Raport Białoruś

Białoruski premier: nawiązaliśmy intensywny dialog z Unią Europejską

Ostatnia aktualizacja: 04.11.2014 21:33
Białoruś liczy na dalszą normalizację stosunków z Unią Europejską - oświadczył we wtorek premier Białorusi Michaił Miasnikowicz na X Białorusko-Litewskim Forum Gospodarczym w Mohylewie na wschodzie Białorusi.
Flagi państw Unii Europejskiej
Flagi państw Unii EuropejskiejFoto: European Parliament - Audiovisual Unit

Według Miasnikowicza nawiązano dość intensywny dialog z Unią Europejską i Bruksela podjęła już szereg pozytywnych decyzji.
Unia Europejska przedłużyła w czwartek do 31 października 2015 roku sankcje obowiązujące wobec Białorusi, podkreślając, że nadal są w tym kraju więźniowie polityczni, a sytuacja w sferze praw człowieka nie poprawiła się w znaczącym stopniu. Zarazem Unia zaktualizowała listę osób i instytucji objętych sankcjami, uznając, że nie ma podstaw, by niektóre z nich nadal były obiektem restrykcji. Z listy usunięto 24 osoby (na 243, które były na niej do tej pory) i siedem firm (na 25). Białoruscy obrońcy praw człowieka bardzo sceptycznie ocenili tę decyzję.
- Mamy nadzieję, że następnym krokiem będzie zniesienie ograniczeń w przemieszczaniu się kapitału, i to będzie logiczna decyzja - oznajmił Miasnikowicz.
Dodał, że kwestia ta była omawiana na niedawnym białorusko-amerykańskim forum inwestycyjnym w Nowym Jorku. - Istnieje zrozumienie, że należy iść drogą znoszenia wszystkich ograniczeń w pracy z białoruskimi instytucjami finansowymi i nie tylko - oświadczył.
Zdaniem Miasnikowicza istnieją wszelkie podstawy, by przypuszczać, że europejscy partnerzy uświadomili sobie, iż polityka sankcji i ultimatów jest pozbawiona perspektyw.

PAP/agkm

Informacje o Białorusi: Raport Białoruś

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
Czytaj także

Białoruska opozycja: najpierw zwolnienie więźniów, wolne wybory, potem kredyty dla Łukaszenki

Ostatnia aktualizacja: 18.10.2014 21:30
Białoruska opozycja jest zaniepokojona faktem, że Unia Europejska w kontaktach z białoruskimi władzami zwraca coraz mniejszą uwagę na kwestię więźniów politycznych.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Minister obrony Rosji: rozwijamy współpracę wojskową z Białorusią

Ostatnia aktualizacja: 29.10.2014 23:59
Minister obrony Rosji Siergiej Szojgu stwierdził, że prozachodnie siły dążą do sformowania na Ukrainie”przedniej linii nacisku” na państwo związkowe Białorusi i Rosji. Zapowiedział m.in. poszerzenie programu manewrów, potwierdził przekazanie Białorusi rakiet S-300 i rozmieszczenie myśliwców w Bobrujsku.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Może powstać wspólny system płatniczy Rosji i Białorusi. W planach inne projekty integracyjne

Ostatnia aktualizacja: 29.10.2014 11:00
Białoruś i Rosja znajdują się o krok od podjęcia ostatecznych decyzji w sprawie kilku projektów integracyjnych - oświadczył we wtorek premier Rosji Dmitrij Miedwiediew po posiedzeniu Rady Ministrów Państwa Związkowego Białorusi i Rosji w Mińsku. Premier Białorusi z kolei zapowiedział prace nad wspólnym systemem płatniczym.a.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Sankcje UE zdjęto ze sponsorów reżimu Łukaszenki i sędzi odpowiedzialnej za represje

Ostatnia aktualizacja: 31.10.2014 16:57
Białoruscy obrońcy praw człowieka sceptycznie ocenili decyzję Unii Europejskiej, która utrzymała sankcje wobec Białorusi, ale skróciła "czarną listę" o 24 nazwiska. Według Walancina Stefanowicza z organizacji "Wiasna" UE liczy, że Mińsk wyjdzie jej naprzeciw.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Wital Rymaszeuski: Putin i dyktatury na wschodzie to zagrożenie dla całej Europy, Zachód wciąż tego nie rozumie

Ostatnia aktualizacja: 06.11.2014 23:59
Zachód postrzega agresję Putina i autorytarne reżimy na wschodzie jako problem regionalny. To błąd – mówi portalowi PolskieRadio.pl białoruski opozycjonista Wital Rymaszeuski. Działacz zauważa, że zagrożeniem dla bezpieczeństwa Europy jest również postępująca integracja Rosji i Białorusi. Zaznacza, że nie jest to decyzja białoruskiego narodu, bo na Białorusi od wielu lat nie było wolnych wyborów.
rozwiń zwiń