Jan Tombiński wydał w tej sprawie specjalne oświadczenie. Dyplomata podkreślił, że Rada Najwyższa pokazała, iż jest w stanie osiągnąć porozumienie dotyczące ustaw koniecznych dla integracji europejskiej. Sprawia to, jak zaznaczył Jan Tombiński, że podpisanie umowy stowarzyszeniowej staje się bardziej prawdopodobne. Pokazuje to także chęć reformowania państwa. - Zrobiono ważny krok. Jednak w najbliższych tygodniach trzeba zachować taką samą mobilizację - zaznaczył unijny ambasador w Kijowie.
Po letnich wakacjach, wczoraj, Rada Najwyższa rozpatrzyła 5 ustaw koniecznych do podpisania umowy stowarzyszeniowej z Unią Europejską.
Przyjęto w pierwszym czytaniu ustawę dotyczącą egzekucji postanowień sądowych, wprowadzono także zmiany do kodeksów karnego i celnego, a do Trybunału Konstytucyjnego skierowano prezydencki projekt zmian w ustawie zasadniczej dotyczący niezależności sędziów.
Ogłoszono także wybory w 5 okręgach, w których w czasie zeszłorocznego głosowania, nie udało się ustalić wyników ze względu na naruszenia w czasie liczenia głosów.
”Odpowiedź dla tych, którzy wątpili w intencje Ukrainy”
Zdaniem dyplomaty Jana Tombińskiego 350 głosów poparcia dla aktów prawnych zbliżających Ukrainę do standardów panujących w UE "to najlepsza odpowiedź dla tych, którzy wątpili w polityczną wolę Ukrainy do okazania zauważalnych postępów w reformach".
Ambasador podkreślił, że nad ustawami, których uchwalenie jest niezbędne przed podpisaniem umowy, głosowała zarówno rządząca Partia Regionów prezydenta Wiktora Janukowycza, jak i ugrupowania opozycyjne: Batkiwszczyna b. premier Julii Tymoszenko, UDAR znanego boksera Witalija Kliczki oraz partia Swoboda.
Co jeszcze czeka Ukrainę?
Podpisanie umowy stowarzyszeniowej Ukraina-UE wraz z umową o strefie wolnego handlu planowane jest na ostatnie dni listopada na szczycie Partnerstwa Wschodniego w Wilnie.
Przed podpisaniem umowy Ukraina powinna jeszcze przyjąć m.in. ustawy o Izbie Rozrachunkowej, będącej odpowiednikiem polskiej Najwyższej Izby Kontroli, o prokuraturze, uchwalić zmiany w ordynacji wyborczej i przepisy dotyczące przeciwdziałania dyskryminacji mniejszości seksualnych.
Rozwiązana musi być również sprawa uwięzienia Julii Tymoszenko.
PAP/IAR/agkm
Galeria: dzień na zdjęciach >>>
Julia Tymoszenk,o premier.gov.ru