Raport Białoruś

Białoruś odmówiła pomocy prawnej w sprawie zbrodni NKWD w Augustowie

Ostatnia aktualizacja: 10.10.2014 17:36
Instytut Pamięci Narodowej umorzył śledztwo w sprawie zbrodni NKWD popełnionych od grudnia 1939 r. do marca 1940 r. na kilkudziesięciu gimnazjalistach z Augustowa. Powodem jest odmowa pomocy prawnej przez Białoruś, informuje "Nasz Dziennik".
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: IPN

Polski wniosek o pomoc prawną dotyczył kwerendy w Narodowym Archiwum Republiki Białorusi w Mińsku oraz w Archiwum Państwowym Obwodu Grodzieńskiego w Grodnie. Choć Białoruś obowiązuje od 20 lat umowa z Polską o takiej pomocy, to Generalna Prokuratura tego kraju odpowiedziała odmownie na wniosek IPN.

Mińsk odpisał, że sprawa dotyczy przestępstw, które miały miejsce na jego terytorium i do tych czynów stosuje się prawo karne i jurystykcję Republiki Białorusi.

Bez kluczowych dla sprawy dokumentów, prokuratorzy IPN zmuszeni byli umorzyć śledztwo.

PAP/agkm

Informacje o Białorusi: Raport Białoruś, serwis portalu PolskieRadio.pl

KATYŃ: serwis specjalny portalu PolskieRadio.pl

Komentarze1
aby dodać komentarz
sąsiad 2014-10-11 09:23 Zgłoś
Znów Polskie Radio manipuluje faktami. Białoruś odmówiła na podstawie art. 19 umowy o pomocy prawnej, a więc zgodnie z przepisami. I słusznie, bo przecież to polska prokuratura zerwała stosunki z Białorusią po incydencie z Bialackim.
Czytaj także

Łukaszenka o ekshumacji w Kuropatach: jeśli Polska zapłaci

Ostatnia aktualizacja: 15.01.2013 13:00
Białoruś może przeprowadzić ekshumację w Kuropatach pod Mińskiem jeśli Polska za to zapłaci. Przy ekshumacji Polacy nie są potrzebni- taką opinię wyraził w piątek Aleksander Łukaszenka.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Materski: katyńska lista z Białorusi na pewno istnieje

Ostatnia aktualizacja: 26.02.2013 08:00
Odkrywanie kolejnych nazwisk z listy katyńskiej zamordowanych na Białorusi może skłonić władze Rosji, by przyspieszyć poszukiwania dokumentu. Jestem pewien, że on istnieje - mówi historyk prof. Wojciech Materski.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Zachód zapomniał o pakcie Ribbentrop-Mołotow."Trzeba przywrócić pamięć"

Ostatnia aktualizacja: 29.07.2014 08:30
W czasie zimnej wojny Europa zachodnia zaakceptowała sowiecką interpretację II wojny światowej, "moralność i prawdę poświęcono na ołtarzu zasług Armii Czerwonej w pokonaniu faszyzmu" - napisał prof. Heinrich Olschowsky w dzienniku "Tagespiegel".
rozwiń zwiń