Raport Białoruś

Łukaszenka: nie będzie tak zwanych reform

Ostatnia aktualizacja: 31.01.2016 00:02
Aleksander Łukaszenka nie widzi konieczności zmiany dotychczasowej polityki gospodarczej kraju.
Audio
  • Łukaszenka przeciwnikiem reform. Relacja Włodzimierza Paca z Mińska (IAR)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: PolskieRadio.pl/Agnieszka Kamińska

Aleksander Łukaszenka na naradzie rządowej we wtorek 26 stycznia powiedział, że nie należy przeprowadzać - jak to ujął - "tak zwanych reform", aby nie destabilizować sytuacji w kraju.

Białoruski przywódca polecił rządowi trzymanie się tej polityki, która była obiecana społeczeństwu przed wyborami prezydenckimi. Jednocześnie skrytykował rząd za nieskuteczne działania podejmowane dla ochrony rynku wewnętrznego.

- Aby Białorusini chcieli kupować własne wyroby, trzeba im zaproponować towary dobrej jakości i w dobrej cenie - mówił Łukaszenka.

Tymczasem niezależny ekonomista Barys Żaliba powiedział rozgłośni Radio Swaboda, że Białoruś powinna odchodzić od sytuacji, gdy jedna trzecia waluty jest uzyskiwana z przerobu rosyjskiej ropy. Jego zdaniem, należy podejmować działania w celu podwyższenia konkurencyjności przemysłu. "Nicnierobienie oznacza siedzenie i czekanie na katastrofę" - ocenił ekonomista.

Władze chcą, by kupowano białoruskie towary

Władze Białorusi podejmują różne wysiłki, by zwiększyć sprzedaż rodzimych towarów. Od kilku lat jest realizowany program zastępowania towarów z importu produkcją białoruską. Jednocześnie zaostrzane są ograniczenia wwozu towarów z zagranicy, by mieszkańcy nie kupowali masowo np. tańszych artykułów przemysłowych w Polsce czy na Litwie.

Mimo to premier Andrej Kabiakou wyraził w połowie zeszłego roku zaniepokojenie spadkiem udziału towarów krajowej produkcji w handlu detalicznym z 77 proc. w 2010 r. do 70 proc. Zaznaczył, że w ciągu ostatnich czterech lat o 72 proc. wzrósł import towarów konsumpcyjnych, np. mebli, samochodów i lekarstw, a spadł udział w sprzedaży detalicznej różnych grup towarów krajowych, m.in. telewizorów czy lodówek i zamrażarek.

Łukaszenka powiedział we wtorek, że powodem narady był postulat rządu, by przeanalizować tendencje na rynkach międzynarodowych – a przede wszystkim w Rosji – związane z niejasną sytuacją wokół kursu rubla rosyjskiego i cen ropy. Jak podkreślił, Białoruś jest zależna od cen ropy, gdyż rocznie przetwarza około 22-23 mln ton tego surowca.

Jeśli zaś chodzi o rosyjskiego rubla, to Rosja jest zasadniczym rynkiem dla białoruskich towarów. - Nic na to na razie nie poradzimy. Jesteśmy zmuszeni obserwować, jak rozwija się Rosja i jej gospodarka i jakie tam panują tendencje – powiedział.  - Jeśli chodzi o inne rynki zewnętrzne, na których działamy, to sytuacja także nie jest różowa – dodał Łukaszenka.

IAR/PAP/agkm

Informacje o Białorusi: Raport Białoruś, serwis portalu PolskieRadio.pl

bialorus.polskieradio.pl

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
Czytaj także

UE zawiesiła sankcje wobec Łukaszenki i urzędników reżimu

Ostatnia aktualizacja: 30.10.2015 20:50
Państwa UE zawiesiły w czwartek na cztery miesiące sankcje wobec przedstawicieli władz Białorusi. Decyzję podjęto w kontekście poprawy stosunków UE z tym krajem. Zawieszenie restrykcji obejmuje m.in. Aleksandra Łukaszenkę. W piątek akty prawne dotyczące zawieszenia sankcji wobec Białorusi zostały opublikowane w unijnym Dzienniku Urzędowym. Obowiązują od soboty.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Białoruś: drobni przedsiębiorcy wystąpili do władz z krytyką nowych przepisów

Ostatnia aktualizacja: 04.01.2016 20:30
Białoruska organizacja społeczna ”Perspektywa”, skupiająca drobnych przedsiębiorców, wystąpiła do prezydenta i Rady Ministrów z ostrą krytyką obowiązującego od 1 stycznia dekretu dotyczącego certyfikacji towarów, apelując do rządu o "powrót na drogę rozumu".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Białoruś liczy na nowy program MFW jeszcze w styczniu lub w lutym

Ostatnia aktualizacja: 11.01.2016 12:44
Białoruś liczy na rozpoczęcie nowego programu współpracy z Międzynarodowym Funduszem Walutowym już wkrótce – oświadczył w poniedziałek wicepremier Wasil Maciuszeuski.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Białoruś: rekordowa niska wartość rubla. Rezerwy są najniższe od pięciu lat

Ostatnia aktualizacja: 11.01.2016 14:16
Rekordowe osłabienie białoruskiej waluty. Na giełdzie w Mińsku wartość dolara wzrosła dziś prawie o 300 białoruskich rubli, a euro - o 600 rubli.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Białoruś: rubel wciąż tanieje, dolar i euro osiągają rekordowe ceny

Ostatnia aktualizacja: 16.01.2016 16:00
Taniejący białoruski rubel pokonał kolejną psychologiczną barierę. Na giełdzie walutowej w Mińsku w piątek za jednego dolara płacono już ponad 20 tysięcy białoruskich rubli, a za euro prawie 22 tysięcy rubli.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Białoruś: spadek produkcji przemysłowej i rolnej

Ostatnia aktualizacja: 20.01.2016 23:59
Jednocześnie trwa spadek kursu rubla białoruskiego wobec dolara. Białoruś zakończyła rok z recesją.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Białoruś: o jedną trzecią wzrosły opłaty za wodę i ciepło

Ostatnia aktualizacja: 23.01.2016 06:01
Białorusini muszą coraz mocniej zaciskać pasa. Drożeją usługi komunalne. Natomiast płace w przeliczeniu na twardą walutę maleją.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Białoruś wznowi eksport nieprzetworzonego drewna

Ostatnia aktualizacja: 31.01.2016 13:30
Zakaz zaczął obowiązywać od początku tego roku. Wcześniej Białoruś była czołowym dostawcą drewna dla polskiego przemysłu.
rozwiń zwiń