Raport Białoruś

Za okrzyk "Żywie Biełaruś" można trafić do aresztu

Ostatnia aktualizacja: 25.03.2013 14:00
Białorusini z Warszawy mogli świętować Dzień Wolności 25 marca bez przeszkód, w ich ojczyźnie mogliby się spotkać z represjami.
Audio
  • Białorusini na emigracji świętują Dzień Wolności: relacja Pawła Buszko (IAR)
Demonstracja w Mińsku
Demonstracja w MińskuFoto: PAP/EPA/TATYANA ZENKOVICH

Dziś święto niezależnej Białorusi. 25 marca 1918 roku obwieszczono powstanie pierwszego w historii niepodległego państwa białoruskiego. Przetrwało kilka miesięcy, do momentu wkroczenia bolszewików do Mińska. Wielu Białorusinów tę ważną dla nich datę uszanowało lub uszanuje w Polsce.

Aleksiej Dzikawicki z Telewizji Biełsat wyjaśnia, że reżim Łukaszenki wykreślił dzisiejszą datę z oficjalnego kalendarza, na rzecz świąt komunistycznych, np. rocznicy rewolucji październikowej. Jak dodaje, na Białorusi wszelkie przejawy antykomunizmu i patriotyzmu są karane. Za hasło "Niech żyje Białoruś" można trafić do aresztu.

Ci, którzy uciekli przed reżimem Łukaszenki mają nadzieję, że już niebawem białoruski "Dzień Wolności" spędzą u siebie w ojczyźnie. Dla części z nich droga na Białoruś na razie jest zamknięta.

Źmicier Barodka uciekł do Polski po represjach Łukaszenki w 2010 roku. Pracował w sztabie jednego z opozycyjnych kandydatów na prezydenta. Obawia się, że powrót na Białoruś skończyłby się dla niego w więzieniu, ma jednak nadzieję, że kolejne białoruskie święto niepodległości spędzi w rodzinnym Mińsku. Jak zaznacza, to, co Białorusini zaczęli 95 lat temu, czyli budowę wolnej Białorusi obecne pokolenie musi skończyć.

Niektórzy Białorusini obchodzili w tym roku święto 25 marca w poprzedzający je weekend. Tak było m.in. w Mińsku, gdzie władze zezwoliły na przemarsz i wiec. Nie pozwolono na manifestacje w innych miastach na Białorusi. W Polsce świętowali Białorusini m.in. z Warszawy i z Podlasia, w Trójmieście zorganizowano serię koncertów z okazji białoruskiego święta.

Od czasu dojścia Aleksandra Łukaszenki do władzy żadne z wyborów na Białorusi nie zostały uznane za wolne i demokratyczne. W białoruskich więzieniach siedzą opozycyjni politycy, aktywiści i obrońcy praw człowieka.

IAR/agkm

Informacje o Białorusi: Raport Białoruś, serwis portalu PolskieRadio.pl

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
Czytaj także

Święto wolnej Białorusi. Demonstracja w Mińsku

Ostatnia aktualizacja: 24.03.2013 07:52
Demonstracja opozycji upamiętnia 95 rocznicę proklamowania Białoruskiej Republiki Ludowej, pierwszego w historii państwa białoruskiego.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Białorusini z Podlasia obchodzą Dzień Woli

Ostatnia aktualizacja: 24.03.2013 09:17
Białorusini Białostocczyzny obchodzą 95. rocznicę proklamowania niepodległości Białorusi, powstania Białoruskiej Republiki Ludowej.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Białorusini w Mińsku świętowali Dzień Wolności

Ostatnia aktualizacja: 24.03.2013 14:30
Na akcji zorganizowanej przez prodemokratyczne siły Białorusi zgromadziło się 1000 do 2000 osób. Po demonstracji doszło do zatrzymań. Obrońcy praw człowieka na razie mówią o około 10 zatrzymanych.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Dzień Wolności na Podlasiu. ”Białorusini nie są niewolnikami”

Ostatnia aktualizacja: 24.03.2013 12:00
Białorusini to naród cierpliwy, ceniący życie, ale nie niewolnicy. Niech dyktator nie myśli, że cierpliwość Białorusinów nie ma końca - napisała w liście przesłanym Białorusinom szefowa rządu emigracyjnego Ivonka Surviłła.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Dzień Wolności w Warszawie. ”Za wolność naszą i waszą”

Ostatnia aktualizacja: 24.03.2013 18:00
Na wiecu w Warszawie wystąpili Zenon Paźniak, Natalia Radzina, Żmicier Barodka. Zenon Paźniak podkreślał, że Dzień Wolności jednoczy wszystkich Białorusinów w walce o wspólną sprawę. Źmicier Barodka wzywał Polaków do Solidarności pod hasłem "Za wolność naszą i waszą".
rozwiń zwiń