Raport Białoruś

Białoruś: milicja zatrzymała kilka osób za oklaski

Ostatnia aktualizacja: 03.07.2011 10:20
W Dzień Niepodległości upamiętniający wyzwolenie przez Armię Czerwoną Aleksander Łukaszenka razem ze swoim małym synkiem Kolą wystąpił na placu przed Białorusinami.
Audio

 W Mińsku odbyła się defilada wojskowa, w której wzięło udział około 3 tysiecy żołnierzy. Defilada rozpoczęła się od przeglądu jednostek wojskowych przez ministra obrony generała Jurija Żadobina.

Na trybunie honorowej stanął prezydent Białorusi Aleksander Lukaszenka wraz z najmłodszym kilkuletnim synem Kolą. Obaj byli ubrani w wojskowe mundury.

Prezydent, przemawiając do zebranych powiedział, że - Białorusi narzucane są scenariusze kolorowych rewolucji napisane w stolicach niektórych państw". Zdaniem Łukaszenki, ma to na celu rzucenie Białorusi na kolana, ale - jak zapewnił - to się nie powiedzie. Ogladać defiladę przyszło niewiele osób. Niezależni białoruscy dziennikarze zauważyli, że ludzie dość obojętnie słuchali słów prezydenta. Potem rozpoczęła się najbardziej widowiskowa część uroczystości - przemarsz żołnierzy i przejazd kolumny czołgów oraz pojazdów opancerzonych.

/

fot. PAP/EPA/Tatyana Zenkovich

 

Przepuszczani przez bramki

Uroczystościom z okazji Dnia Niepodległości w Mińsku towarzyszą podwyższone środki bezpieczeństwa. Ludzie byli przepuszczani do miejsca, gdzie odbywa się defilada przez specjalne bramki, zaś milicjanci sprawdzali rzeczy osobiste.

W 2008 roku w stolicy Białorusi w trakcie koncertu z okazji łukaszenkowskiego  Dnia Niepodległości doszło do zamachu terrorystycznego, w wyniku którego ponad 50 osób zostało rannych. Tymczasem, przeciwnicy białoruskich władz na dzis zapowiedzieli zorganizowanie kolejnych milczących akcji protestu. Na razie nie są jednak widoczni.

Niezależne media podały, że zatrzymano kilka osób, które zgodnie z wcześniejszymi ustaleniami przed "milczącym protestem", klaskały. W zamierzeniu oklaski miały zagłuszyć Aleksandra Łukaszenkę.

Święto ustanowione przez Łukaszenkę, 3 lipca, upamiętnia wyzwolenie w 1941 roku przez Armię Czerwoną. Na początku lat 90. święto niepodległości Białorusi obchodzono 27 lipca, w dzień ogłoszenia deklaracji suwerenności w 1991 roku. Opozycja świętuje obecnie Dzień Wolności 25 marca, na pamiątkę proklamowania pierwszego białoruskiego państwa w 1918 roku.

agkm, IAR, polskieradio.pl

Więcej informacji o Białorusi: Raport Białoruś

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
Czytaj także

Na Białorusi zatrzymano 250 osób po milczącej rewolucji (wideo)

Ostatnia aktualizacja: 30.06.2011 12:11
Po środowych milczących protestach na Białorusi zatrzymano ponad 250 osób, w tym około 160 w Mińsku - poinformowało Centrum Praw Człowieka "Wiasna".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Sądy po milczącym proteście na Białorusi

Ostatnia aktualizacja: 01.07.2011 08:00
W Mińsku do tej pory zostały skazane cztery osoby. Zapadają kary aresztu i grzywny. Według radia Swaboda, w stolicy Białorusi sądzonych ma być 30 osób, tylu z nich milicja wypisała protokoły.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Blokada grupy "milczącego protestu". Było tam 20 tys. osób

Ostatnia aktualizacja: 02.07.2011 13:05
Zablokowana została grupa społecznościowa na portalu internetowym, która wzywała do tak zwanych milczących protestów na Białorusi., także do protestu w niedzielę 3 lipca.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Protestują. Zagłuszą Łukaszenkę oklaskami?

Ostatnia aktualizacja: 03.07.2011 07:45
Oficjalnym obchodom Dnia Niepodległości, paradom wojskowym i sportowym towarzyszyć będą kontrmanifestacje, organizowane przez internet. Cel: zagłuszyć Aleksandra Łukaszenkę.
rozwiń zwiń