Raport Białoruś

Łukaszenka może przenieść wybory na 2019 rok? Tak twierdzi część ekspertów

Ostatnia aktualizacja: 11.03.2019 17:52
Aleksander Łukaszenka może zdecydować się na przeniesienie wyborów głowy państwa z 2020 na 2019 rok – podał w poniedziałek portal Naviny.by, powołując się na białoruskich ekspertów. Jednak część z nich wskazuje, że decyzja jeszcze nie zapadła i byłoby to niezgodne z białoruską konstytucją.
Prezydent Białorusi Aleksander Łukaszenka
Prezydent Białorusi Aleksander ŁukaszenkaFoto: Drop of Light / Shutterstock.com

Ich zdaniem na wybór takiego scenariusza mogą wpłynąć prognozy spowolnienia gospodarki i obawy przed możliwymi problemami w relacjach z Rosją. 

"Czynniki gospodarcze będą wpływać na datę kampanii wyborczej. Spory naftowo-gazowe nie są rozwiązywane, perspektywy są niejasne, mogą się pojawić nieprzyjemne niespodzianki. Dlatego logiczniej jest nie odkładać tych wyborów, które są ważniejsze, czyli – prezydenckich” – ocenia Kaciaryna Barnukoua z centrum badawczego BEROC. 

Według kalendarza wyborczego w 2020 r. powinny się odbyć wybory prezydenckie i parlamentarne, jednak większość ekspertów jest zdania, że władze będą chciały jedne z nich przenieść na bieżący rok. 

Podczas niedawnej konferencji „Wielka rozmowa z prezydentem” Łukaszenka powiedział, że decyzja w sprawie dat wyborczych na razie nie zapadła i stanie się to w marcu lub w kwietniu. Właśnie w kwietniu oczekiwane jest doroczne orędzie prezydenta. 

"W 2019 r. najprawdopodobniej odbędą się wybory prezydenckie. Przecież gdyby jako pierwsze odbyły się wybory parlamentarne, to de facto będą miały miejsce dwie kampanie prezydenckie” – uważa politolog Jauhien Prejhierman z inicjatywy Dialog Miński. 

"W 2018 r. wzrost gospodarczy na Białorusi wyniósł 3 proc., realne zarobki obywateli wzrosły o 11,6 proc. O 8,4 proc. zwiększyły się obroty w handlu detalicznym” – piszą Naviny.by, prognozując, że sytuacja gospodarcza może się pogorszyć, co „raczej nie ucieszy elektoratu”.

Zaniepokojenie Białorusinów może również wywołać przeciągający się spór między Mińskiem i Moskwą, przede wszystkim ciągle nierozstrzygnięte negocjacje w sprawach dostaw i rozliczeń za surowce. Część ekspertów uważa, że to właśnie nieprzewidywalność relacji z Kremlem może popychać prezydenta do jak najszybszej reelekcji.

Na razie nie ma jeszcze decyzji

Wiele wskazuje na to, że bardziej prawdopodobne jest przeniesienie na bieżący rok właśnie kampanii prezydenckiej. Niezależny politolog Waler Karbalewicz w rozmowie z PAP przestrzega jednak przed zbyt pochopnymi prognozami.
"Na razie najwyraźniej decyzji nie ma i wygląda na to, że sam prezydent jeszcze nic nie postanowił” – ocenia Karbalewicz. 

Zdaniem politologa jakakolwiek decyzja o przeniesieniu wyborów byłaby niezgodna z białoruską konstytucją. "Wybory przedterminowe są możliwe w trzech przypadkach – dobrowolnej rezygnacji przez prezydenta z pełnienia funkcji, stanu zdrowia uniemożliwiającego jej wykonywanie lub usunięcia ze stanowiska w związku ze zdradą lub innym ciężkim przestępstwem” – ocenia ekspert. 

Według białoruskiego prawa wybory prezydenckie powinny się odbyć "nie później niż” 30 sierpnia 2020 r., a parlamentarne "nie później niż” 6 września 2020 r. 

