Raport Białoruś

Mniej ropy płynie "Przyjaźnią" przez Białoruś i Ukrainę

Ostatnia aktualizacja: 26.06.2012 21:38
Coraz mniej surowca płynie przez rurociąg „Przyjaźń”. Rosja stawia na eksport ropy drogą morską i ogranicza dostawy przez Ukrainę i Białoruś. Pozwala jej na to m.in. zbudowany dużym kosztem terminal Ust-Ługa i rurociąg BTS 2 - omijający Białoruś.
Mniej ropy płynie Przyjaźnią przez Białoruś i Ukrainę
Foto: fot. Wikipedia

System rurociągów "Przyjaźń" od lat 60. ubiegłego wieku był najważniejszą trasą transportu rosyjskiej ropy do Europy - północna nitka naftociągu biegnie z Rosji przez Białoruś do Polski i Niemiec, a południowa - przez Ukrainę, obsługuje Czechy i Słowację oraz Węgry.

Najpierw Transnieft ograniczyła drastycznie dostawy „Przyjaźnią” do do Czech (nawet o 30 proc.), tłumacząc to brakiem porozumienia z dostawcami surowca. Ale i dostawy "Przyjaźnią" do Niemiec spadną w następnym kwartale o prawie 600 tys. ton, (czyli 12 proc.), zaś na - Węgry o 145 tys. ton (ponad 9 proc.), choć w ogóle Rosja zamierza w kolejnych miesiącach utrzymać poziom eksportu surowca na dotychczasowym poziomie i w trzecim kwartale wyniesie 54,8 mln ton.
Z harmonogramu, jaki opublikował rosyjski koncern Transnieft wynika, że o ile w drugim kwartale br. ropociągiem "Przyjaźń" popłynęło do naszych rafinerii 4,8 mln ton surowca z Rosji, o tyle w trzecim będzie to tylko 3,6 mln ton.

 Zdaniem Macieja Giereja byłego szefa Nafty Polskiej, eksperta branży, spadek przesyłu rosyjskiej ropy rurociągiem "Przyjaźń" nie jest niespodzianką. - Rosjanie realizują strategię przyjętą kilka lat temu, która zakłada ograniczenie roli krajów tranzytowych w eksporcie surowców - ropy i gazu - powiedział Gierej. - Postawili na eksport drogą morską, zwłaszcza że mają nowe możliwości dzięki uruchomieniu dodatkowego terminalu - Ust Ługa nad Zatoką Fińską. Koszty tej inwestycji, wraz z budową naftociągu BTS 2 były wprawdzie olbrzymie, ale nie o rachunek ekonomiczny chodzi Rosjanom, lecz o strategię - dodał. Uruchomienie BTS 2 kosztowało 3,3 mld dolarów.

Transnieft planuje, że w tym czasie znacząco wzrośnie załadunek w porcie Ust Ługa w Zatoce Fińskiej, tankowce wywiozą stamtąd 6,2 mln ton surowca, (czyli o 70 proc. więcej niż w drugim kwartale). Dwa inne - kluczowe porty - też będą wykorzystywane - Primorsk (nad Zatoką Fińską) z planem eksportu 17,5 mln ton ropy i Noworosyjsk (nad Morze Czarnym)- 10,8 mln ton.

Zdaniem Macieja Giereja decyzja Rosji o zmianie kierunku eksportu surowca i spadek przesyłu "Przyjaźnią" skłania do szukania alternatywnych dróg importu ropy do Europy Centralnej.

- Taką alternatywą jest projekt Odessa-Brody-Gdańsk, umożliwiający transport ropy kaspijskiej do Europy - przez Ukrainę i Polskę - powiedział.

Ropa kaspijska mogłaby być dostarczane przez Morze Czarne tankowcami do Odessy, tam wtłaczana do rurociągu, przesyłana do Brodów i dalej - po wybudowaniu połączenia do Polski - rurociągiem do Gdańska.

Zainteresowane projektem są nie tylko firmy z Polski i Ukrainy, ale też z Azerbejdżanu i Gruzji, jednak bez wsparcia Komisji Europejskiej i zamówień z rafinerii trudno będzie go zrealizować.

Z kolei szefowie Transniefti ostrzegali, że uruchomienie dostaw ropy na trasie Odessa-Brody-Gdańsk będzie sygnałem do wstrzymania eksportu "Przyjaźnią".

PAP/agkm

Informacje o Białorusi: Raport Białoruś

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
Czytaj także

Ropa już nie popłynie do Polski przez Białoruś?

Ostatnia aktualizacja: 16.11.2011 12:57
Pierwsza nitka BTS-2 jest gotowa. Gdyby Transnieft, tak jak sugeruje, zrezygnował z ropociągu "Przyjaźń", Polska musiałaby sprowadzać całą potrzebną jej ropę tankowcami. To stawiałoby też pod znakiem zapytania przyszłość ropociągu Odessa-Brody.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Tani gaz - zapłata za integrację z Rosją i sygnał dla Ukrainy

Ostatnia aktualizacja: 26.11.2011 19:49
Poważne ustępstwo Rosji wobec Mińska i zapłata Białorusi za integrację z Rosją - tak określiła obniżkę ceny rosyjskiego gazu dla Białorusi Tacciana Manionak, publicystka niezależnego tygodnika "Biełorusy i Rynok".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Ropa na razie płynie przez Białoruś. Kłopoty z BTS-2

Ostatnia aktualizacja: 28.11.2011 16:00
Uruchomienie rurociągu naftowego BTS-2 zostało przeniesione na I kwartał 2012 r. BTS-2 ma omijać Białoruś. Jeśli Rosja przestanie przesyłać ropę rurociągiem Przyjaźń, to Polska musiałaby sprowadzać całą ropę tankowcami – uważają eksperci.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Łukaszenka: miałem się modlić do zardzewiałej rury?

Ostatnia aktualizacja: 04.12.2011 06:00
Aleksander Łukaszenka przekonuje, że zawarł z Kremlem bardzo korzystną umowę, sprzedając jej kluczowe przedsiębiorstwo białoruskie, Biełtransgaz.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Białoruś dostanie tanią ropę z Rosji

Ostatnia aktualizacja: 04.02.2012 08:00
Białoruś wynegocjowała niższe ceny na ropę naftową na najbliższe cztery lata – powiedział prezes koncernu Biełnieftiechim Igor Żilin.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Białoruś gotowa sprzedać ropociągi. „Hańba”

Ostatnia aktualizacja: 17.02.2012 11:00
Białoruskie władze nie wykluczają sprzedaży zagranicznym firmom swoich ropociągów. oświadczył wicepremier Uładzimir Siemaszko. Niezależni komentatorzy potępiają taką ewentualność.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Putin otworzył ropociąg. Polska zostanie bez ropy?

Ostatnia aktualizacja: 23.03.2012 21:38
Putin uruchomił ropociąg omijający Białoruś i Ukrainę, naftowy Nord Stream. Transnieft nie wyklucza zamknięcia ropociągu "Przyjaźń", a wtedy Polska całą ropę będzie musiała sprowadzać tankowcami.
rozwiń zwiń