Raport Białoruś

Groby Polaków na Białorusi: niszczona pamięć

Ostatnia aktualizacja: 04.11.2012 19:49
Polskich miejsc pamięci na Białorusi są setki. Nie wszystkie znamy, bo wiedza o nich była świadomie zacierana przez władze sowieckie – mówi Andrzej Poczobut, prezes Rady Naczelnej Związku Polaków na Białorusi.
Andrzej Poczobut
Andrzej PoczobutFoto: zpb.org.pl

Andrzej Poczobut, prezes Rady Naczelnej związku i dziennikarz przypomniał, że Związek Polaków na Białorusi razem z dyplomatami polskimi co roku organizuje objazd po miejscach pamięci. Z okazji 1 i 2 listopada odwiedza groby znany Polaków i żołnierzy. I tak było również w tym roku. - Odwiedzono  m.in. grób Elizy Orzeszkowej w Grodnie, generała Józefa Olszyny-Wilczyńskiego w Sopoćkiniach, w Iwieńcu mogiłę nieznanych żołnierzy, groby z 1920 roku, mogiły żołnierzy Armii Krajowej, miejsca rozstrzeliwania Polaków.  Taką akcję przeprowadzamy co roku. Były objazdy po Grodzieńszczyźnie, obwodzie brzeskim, mińskim – powiedział portalowi PolskieRadio.pl Andrzej Poczobut.

Związek stara się, by niszczejące groby były odnawiane. Andrzej Poczobut mówi, że w ostatnim czasie restaurowano m.in. cmentarz żołnierzy z 1920 roku w Geniuszach i żołnierzy z 1939 roku w Bieniakoniach. Działacz ZPB przypomniał, że nie wszystkie miejsca pamięci są obecnie znane, bo pamięć o nich była świadomie była zacierana przez władze sowieckie.

Działacze zwiazku jeżdżą zapalić znicze na grobach na terenie całej Białorusi. Jak informuje ZPB, tylko w samym obwodzie grodzieńskim działacze odwiedzają blisko sto miejscowości, w których znajdują się miejsca polskiej pamięci narodowej.

Czytaj także: ambasador RP na Białorusi o niszczejących grobach polskich ofiar wojny >>>

Więcej>> />
Więcej zdjęć na stronie zpb.org.pl >>>

agkm

Informacje o Białorusi: Raport Białoruś 

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
Czytaj także

Rada Europy apeluje o uwolnienie Andrzeja Poczobuta

Ostatnia aktualizacja: 25.06.2012 20:00
Zgromadzenie Parlamentarne Rady Europy wzywa w deklaracji do uwolnienia aresztowanego na Białorusi dziennikarza Andrzeja Poczobuta.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Andrzej Poczobut opuścił areszt. Usłyszał zarzut zniesławienia Łukaszenki

Ostatnia aktualizacja: 30.06.2012 16:34
Andrzej Poczobut powiedział portalowi polskieradio.pl, że przedstawione mu zostały zarzuty powtórnego zniesławienia Aleksandra Łukaszenki. Natomiast zmieniono środek zapobiegawczy - z aresztu tymczasowego na zakaz opuszczania Grodna.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Parlament Europejski potępił aresztowanie Andrzeja Poczobuta

Ostatnia aktualizacja: 05.07.2012 17:20
Posłowie domagają się wycofania zarzutów i zaniechania śledztwa wobec Andrzeja Poczobuta. Przyjęto rezolucję potępiającą łamanie praw człowieka na Białorusi.
rozwiń zwiń
Czytaj także

MSZ Białorusi potępia rezolucję o Andrzeju Poczobucie

Ostatnia aktualizacja: 06.07.2012 17:20
Resort dyplomacji Białorusi określił nową rezolucję Parlamentu Europejskiego, potępiającą łamanie praw człowieka na Białorusi, jako "jednostronną i tendencyjną".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Powstała grupa śledcza do sprawy Andrzeja Poczobuta

Ostatnia aktualizacja: 11.07.2012 14:07
Andrzejowi Poczobutowi przedstawiono ekspertyzy dotyczące filmu dokumentalnego na jego temat, autorstwa TVP Białystok.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Śledztwo w sprawie Andrzeja Poczobuta znów przedłużono

Ostatnia aktualizacja: 22.10.2012 10:09
O przedłużeniu śledztwa poinformował rzecznik Komitetu Śledczego w obwodzie grodzieńskim Siarhiej Szarszaniewicz.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Polacy na Białorusi wybiorą nowe władze

Ostatnia aktualizacja: 29.10.2012 21:00
Liczymy na poprawę współpracy z polskim MSZ - mówi w rozmowie z portalem PolskieRadio.pl Anżelika Orechwo, przewodnicząca Związku Polaków na Białorusi. W czwartek po raz pierwszy od wielu miesięcy doszło do spotkania władz ZPB z przedstawicielami resortu.
rozwiń zwiń