Raport Białoruś

Dzień Niepodległości Białorusi. Niezwykły pociąg wjechał do Mińska!

Ostatnia aktualizacja: 27.07.2013 22:20
23 lata temu przyjęto deklarację o suwerenności Białorusi. 27 lipca został wtedy uznany za Dzień Niepodległości. Demokratyczne środowiska na Białorusi świętują go dziś, mimo że święto zniósł Aleksander Łukaszenka, gdy doszedł do władzy.
Akcja Zmieny na Dzień Niepodległości
Akcja Zmieny na Dzień NiepodległościFoto: Paweł Winogradow/Facebook

Dzień Niepodległości świętowali w sobotę w Mińsku m.in. działacze młodzieżowej opozycyjnej organizacji ”Zmiena”. Biało-czerwono-białą flagę przywiązali do pociągu podmiejskiego w Mińsku. Napisał  o tym na Facebooku aktywista tego ruchu Paweł Winogradow. Biało-czerwono-białe flagi wywieszono też na przystankach, widniały tam również portrety więźniów politycznych.

Niepodległość Białorusi

27 lipca 1990 roku Rada Najwyższa ówczesnej Białoruskiej Republiki Radzieckiej przyjęła deklarację o przyjęciu niepodległości. Ten dokument, jak pisze portal Karta 97, stał się pierwszym oficjalnym krokiem ku niepodległości Białorusi. Deklaracja uznawała pełną suwerenność państwową Republiki Białoruś, jej niezależność i pełnię władzy w granicach swego terytorium, prawomocność jej aktów prawnych, niezależność republiki w stosunkach zagranicznych.

27 lipca ogłoszono Dniem Niepodległości na Białorusi. 25 sierpnia 1991 roku deklaracja o suwerenności państwa otrzymała status prawa konstytucyjnego, na jego podstawie dokonano zmian w konstytucji z 1978 roku. Nowa Konstytucja Republiki Białorusi została przyjęta 15 marca 1994 roku.

Władze anulowały obchody Dnia Niepodległości po referendum w 1996 r., na mocy którego Aleksander Łukaszenka otrzymał bardzo szerokie uprawnienia. Dzień Niepodległości przeniesiono na  3 lipca, rocznicę wyzwolenia Mińska od hitlerowskich wojsk.

Niezależne, demokratyczne środowiska na Białorusi nadal obchodzą Dzień Niepodległości 27 lipca. Respektują one również narodowe symbole Białorusi, zniesione przez Łukaszenkę: biało-czerwono-białą flagę i herb Pogoni. Aleksander Łukaszenka przywrócił na ich miejsce barwy i symbole nawiązujące do tych przyznanych Białorusi po I wojnie światowej przez bolszewików, czerwono-zielone.

Charter97.org//agkm

Informacje o Białorusi: Raport Białoruś 

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
Czytaj także

Stanisław Szuszkiewicz: ZSRR rozpadł się nieoczekiwanie, na polowaniu w puszczy

Ostatnia aktualizacja: 08.12.2011 08:00
Zebrałem tych wszystkich ludzi w Puszczy Białowieskiej, bo mieliśmy problem: jak nie zamarznąć zimą. Nie było pieniędzy na gaz i ropę - mówi Raportowi Białoruś Stanisław Szuszkiewicz. Rozmowy potoczyły się zupełnie inaczej.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Szuszkiewicz: zniknął dokument o rozpadzie ZSRR...

Ostatnia aktualizacja: 07.02.2013 13:48
Były szef białoruskiego państwa, Stanisław Szuszkiewicz uważa, że dokument skradziono.
rozwiń zwiń
Czytaj także

MSZ Białorusi: nie mieliśmy oryginału umowy białowieskiej

Ostatnia aktualizacja: 14.02.2013 08:39
Do MSZ Białorusi nie trafił i nie został zarejestrowany oryginał porozumienia o likwidacji ZSRR- zapewnił rzecznik Andrej Sawinych.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Opozycja porządkuje Kuropaty. Tu spoczywają tysiące ofiar Stalina

Ostatnia aktualizacja: 25.05.2013 17:00
Środowiska opozycyjne sprzątały w sobotę podmińskie uroczysko Kuropaty. Może tam spoczywać nawet 200- 250 tysięcy ofiar represji stalinowskich z lat 1937-1941. Jest to jedno z wielu miejsc na Białorusi, gdzie chowano ofiary terroru sowieckiego.
rozwiń zwiń