Raport Białoruś

MSZ: Rosja nie uprzedzała Mińska o planach utworzenia strefy przygranicznej

Ostatnia aktualizacja: 02.02.2017 15:46
Strona rosyjska podjęła decyzję o utworzeniu strefy przygranicznej wzdłuż granicy z Białorusią bez uprzedzenia, co jest sprzeczne z dwustronnymi porozumieniami – oświadczyła w czwartek przedstawicielka białoruskiego MSZ.
Audio
  • Mińsk: Rosja złamała porozumienia w sprawie granic. Relacja Włodzimierza Paca z Mińska (IAR)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: hr.icio via Foter.com / CC BY

Wbrew wszystkim porozumieniom regulującym ochronę granic państwowych dwóch krajów i tryb ich przekraczania, strona rosyjska podjęła decyzję o utworzeniu strefy przygranicznej wzdłuż granicy z Białorusią bez uprzedzenia – oświadczyła w czwartek w komunikacie rozesłanym do mediów zastępczyni rzecznika MSZ Białorusi Maryja Wańszyna.

- Po drugie, wiele osób ma wrażenie, że te działania prowadzą do przywrócenia pełnej kontroli na granicy białorusko-rosyjskiej, która została zniesiona ponad 20 lat temu. Jest to sprzeczne z wieloma istniejącymi porozumieniami, przewidującymi podstawową zasadę otwartej granicy pomiędzy Republiką Białorusi a Federacją Rosyjską – stwierdziła przedstawicielka MSZ. Podkreśliła, że „inicjatywa nie należała do strony białoruskiej”.

Dodała, że, niestety, nie jest to pierwszy przypadek, kiedy Rosja działała bez uprzedzenia. - Podobna sytuacja miała miejsce na początku 2016 r., kiedy Rosja faktycznie zaczęła wprowadzać ograniczenia wjazdu dla obywateli krajów trzecich przez granicę Białorusi i Rosji – powiedziała przedstawicielka biura prasowego resortu dyplomacji.

Jednocześnie wezwała, by „nie dramatyzować”. „Analizujemy ten dokument” – oświadczyła Wańszyna.

Zaznaczyła jednak, że podobne działania „wywołują sprawiedliwe pytania”. Dodała, że u wielu powstaje wrażenie, że takie działania prowadzą do przywrócenia pełnej kontroli granicznej na białorusko-rosyjskiej granicy zlikwidowanej ponad 20 lat temu.

O planach utworzenia przez Rosję strefy przygranicznej wzdłuż granicy z Białorusią poinformowały w środę media, powołując się na stosowne rozporządzenia dyrektora Federalnej Służby Bezpieczeństwa.

Rosja odsyła obywateli państw trzecich

W ubiegłym roku Rosja jednostronnie wprowadziła na lądowej granicy z Białorusią kontrolę i ograniczenia ruchu dla podróżnych niebędących obywatelami państwa związkowego (Rosji i Białorusi), uzasadniając to brakiem punktów przeznaczonych dla ruchu międzynarodowego. Według strony rosyjskiej zmiana obowiązującego dotychczas trybu przekraczania tej granicy jest związana m.in. z zagrożeniem terrorystycznym. Cudzoziemcy są odsyłani na międzynarodowe przejścia na granicy ukraińsko-rosyjskiej i łotewsko-rosyjskiej.

Białoruscy eksperci oceniają, że powyższe działania to próba wywarcia presji na Mińsk i ukarania go za zbyt niezależną politykę zagraniczną. Według nich utrudnienia na granicy mają m.in. osłabić tranzytową rolę Białorusi. Komentator ds. spraw bezpieczeństwa Alaksandr Alesin ocenił na łamach portalu Swaboda.org, że w ten sposób „Rosja pokazuje, kto jest gospodarzem w państwie związkowym”. „To odpowiedź na plany wprowadzenia ruchu bezwizowego, który umożliwi obcokrajowcom przebywanie na Białorusi do pięciu dni” – ocenił.

Od 12 lutego zacznie obowiązywać prezydencki dekret, zgodnie z którym obywatele 80 krajów (w tym całej UE) będą mogli przez pięć dób przebywać na terytorium Białorusi bez wiz pod warunkiem przekroczenia granicy na lotnisku w Mińsku.

Z Mińska Justyna Prus/PAP/agkm

bialorus. polskieradio.pl

Informacje o Białorusi: Raport Białoruś, serwis portalu PolskieRadio.pl


Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
Czytaj także

Białoruskie media: po co Rosji 4 tysiące wagonów na manewry na Białorusi?

Ostatnia aktualizacja: 30.11.2016 18:13
Podczas wcześniejszych podobnych ćwiczeń o kryptonimie "Zapad" (Zachód) do przewozu żołnierzy i uzbrojenia wykorzystywano od pięćdziesięciu do stu dwudziestu pięciu wagonów kolejowych - twierdzą białoruskie media niezależne.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Rosja utworzy strefę przygraniczną od strony Białorusi. Nadzoruje ją FSB

Ostatnia aktualizacja: 01.02.2017 23:59
Rozporządzenie w sprawie wprowadzenia trybu strefy przygranicznej wzdłuż granicy z Białorusią, na terenie trzech obwodów, wydał dyrektor Federalnej Służby Bezpieczeństwa (FSB) Aleksandr Bortnikow. Wchodzi ono w życie 7 lutego. Dokument głosi, że celem jest "stworzenie niezbędnych warunków ochrony granicy państwowej Federacji Rosyjskiej na odcinku rosyjsko-białoruskim".
rozwiń zwiń