Raport Białoruś

Białoruś: modlitwa i spotkanie historyków w 75. rocznicę obrony Grodna

Ostatnia aktualizacja: 21.09.2014 23:59
Modlitwą na grodzieńskich mogiłach rozpoczął się w niedzielę drugi dzień obchodów 75. rocznicy obrony Grodna przez wojskami sowieckimi w 1939 roku. W ramach uroczystości zaplanowano też dyskusję historyczną.
Grodno. Cmentarz Pobernardynski. Symboliczny pomnik ku pamieci T. Jasinskiego. Stan z 2009 r.
Grodno. Cmentarz Pobernardyński. Symboliczny pomnik ku pamięci T. Jasińskiego. Stan z 2009 r.Foto: MSZ Flickr

Uczestnicy obchodów - miejscowi Polacy, przedstawiciele polskiego konsulatu oraz goście z Polski - zapalili znicze, złożyli kwiaty i pomodlili się na mogiłach obrońców Grodna na cmentarzach pofranciszkańskim, pobernardyńskim oraz na cmentarzu wojskowym. Na tej ostatniej nekropolii polska młodzież z Grodna odczytała apel poległych i wystąpił polonijny chór Znad Niemna.
Następnie w grodzieńskim kościele pobernardyńskim odprawiona została msza św. za ojczyznę.
(Częścią obchodów) jest otwarcie wystawy prac malarzy z Towarzystwa Plastyków Polskich przy Związku Polaków na Białorusi na temat obrony Grodna, a także wystawy historycznej na temat wojny obronnej 1939 roku przygotowana przez IPN - powiedział PAP konsul generalny w Grodnie Andrzej Chodkiewicz. Tę drugą ekspozycję będzie można oglądać na ogrodzeniu przy polskim konsulacie.
Obchody przewidywały również dyskusję z udziałem historyków polskich i białoruskich na temat znaczenia 1939 roku dla obu społeczności. Ze strony białoruskiej deklarowali w niej udział Anatol Wialiki i Aleś Smalanczuk, natomiast z polskiej - historycy z Białegostoku, Adam Dobroński i Jerzy Milewski.
W pierwszym dniu obchodów w sobotę odbył się objazd po licznych miejscach pamięci na Grodzieńszczyźnie związanych z kampanią wrześniową 1939 roku. Odwiedzono m.in. miejsce największej zwycięskiej bitwy z wojskami sowieckimi w 1939 roku w Kodziowcach, a także Sopoćkinie, gdzie spoczywa kilkadziesiąt osób z okolicznych terenów, w tym dowódca Grupy Operacyjnej "Grodno" gen. Józef Olszyna-Wilczyński, zamordowany przez Sowietów 22 września.

Sopoćkinie.
Sopoćkinie. Kwatera oficerów i żołnierzy Wojska Polskiego z 1939 r. Stan z 2009 r. Fot. MSZ Flickr

Grodno zostało zaatakowane 20 września 1939 roku i broniło się do 22 września, kiedy to obrońcy zaczęli wycofywać się na północ w kierunku Litwy. W obronie uczestniczyła także młodzież i harcerze. Na cmentarzu w Grodnie jest grób najmłodszego z nich, 13-letniego Tadka Jasińskiego, który został pośmiertnie odznaczony Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski przez prezydenta Lecha Kaczyńskiego.
Wśród gości z Polski w obchodach uczestniczą prezes Wspólnoty Polskiej Longin Komołowski, dyrektor oddziału IPN w Białymstoku Barbara Bojaryn-Kazberuk oraz szef Archiwum Państwowego w Białymstoku Marek Kietliński

 

PAP/agkm

Informacje o Białorusi: Raport Białoruś, serwis portalu PolskieRadio.pl

Kodziowce.
Kodziowce. Krzyże w miejscu bitwy. Stan 2010r. Fot. MSZ/Flickr
Grodno.
Grodno. Cmentarz Pobernardyński. Symboliczny pomnik ku pamięci T. Jasińskiego. Stan z 2009 r. Fot. MSZ/Flickr

 


Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
Czytaj także

Historyk z Grodna zwalnia się z pracy - z powodu nacisków

Ostatnia aktualizacja: 02.04.2013 14:40
Kolejny historyk ma problemy na uniwersytecie w Grodnie. Ihar Kuźminicz zwolnił się w proteście przeciw sytuacji na uczelni i zaapelował do gubernatora o zmiany. Według mediów, szef władz obwodu grodzieńskiego chwalił się, że czyta raporty KGB i sam kazał kiedyś zwolnić niewygodnego historyka.
rozwiń zwiń
Czytaj także

”Na początku zimy”. Wystawa polskiego artysty w Grodnie

Ostatnia aktualizacja: 10.12.2013 16:59
Wystawę otwarto w niezależnego galerii ”Kryha”. - Na Białorusi nie jest łatwo być artystą niezależnym – przyznał Wacław Romaszko.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Niezależna historyk z Grodna Ina Sorkina z nagrodą im. Lwa Sapiehy

Ostatnia aktualizacja: 06.04.2014 10:48
Dr Ina Sorkina była zwolniona z pracy przez władze Grodzieńskiego Uniwersytetu Państwowego za obronę języka białoruskiego i usuwanych z uczelni kolegów. Nagrodę im. Lwa Sapiehy wręczono jej w piątek w Pałacu Potockich w Warszawie.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Podróże z Grodna: 12 kursów do Białegostoku, trzy do Warszawy

Ostatnia aktualizacja: 19.06.2014 12:56
Dużą mobilnością wykazują się mieszkańcy Grodna. Z tego białoruskiego miasta położonego blisko polskiej granicy można dojechać autobusem do Paryża, Monachium czy Wilna. Jednak najczęściej autobusy kursują do Polski.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Grodno będzie miało swój hymn. Ogłoszono konkurs

Ostatnia aktualizacja: 02.08.2014 10:00
W zamierzeniu władz miasta piosenka ma stać się symbolem Grodna na wiele lat. Utwory, muzykę i tekst, można przysyłać do marca, a pierwsze publiczne wykonanie planuje się na majowe święto.
rozwiń zwiń