Raport Białoruś

10 tysięcy ludzi na procesji Bożego Ciała w Mińsku

Ostatnia aktualizacja: 26.05.2013 14:25
W procesji wzięło udział dużo ludzi, aby świadczyć, że Chrystus żyje w tym postkomunistycznym mieście – stwierdził proboszcz mińskiej archikatedry Antoni Klimantowicz.
Audio
  • Relacja Włodzimierza Paca z Mińska (IAR): procesja Bożego Ciała w Mińsku
Procesja Bożego Ciała w Mińsku
Procesja Bożego Ciała w MińskuFoto: Włodzimierz Pac, Polskie Radio

Centralnymi ulicami stolicy Białorusi przeszła procesja Bożego Ciała. Zgodnie z tradycją ostatnich lat w Mińsku, procesja odbywa się w ostatnią niedzielę maja, gdyż tak jest łatwiej otrzymać pozwolenie władz miejskich. W tym roku uzyskanie wszelkich zezwoleń i uzgodnień zajęło miesiąc czasu.

Procesja w której uczestniczył zwierzchnik białoruskich katolików, arcybiskup Tadeusz Kondrusiewicz, rozpoczęła się tradycyjnie mszą świętą obok kościoła Trójcy Przenajświętszej na Złotej Górce. Potem wierni wyruszyli na szlak czterech ołtarzy, przy których się modlono.

Pochód przeszedł główną ulicą miasta, Prospektem Niepodległości do mińskiej archikatedry. Szedł w niej m.in. metropolita mińsko-mohylewski arcybiskup Tadeusz Kondrusiewicz.

Pierwszy ołtarz był ustawiony na placu Zwycięstwa, gdzie stoi monument upamiętniający żołnierzy i partyzantów radzieckich w drugiej wojnie światowej.

Ksiądz Antoni Klimantowicz, proboszcz kościoła archikatedralnego w Mińsku, powiedział korespondentowi Polskiego Radia w Mińsku, że uroczystość była bardzo wymowna. - Wzięło w niej udział dużo ludzi aby świadczyć, że Chrystus żyje w tym postkomunistycznym mieście - mówi duchowny.

Według źródeł kościelnych, w procesji uczestniczyło około 10 tysięcy ludzi, a więc tyle samo, co w roku ubiegłym.

Fot.
Fot. Włodzimierz Pac, Polskie Radio


Na czele pochodu, ochranianego przez milicję, szło wiele dzieci, które w tym roku przystąpiły do pierwszej komunii świętej. Pani Maryja, która co roku przygotowuje do procesji dziewczynki z parafii śś. Szymona i Heleny w Mińsku, powiedziała, że w tym roku przystąpiło w parafii do pierwszej komunii 126 dzieci. - Wszystkie były chętne do rzucania kwiatków i udziału w procesji, ale część zachorowała, a niektóre nie mogły przyjść z innych powodów - dodała.
Proboszcz Klimantowicz zaznaczył, że duże znaczenie dla Kościoła katolickiego na Białorusi ma przypadająca w tym roku 400. rocznica przybycia do Budsławia cudownego obrazu Matki Bożej. - Obraz Matki Bożej Budsławskiej jest tu dziś z nami - wskazał na jeden z obrazów niesionych przez wiernych. – ”Peregrynuje po parafiach i po podróży po całej Białorusi 5 lipca wróci do Budsławia".
Jak podkreślił, Budsław jest największym sanktuarium na Białorusi i celem dorocznych pielgrzymek. Ich kulminacyjnym punktem jest zawsze procesja ze świecami wokół głównego placu miasteczka, po której wierni wracają do świątyni.
Cudowny obraz Matki Bożej Budsławskiej - opiekunki Białorusi - z końca XVI wieku został według tradycji podarowany wojewodzie mińskiemu Janowi Pacowi przez papieża Klemensa VIII. Później trafił do bernardynów, którzy umieścili go w drewnianym kościółku. Wkrótce obraz zasłynął cudami i przez kolejne wieki przyciągał liczne pielgrzymki.
Kult Matki Bożej Budsławskiej był bardzo silny w okresie zaboru rosyjskiego i później w latach międzywojennych, gdy Budsław znajdował się w granicach Polski. Po wojnie świątynia w Budsławiu była nieprzerwanie czynna, ale pielgrzymki nie odbywały się. Odrodziły się na początku lat 90.
Abp Kondrusiewicz szacuje, że na Białorusi - gdzie większość stanowią wyznawcy prawosławia - żyje około 1,5 mln katolików.

IAR/PAP/agkm

Informacje o Białorusi: Raport Białoruś, serwis portalu PolskieRadio.pl

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
Czytaj także

Nuncjusz papieski odwiedził białoruskich opozycjonistów

Ostatnia aktualizacja: 27.09.2012 13:00
Nuncjusz apostolski na Białorusi arcybiskup Claudio Gugerotti odwiedził sześciu białoruskich opozycjonistów przebywających w więzieniach – poinformowało Radio Watykańskie.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Metropolita Filaret chwali dobre relacje z władzą

Ostatnia aktualizacja: 06.01.2013 18:00
Zwierzchnik Cerkwi prawosławnej na Białorusi metropolita miński i słucki Filaret podkreślił w sobotę w orędziu bożonarodzeniowym, że Cerkiew ma na Białorusi dobre stosunki z państwem.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Łukaszenka: z radością powitamy papieża na Białorusi

Ostatnia aktualizacja: 14.03.2013 14:30
Alekasander Łukaszenka pogratulował nowemu papieżowi objęcia funkcji zwierzchnika Kościoła katolickiego.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Delegacje z Białorusi na inauguracji papieża Franciszka

Ostatnia aktualizacja: 18.03.2013 14:14
Na mszy inaugurującej pontyfikat będzie zwierzchnik białoruskich katolików abp Tadeusz Kondrusiewicz. Władze Białorusi posłały do Rzymu szefa wyższej izby parlamentu, w skład oficjalnej delegacji wejdą tez ambasadorowie w Rzymie i w Watykanie.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Wielkanoc dla 1,5 miliona katolików na Białorusi

Ostatnia aktualizacja: 31.03.2013 11:00
U naszych wschodnich sąsiadów niektóre zwyczaje wielkanocne są zapomniane, ale te, które się zachowały, są podobne do polskich. To efekt wspólnych historycznych doświadczeń.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Prawosławni chrześcijanie świętują Wielkanoc

Ostatnia aktualizacja: 05.05.2013 20:00
Według statystyk do wyznania prawosławnego na Białorusi przyznaje się około 80 procent ludności.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Sanktuarium św. Andrzeja Boboli w miejscu męczeństwa

Ostatnia aktualizacja: 17.05.2013 04:00
Kościół w Iwanawie, czyli byłym Janowie Poleskim na południu Białorusi, został podniesiony do rangi sanktuarium św. Andrzeja Boboli.
rozwiń zwiń