Matka Uładzisłaua Kawalioua, Lubow Kawalioua, znalazła rano w skrzynce pocztowej zawiadomienie od Sądu Najwyższego o wykonaniu egzekucji – informuje radio Swaboda. Pismo datowane jest na 16 marca. Na Białorusi wyrok śmierci wykonuje się przez rozstrzelanie.
Radio Swaboda próbowało rozmawiać z matką skazanego, ale nie jest w stanie niczego powiedzieć, płacze. – Mama dopiero co otrzymała ten list. Zabili go. Wszystko było na próżno – tylko tyle mogła powiedzieć radiu Swaboda siostra Uładzisłaua, Tacciana.
Jeszcze 16 marca Lubou Kawalioua przekazała naczelnikowi aresztu KGB wniosek o spotkanie adwokata z jej synem. Tego dnia zwróciła się z kolejną prośbą do Aleksandra Łukaszenki, żeby na rok odłożyć wykonanie kary śmierci wobec Uładzisłaua Kawalioua.
O losie drugiego skazanego, Dzmityrja Kanawałaua, niczego pewnego do tej pory nie wiadomo. Portal Tut. by napisał, że został on również stracony, natomiast nie podał źródła informacji.
Pismo zamieściła w internecie siostra skazanego. Jej konto na Facebooku zostało po tym zablokowane. Zawiadomienie publikują jednak białoruskie portale.
Wideo: 15 marca Lubow Kawalioua opowiada o ostatnim widzeniu z synem
Podczas wybuchu w mińskim metrze 11 kwietnia 2011 roku zginęło 15 osób, około 200 odniosło obrażenia. W jednoinstancyjnym procesie Sąd Najwyższy Białorusi skazał na śmierć dwóch 25-latków jako sprawców tego zamachu. Obrońcy praw człowieka alarmowali, że proces pozostawił zbyt wiele wątpliwości co do winy skazanych.
O ułaskawienie 25-latków i wprowadzenie moratorium na karę śmierci na Białorusi wywal w rezolucji Parlament Europejski, apelowało wielu zachodnich polityków i obrońców praw człowieka, w tym szefowa unijnej dyplomacji Catherine Ashton, szef Parlamentu Europejskiego Martin Schulz, polscy eurodeputowani.
Szef Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy Jean-Claude Mignon oświadczył, że istnieją oznaki, że przyznanie się do winy wymuszono torturami.
Według grudniowych badań niezależnego ośrodka badań NISEPI bardzo wielu Białorusinów nie wierzy w winę skazanych na śmierć. Za niewinnych uznaje ich 43 procent pytanych, wiarę w winę 25-latków deklarowało 37 procent ankietowanych.
agkm, swaboda.org, belsat.eu, tut.by, Karta 97
Informacje o Białorusi: Raport Białoruś