Raport Białoruś

Ukraiński hymn po białorusku: dyktando dla Ukrainy w Grodnie

Ostatnia aktualizacja: 23.03.2014 20:57
Około 200 osób napisało w niedzielę w Grodnie dyktando do tekstu białoruskiego przekładu hymnu ukraińskiego, wyrażając w ten sposób solidarność z narodem ukraińskim i protestując przeciw działaniom Rosji na Krymie - informuje "Nasza Niwa".
Wiec w Kijowie za jednością Ukrainy
Wiec w Kijowie za jednością UkrainyFoto: PAP/EPA/SERGEY DOLZHENKO

Dyktando zorganizowano przed przypadającym 25 marca Dniem Wolności, świętowanym przez białoruskie środowiska niezależne w rocznicę powstania w 1918 r. pierwszego państwa białoruskiego - Białoruskiej Republiki Ludowej.

Tekst hymnu dyktowali popularny prezenter telewizyjny Aleś Zaleuski i pisarka Walaryna Kustawa. Po zakończeniu dyktanda dla jego uczestników wystąpił znany bard białoruski Źmicier Wajciuszkiewicz.

Białoruski został uznany przez UNESCO za jeden z języków zagrożonych wyginięciem. Posługuje się nim na Białorusi coraz mniej osób. W ciągu dziesięciu lat, które minęły między dwoma ostatnimi spisami powszechnymi - w 1999 i 2009 roku - odsetek osób, które mówią po białorusku w domu, spadł na Białorusi z 37 do 23 proc. Podczas ostatniego spisu język białoruski jako ojczysty wskazało 53 proc. mieszkańców Białorusi - o 20 proc. mniej niż podczas poprzedniego.

Aleksander Łukaszenka, podobnie jak zdecydowana większość urzędników państwowych, używa w publicznych wypowiedziach niemal wyłącznie języka rosyjskiego.

 

PAP/agkm
Informacje o Białorusi: Raport Białoruś, serwis portalu PolskieRadio.pl

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
Czytaj także

Białoruski ekspert: armia ukraińska jest osłabiona

Ostatnia aktualizacja: 02.03.2014 05:59
Niezależny białoruski ekspert wojskowy Aleksander Alesin uważa, że Zachód nie zdecyduje się na zbrojną interwencję w obronie Ukrainy, co najwyżej może wysłać okręty.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Pikieta w Mińsku: "Putin - ręce precz od Ukrainy!", "Nie dla rosyjskich baz na Białorusi" (wideo)

Ostatnia aktualizacja: 02.03.2014 20:06
Demonstracja poparcia dla Ukrainy w Mińsku. Opozycja mówi, że ludziom trzeba tłumaczyć sens obecnych wydarzeń, rosyjskiej polityki i zagrożenie, jakim są rosyjskie bazy.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Szef białoruskiego MSZ: nie chcemy Bałkanów na Ukrainie

Ostatnia aktualizacja: 04.03.2014 19:00
Szef białoruskiego MSZ Uładzimir Makiej powiedział w wywiadzie dla agencji BNS, że Białoruś jest zainteresowana stabilnością, integralnością terytorialną i niezawisłością Ukrainy.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Rosja nie zagra na Mundialu? Może być kara za inwazję na Krym

Ostatnia aktualizacja: 08.03.2014 18:07
Przedstawiciele Senatu USA wnioskują do Międzynarodowej Federacji Piłki Nożnej o pozbawienie Rosji prawa do organizacji mistrzostw świata w 2018 roku i usunięcie jej z grona członków tej organizacji w związku z konfliktem z Ukrainą.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Wywiad USA ostrzegał o inwazji Rosji na Krym tydzień wcześniej

Ostatnia aktualizacja: 08.03.2014 18:08
Wywiad Stanów Zjednoczonych wiedział o planach Władimira Putina na Krymie siedem do dziesięciu dni przed tym, jak wojska rosyjskie zaczęły agresję na półwyspie. Zapewnia o tym szef wywiadu Michael Flynn.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Białoruska opozycja: Mińsk może zostać wciągnięty w konflikt o Krym

Ostatnia aktualizacja: 20.03.2014 19:00
Białoruskie partie i ruchy opozycyjne opowiedziały się w czwartek za integralnością terytorialną Ukrainy i wyraziły przekonanie, że wszyscy obywatele Białorusi powinni wysnuć wnioski z sytuacji na Ukrainie.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Białoruś może przewodniczyć WNP, porzuconej przez Ukrainę

Ostatnia aktualizacja: 20.03.2014 19:30
Białoruś rozpatrzy propozycję Komitetu Wykonawczego Wspólnoty Niepodległych Państw, by przewodniczyć tej organizacji w tym roku podczas szczytów WNP - poinformowano w czwartek w biurze prasowym białoruskiego MSZ.
rozwiń zwiń
Czytaj także

”Gra w suwerenność już się skończyła dla Białorusi”

Ostatnia aktualizacja: 21.03.2014 20:36
Świadczy o tym to, jak szybko przymusiła Moskwa Łukaszenkę do rozmieszczenia tu dodatkowych samolotów rosyjskich.(…) Teraz na fali euforii po łatwym przyłączeniu Krymu Rosja będzie brutalnie dławić wszelkie próby sprzeciwu - mówi politolog Waler Karbalewicz. Przewiduje, że władza wzmoże represje wobec opozycji demokratycznej.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Łukaszenka: kto nie chce karmić swoich żołnierzy, będzie karmił cudzych

Ostatnia aktualizacja: 21.03.2014 20:58
Aleksander Łukaszenka oczekuje od dowództwa armii propozycji doskonalenia uzbrojenia. Chce, aby sprzęt wojskowy był modernizowany przede wszystkim w białoruskich fabrykach.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Łukaszenka: Białoruś zawsze stanie po stronie Rosji, Krym "de facto" jest częścią Rosji...

Ostatnia aktualizacja: 23.03.2014 22:02
W razie konieczności wyboru Białoruś zawsze będzie po stronie Rosji - oświadczył w przywódca białoruskiego państwa Aleksander Łukaszenka. Zaznaczył przy tym, że Białoruś nie miesza się w "przepychanki" ukraińsko-rosyjskie. O Krymie powiedział: "Sądzę, że sytuacja będzie się rozwijać de facto, a czy także de iure, czy Krym będzie uznawany za część Federacji Rosyjskiej - to już nieważne".
rozwiń zwiń