Szefowa Centralnej Komisji Wyborczej Lidzija Jarmoszyna wyjaśniała w jednym z wywiadów, że skoro prawo mówi o najpóźniejszej możliwej dacie, ale nic o wcześniejszej, w związku z czym wybory można by było przyspieszyć. 

Prawnicy oponują jednak i są zdania, że w kontekście białoruskiego prawa, przede wszystkim konstytucji, nie jest to prawidłowa interpretacja. 

Z Mińska Justyna Prus (PAP) / agkm


 


Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
Czytaj także

Politolog: bez własnej waluty nie ma samodzielnej polityki gospodarczej Białorusi

Ostatnia aktualizacja: 17.01.2019 09:00
Bez własnego pieniądza Białoruś utraci możliwość prowadzenia samodzielnej polityki gospodarczej – komentuje politolog Waler Karbalewicz słowa szefa MSZ Rosji, że na razie nie da się utworzyć konstytucji i parlamentu obu krajów, ale Moskwa chce wspólnej waluty.  Zależność Białorusi od Moskwy będzie mniej więcej taka jak dowolnej rosyjskiej guberni - dodał.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Trzy dni z Putinem w Soczi. Łukaszenka: nie rozmawialiśmy z Putinem o manewrze podatkowym

Ostatnia aktualizacja: 15.02.2019 14:00
Manewr podatkowy nie był tematem rozmów z Władimirem Putinem – powiedział w piątek Aleksander Łukaszenka, podsumowując trzydniową wizytę w Soczi. Oświadczył, że Białoruś jest gotowa integrować się z Rosją na tyle, na ile gotowa jest Moskwa. Prezydent Rosji ze swej strony zadeklarował, że jest ”usatysfakcjonowany” przebiegiem rozmów. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Łukaszenka: Rosja nic nie płaci za bazy na terytorium Białorusi

Ostatnia aktualizacja: 02.03.2019 22:00
Do 2026 roku Polska zamierza wydać na armię 50 mld dolarów i wszyscy milczą - powiedział w piątek w Mińsku Aleksander Łukaszenka na spotkaniu nazywanym „Wielka Rozmowa z Prezydentem”. Mówił na nim przede wszystkim o relacjach z Rosją.  Mówił m.in., że rosyjskie telewizje dominują w białoruskiej przestrzeni medialnej i „po miesiącu życia w Mińsku można się tam czuć jak w Moskwie”. Zapewnił, że 98 procent Białorusinów byłaby przeciw zjednoczeniu z Rosją.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Mińsk znosi ograniczenia co do liczby dyplomatów z USA na Białorusi

Ostatnia aktualizacja: 04.03.2019 17:00
Władze Białorusi zniosły ograniczenia liczby amerykańskich dyplomatów w ambasadzie USA w Mińsku, które obowiązują od 2008 roku, i oficjalnie poinformowały o tym stronę amerykańską - podało w w poniedziałek białoruskie MSZ.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Szef MSZ Białorusi: podpisanie porozumienia z UE blokuje jeden kraj członkowski

Ostatnia aktualizacja: 06.03.2019 07:00
 Minister spraw zagranicznych Białorusi Uładzimir Makiej oświadczył we wtorek, że Mińsk gotowy jest do podpisania porozumienia z UE choćby jutro. Wyjaśnił, że podpisanie przez UE dokumentu o tzw. priorytetach partnerstwa jest blokowane przez jeden kraj. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Białoruś: wysoka grzywna dla redaktor niezależnego portalu

Ostatnia aktualizacja: 04.03.2019 23:58
Redaktor naczelna czołowego białoruskiego portalu internetowego została ukarana wysoką grzywną. Marina Zołatawa do czasu aż wyrok sądowy się uprawomocni ma zakaz opuszczania miejsca zamieszkania. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Łukaszenka: rynek UE powinien stać się alternatywą dla rosyjskiego

Ostatnia aktualizacja: 05.03.2019 22:00
Białoruś osiągnie równowagę, gdy rynek unijny stanie się dla niej realną alternatywą wobec rosyjskiego, "nie na papierze, a w rzeczywistości” – powiedział Aleksander Łukaszenka na naradzie poświęconej integracji na Wschodzie i relacjom z UE. 
rozwiń zwiń