Kongres Międzynarodowej Federacji Hokeja na Lodzie (IIHF) nie odebrał Białorusi mistrzostw świata, planowanych na 2014 rok. Delegaci zebrani w Helsinkach mogli podjąć taką decyzję przez głosowanie. Prezes Polskiego Związku Hokeja na Lodzie Zdzisław Ingielewicz w wywiadzie internetowym dla portalu polskieradio.pl zaznacza, że żadna z federacji narodowych nie domagała się zmiany lokalizacji tych zawodów. Co więcej, ocenia, że związek hokejowy żadnego z państw nie głosowałby za takim rozwiązaniem. I dodaje, że dlatego polscy delegaci podzielili opinię prezydenta Rene Fasela i rady Międzynarodowej Federacji Hokeja na Lodzie. Prezydium IIHF opowiedziało się na otwarciu kongresu przeciw "mieszaniu sportu i polityki".
Przemówienie Rene Fasela: czytaj więcej >>>
Zdzisław Ingielewicz przyznaje, że sprawa jest ciągle otwarta i teoretycznie może być rozstrzygnięta na kolejnych kongresach. Będzie się nią zajmował nowy zarząd PZHL – prezes Zdzisław Ingielewicz zaznaczył, że nie będzie ponownie kandydował na tę funkcję. Prezes PZHL i sekretarz generalny związku Marek Bykowski byli delegatami Polski na kongresie w Helsinkach.
O przeniesienie mistrzostw do czasu uwolnienia więźniów politycznych apelowała białoruska opozycja, wielu zachodnich polityków, rezolucje w tej sprawie wydał Parlament Europejski, Kongres Stanów Zjednoczonych. Opozycja białoruska argumentuje, że mistrzostwa będą propagandowo wykorzystane przez Aleksandra Łukaszenkę. Po drugie, białoruscy opozycjoniści uważają, że święto sportu, opartego na zasadach fair play, nie powinno odbywać się w kraju, gdzie łamane są prawa człowieka i gdzie w więzieniach od wielu miesięcy przetrzymywani są więźniowie polityczni.
Kongres nie odebrał mistrzostw Białorusi: czytaj więcej >>>
Rozgrywki hokejowe podczas Mistrzostw Świata 2012 roku w Helsinkach, fot. PAP/EPA/KIMMO BRANDT
Wywiad internetowy z prezesem Polskiego Związku Hokeja na Lodzie Zdzisławem Ingielewiczem:
Polskieradio.pl: Jakie decyzje podjął kongres w tej sprawie? Czy dużo czasu jej poświęcono?
Prezes PZHL Zdzisław Ingielewicz: Kongres nie zmienił wcześniej podjętej decyzji. Poświęcono tej sprawie dostateczną ilość czasu.
Jakie stanowisko zajęli delegaci federacji?
Żadna z delegacji nie wnioskowała o zmianę lokalizacji MŚ 2014, podzielając opinię Prezydium IIHF.
Jakie stanowisko zajęli polscy delegaci?
Po rozpoznaniu, że żadna z delegacji nie poprze wniosku o przeniesienie MŚ 2014, podzieliliśmy opinię prezydium IIHF. Przegrane batalie bardziej szkodzą niż pomagają.
Czy ta sprawa będzie jeszcze dyskutowana na tym kongresie lub na przyszłych? Czy jest taka szansa?
Jeśli rozpatrywać czas - sprawa jest ciągle otwarta.
Czy mógłby Pan skomentować fakt, że kongres nie odebrał mistrzostw Białorusi? Jaka jest Pana opinia na ten temat? Dlaczego Pana zdaniem tak się stało?
Wszystkie istotne elementy tej decyzji zostały zawarte w stanowisku prezydium IIHF przedstawionym przez prezydenta Rene Fasela.
Czy mógłby Pan skomentować przemówienie pana prezydenta Rene Fasela na temat mistrzostw 2014 roku na Białorusi? Jaka jest Pana opinia na ten temat?
Podzielam przedstawione tezy w sensie sportowym. Na polityce się nie znam.
Czy polska delegacja będzie jeszcze zajmować się sprawą Białorusi na tym kongresie? Albo później?
Ponieważ moja kadencja się kończy 26 maja 2012 r.- nie zamierzam bowiem kandydować ponownie -będzie to decyzja nowo wybranego Prezesa i Zarządu.
Czy przeniesienie mistrzostw byłoby możliwe na przyszłych kongresach?
Teoretycznie tak.
Dziękuję bardzo.
Informacje o Białorusi: Raport Białoruś
Agnieszka Kamińska, polskieradio.pl