Raport Białoruś

Białoruska agencja wycofała depeszę o rozmowie Tuska i Łukaszenki

Ostatnia aktualizacja: 17.04.2014 23:56
Depeszę wycofano z państwowej agencji białoruskiej i z białoruskiego oddziału rosyjskiego Interfaksu.
Audio
  • Relacja Włodzimierza Paca z Mińska (IAR): białoruskie agencje prasowe wycofały depesze o rozmowie Tuska z Łukaszenką
Premier Donald Tusk podczas konferencji prasowej, po wizycie w Elektrowni Jaworzno II w Jaworznie 17 kwietnia
Premier Donald Tusk podczas konferencji prasowej, po wizycie w Elektrowni Jaworzno II w Jaworznie 17 kwietniaFoto: PAP/Andrzej Grygiel

Białoruska państwowa agencja prasowa "Biełta” wycofała z ogólnodostępnego serwisu internetowego depeszę informującą o rozmowie telefonicznej premiera Donalda Tuska i Aleksandra Łukaszenki. Podobna depesza zniknęła również z serwisu białoruskiej agencji Interfax-Zapad, która jest częścią Interfaxu rosyjskiego.
Najpierw obie agencje pod wieczór krótko poinformowały, że rozmowa odbyła się z inicjatywy strony polskiej i dotyczyła sytuacji na Ukrainie. Potem depesze na ten temat zostały najwyraźniej wycofane z serwisu. Dlaczego tak się stało, na razie nie wiadomo.

Opozycyjny tygodnik "Nasza Niwa” sądzi, że być może władze w Mińsku uznały za niecelowe przekazanie do białoruskich mediów informacji o rozmowie Łukaszenki z premierem Tuskiem. Autor publikacji zwraca przy okazji uwagę, że to była pierwsza rozmowa szefa rządu państwa europejskiego z Łukaszenką po rozpędzeniu opozycyjnej demonstracji po wyborach prezydenckich na Białorusi w 2010 roku.

(TVN24/x-news)

IAR/agkm

Informacje o Białorusi: Raport Białoruś, serwis portalu PolskieRadio.pl

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
Czytaj także

”Łukaszenka może stracić miliardy i władzę w związku z Krymem”

Ostatnia aktualizacja: 28.03.2014 23:59
- Strata ukraińskiego rynku, wartego kilka miliardów dolarów, może oznaczać potężne tarapaty dla dyktatora – mówi Wiaczesław Siwczyk, białoruski opozycjonista. Tym objaśnia sprzeczne wypowiedzi Aleksandra Łukaszenki na temat Kijowa. Zaznacza, że Majdan natchnął Białorusinów myślą, że imperializm rosyjski można zwyciężyć. Spodziewa się ważnych wydarzeń także na Białorusi.
rozwiń zwiń
Czytaj także

”Łukaszenka nie stanie po stronie Ukrainy. Jest częścią bandy Putina”

Ostatnia aktualizacja: 06.04.2014 16:00
Obawy ukraińskich polityków, że rosyjskie czołgi i samoloty mogą zostać skierowane na Ukrainę z terytorium Białorusi są całkowicie usprawiedliwione - komentuje w swoim blogu białoruski opozycjonista Franak Wiaczorka. Zaznacza, że Łukaszenka boi się powtórzenia scenariusza krymskiego na Białorusi, ale ma niewielkie pole manewru w konflikcie rosyjsko-ukraińskim.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Bałtycko-czarnomorskie lekarstwa na Gazprom. Jeden z pomysłów uwzględnia Polskę i Białoruś

Ostatnia aktualizacja: 06.04.2014 13:59
rozwiń zwiń
Czytaj także

Ambasador Ukrainy na Białorusi powrócił do Mińska

Ostatnia aktualizacja: 11.04.2014 12:14
25 marca Michaił Jeżel został wezwany na konsultacje do Kijowa. Miało to miejsce po tym, gdzy Aleksander Łukaszenka nazwał Krym "de facto" częścią Rosji.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Łukaszenka o sankcjach wobec Rosji: tę listę powieście w toalecie

Ostatnia aktualizacja: 14.04.2014 15:50
Aleksander Łukaszenka jest przeciw federalizacji Ukrainy - taki ustrój próbuje narzucić Kijowowi Rosja. Ocenił poza tym, że Zachód nie wprowadza żadnych istotnych sankcji przeciw Rosji i porzucił Ukrainę.
rozwiń zwiń