Raport Białoruś

Białoruś: w miejscu stalinowskich egzekucji będzie centrum logistyczne

Ostatnia aktualizacja: 26.06.2013 10:33
Pod Homlem, na terenie gdzie dochodziło do stalinowskich egzekucji, powstaje ośrodek logistyczny - informują miejscowi działacze. Przedstawiciele spółki ”Russkije sładosti” tłumaczą, że miejscowe władze pozwoliły im na budowę i zapewniły, że nie ma informacji o egzekucjach w tym miejscu.
Białoruś: w miejscu stalinowskich egzekucji będzie centrum logistyczne
Foto: svaboda.org

Ośrodek logistyczny firmy ”Russkije sładkosti” powstaje około 11 km od autostrady czernihowskiej. Homelscy działacze alarmują, że na terenie budowy znajduje się nawet krzyż, który ustawiono tam, by upamiętnić ofiary stalinowskich mordów i represji. To jeden z czterech krzyży, które w tej okolicy ustawili lokalni działacze społeczni.

Kolejna budowa na terenie masowych egzekucji NKWD

Działacze z Homla napisali list do kierownictwa spółki ”Russkije sładosti”, w którym pytają, co będzie z krzyżem pamięci pomordowanych i czy firm zamierza prowadzić badania tego miejsca, bo mogą znajdować się tam szczątki ludzkie i jamy masowych grobów.

Jeden z działaczy podpisanych pod listem, Kastuś Żukouski, przypomniał w rozmowie  Radiu Swaboda, że to już drugi taki przypadek w ostatnim czasie.  – W Kuropatach (gdzie może spoczywać 200 tysięcy ludzi, red.) budują  "Bulbasz-Hall" (centrum rozrywki), a w Homlu ”Russkije sładosti”. I  to wszystko na miejscu masowych rozstrzeliwań. To bluźnierstwo. W tym lesie zabijano ludzi - duchownych, robotników, inteligencję – a teraz budują tu centrum logistyczne.  I jeszcze na terytorium budowy stoi krzyż pamięci zabitych – mówi.

"Dołączyliśmy fim z opowieściami świadków"

Kastuś Żukouski mówi, że do listu do ”Russkich sładosti” dołączono film, w którym świadkowe potwierdzają, że NKWD rozstrzeliwało w tym miejscu cywilów – a działo się to w okolicach szosy czernihowskiej, począwszy od jej 9 kilometra. Żukouski dodaje, że sądząc po nazwie, firma ma rosyjski kapitał, podobnie jest najprawdopodobniej z ”Bulbasz-holem”, budowanym przy Kuropatach. – I wychodzi z tego, że imperium rosyjskie niszczy u korzeni pamięć represjach – mówił. Poinformował, że stworzono komitet organizacyjny, który będzie walczyć, aby nie rozbudowywano inwestycji głąb lasu. Sądzi bowiem, że obecnej budowy nie uda się już zatrzymać.

"Russkije sładosti": pytaliśmy o krzyż, miejscowe władze nic nie wiedzą o masowych pochówkach

Krzyż w Homlu postawili 6 listopada 2010 roku aktywiści partii Białoruska Chrześcijańska Demokracja. Teraz teren, na którym jest krzyż ogrodzono siatką, przy samym krzyżu stoi altanka dla palących. Przedstawiciel firmy budowlanej ”Techbudresurs Plius”, którego zastano na miejscu twierdził, że jego zleceniodawca, ”Russkije sładosti” otrzymał wszystkie potrzebne dokumenty.

Przedstawiciel firmy ”Russkije sładosti” Siarhiej Dounar, odpowiedzialny za budowę centrum logistycznego, w rozmowie telefonicznej z Radiem Swaboda powiedział, że jeszcze przed rozpoczęciem prac nad projektem spółka zwróciła się do regionalnego komitetu wykonawczego z pytaniem o krzyż na tym terenie.  – Oficjalnie powiedziano mi w komitecie wykonawczym, ze żadnych informacji o masowych pochówkach na tym terenie – nie ma – zaznaczył.  Dodał, że krzyż nie będzie usunięty, zostanie ogrodzony i będzie stał między drzewami.

Svaboda.org/agkm

Informacje o Białorusi: Raport Białoruś 

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
Czytaj także

Łukaszenka: na Białorusi każdy może mówić co chce, w domu

Ostatnia aktualizacja: 06.05.2011 15:38
Aleksander Łukaszenka stwierdził, że trzeba wprowadzić dyscyplinę w pracy - jak w ZSRR za Andropowa. A po pracy - zaznaczył - każdy ma prawo mówić w domu, co chce.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Kartoteka Stalina. Nazwiska ofiar reżimu na Białorusi

Ostatnia aktualizacja: 05.03.2013 16:00
Na niezależnym portalu białoruskim Svaboda.org opublikowano kilkadziesiąt tysięcy nazwisk i krótkich biogramów osób represjonowanych przez reżim stalinowski na terenie obecnej Białorusi.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Zakaz pomników w Kuropatach i spór o polskich oficerów

Ostatnia aktualizacja: 22.04.2013 06:00
Białoruskie Ministerstwo Kultury poinformowało o zakazie samowolnego ustawiania pamiątkowych znaków w podmińskim uroczysku Kuropaty, gdzie spoczywają ofiary stalinowskich represji.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Opozycja porządkuje Kuropaty. Tu spoczywają tysiące ofiar Stalina

Ostatnia aktualizacja: 25.05.2013 17:00
Środowiska opozycyjne sprzątały w sobotę podmińskie uroczysko Kuropaty. Może tam spoczywać nawet 200- 250 tysięcy ofiar represji stalinowskich z lat 1937-1941. Jest to jedno z wielu miejsc na Białorusi, gdzie chowano ofiary terroru sowieckiego.
rozwiń zwiń
Czytaj także

25 lat temu Białorusini dowiedzieli się o zbrodni w Kuropatach

Ostatnia aktualizacja: 03.06.2013 23:00
25 lat temu Zianon Paźniak ujawnił w swoim artykule, że podmińskie Kuropaty są miejscem pochówku dziesiątek tysięcy ofiar stalinowskich zbrodni.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Białoruś: działacze opozycji ustawili w Kuropatach pamiątkowe głazy

Ostatnia aktualizacja: 05.06.2013 19:00
Opozycjoniści umieścili w Kuropatach pięć dużych głazów - poinformował Radio Swaboda działacz Juras Bielenki. W Kuropatach może spoczywać nawet 250 tysięcy ofiar zbrodni stalinowskich. Są wśród nich i Polacy.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Archiwum dla wolnej Białorusi. ”Trafi na Białoruś, gdy nadejdzie czas”

Ostatnia aktualizacja: 21.06.2013 16:21
W Polsce powstaje Międzynarodowe Archiwum Białoruskie – tworzy je Ośrodek Karta. Zbigniew Gluza, prezes Ośrodka Karta zaprasza do współpracy środowiska białoruskie.
rozwiń zwiń