. "Jeśli nas nie poprą, nie będzie to tragedia"

Ostatnia aktualizacja: 01.12.2015 23:59
Białoruś powinna uwzględniać przede wszystkim własne interesy narodowe przy uzgadnianiu programów finansowych z MFW – oświadczył we wtorek Aleksander Łukaszenka. Premier Andrej Kabiakou poinformował, że rząd negocjuje z MFW kredyt wysokości 3 mld USD.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Rosja zaostrzyła kontrolę owoców i warzyw wwożonych z Białorusi. Chce zapobiec reeksportowi towarów objętych embargiem Kremla

Ostatnia aktualizacja: 07.12.2015 11:00
Rosja zaostrzyła od poniedziałku kontrolę owoców i warzyw wwożonych z Białorusi. Dla reeksportowanych produktów wymagane jest potwierdzenie autentyczności certyfikatów fitosanitarnych, na podstawie których Białoruś wydaje zaświadczenia reeksportowe.
rozwiń zwiń