Raport Białoruś

Wicepremier Białorusi w Warszawie na forum inwestycyjnym

Ostatnia aktualizacja: 01.12.2014 08:12
W poniedziałek w Warszawie odbędzie się Polsko-Białoruskie Forum Inwestycyjne opatrzone hasłem "Inwestycje szansą wzrostu". W spotkaniu wezmą udział wicepremierzy Polski i Białorusi: Janusz Piechociński oraz Michaił Russyj. Rozmowy mają dotyczyć współpracy gospodarczej pomiędzy obydwoma krajami.
Wicepremier Białorusi w Warszawie na forum inwestycyjnym
Foto: Glow Images/East News

Tematem forum, jak pisze PAP, będą możliwości inwestycyjne Polski i Białorusi oraz nowe warunki współpracy pomiędzy tymi krajami, wynikające m.in. z członkostwa Białorusi w Euroazjatyckiej Unii Gospodarczej.

W konferencji wezmą udział m.in. Natalia Nikandrowa, dyrektor Narodowej Agencji Inwestycji i Prywatyzacji (NAIP) na Białorusi oraz Sławomir Majman, prezes Polskiej Agencji Informacji i Inwestycji Zagranicznych (PAIiIZ). Do Warszawy przyjadą też m.in. prezes zarządu Banku Rozwoju Republiki Białorusi Siarhiej Rumas, prezes Państwowego Komitetu Normalizacyjnego Republiki Białorusi (Gosstandart) Wiktor Nazarenko oraz Główny Lekarz Weterynarii Republiki Białorusi Wasilij Piwowar.

W pierwszych dziewięciu miesiącach 2014 r. obroty między Polską a Białorusią wyniosły 2,3 mld dol. Oznacza to wzrost o 2,7 proc. w porównaniu do analogicznego okresu 2013 r. Polski eksport na Białoruś w tym okresie osiągnął poziom 1,6 mld dol. Sprzedajemy głównie wyroby przemysłu maszynowego, wyroby chemiczne, hutnicze oraz produkty rolno-spożywcze.

Polski import z Białorusi od stycznia do września 2014 r. wyniósł ponad 697 mln dol., co oznacza wzrost o prawie 20 proc. Z Białorusi przywozimy przede wszystkim produkty mineralne, chemiczne, wyroby przemysłu drzewno-papierniczego oraz hutnicze.

Według danych Narodowego Banku Polskiego łączny poziom bezpośredniego zaangażowania inwestycyjnego Polski na Białorusi netto wyniósł na koniec 2013 r. 163,3 mln dol., a białoruskiego w Polsce - 22,9 mln dol. Pod względem wielkości bezpośrednich inwestycji zagranicznych na Białorusi Polska zajmuje 10 miejsce wśród krajów Unii Europejskiej.

Według stanu na 1 stycznia 2014 r. w Białorusi funkcjonowało ponad 365 przedsiębiorstw z udziałem polskiego kapitału, z czego 238 stanowiły wspólne przedsiębiorstwa, a 126 - podmioty ze 100 proc. udziałem kapitału polskiego. W specjalnych strefach ekonomicznych na Białorusi działalność prowadzi 33 polskich przedsiębiorstw.

Władze w Mińsku upatrują we wprowadzeniu przez Kreml embarga na zachodnią żywność szans na zwiększenie sprzedaży do Rosji i poprawę sytuacji gospodarczej. Tuż po wprowadzeniu embarga minister rolnictwa Białorusi Leanid Zajac mówił, że analizowane są możliwości zwiększenia eksportu do Rosji. Wśród towarów, które Białoruś mogłaby zaoferować Rosji, poza produkcją mięsną i mleczną wymienił makarony, artykuły warzywne, bakalie i wyroby cukiernicze.

Przyznał wtedy jednocześnie, że w tym roku na Białorusi nie ma znacznych rezerw pozwalających zwiększyć eksport w tej sferze, gdyż z powodu afrykańskiego pomoru świń pogłowie żywca wieprzowego spadło o 20 procent, a z powodu upalnego lata spadła produkcja mleka. To potencjalna szansa dla producentów z Polski, którzy mogliby wypełnić lukę na tamtejszym rynku.

Czytaj także: Łukaszenka zły z powodu rosyjskiego embarga, nałożonego na firmy białoruskie >>>

W ubiegłym roku Polska wyeksportowała na Białoruś mięso wieprzowe o wartości 104 mln euro, jabłka i gruszki o wartości 50 mln euro oraz pomidory o wartości 11 mln euro. Z danych resortu rolnictwa wynika, że całkowity eksport żywności z Polski na Białoruś wynosił ponad 300 mln euro.

W tym roku, zwłaszcza w segmencie mięsa, eksport będzie mniejszy, ponieważ władze w Mińsku zdecydowały się na zamknięcie swojego rynku na naszą wieprzowinę, jako powód podając wykrycie przypadków wirusa afrykańskiego pomoru świń (ASF).

Białoruś trzecim partnerem gospodarczym Polski wśród krajów WNP, po Rosji i Ukrainie. Według danych Ministerstwa Gospodarki udział Białorusi w eksporcie polskich towarów w 2012 roku wynosił 1,6 mld dol. W 2013 roku nasze obroty wzrosły o 7 proc. do ponad 3,2 mld dol.

Forum odbędzie się w sali Pod Kopułą w budynku Ministerstwa Gospodarki.

PAP/agkm

Informacje o Białorusi: Raport Białoruś

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
Czytaj także

Białoruska opozycja: najpierw zwolnienie więźniów, wolne wybory, potem kredyty dla Łukaszenki

Ostatnia aktualizacja: 18.10.2014 21:30
Białoruska opozycja jest zaniepokojona faktem, że Unia Europejska w kontaktach z białoruskimi władzami zwraca coraz mniejszą uwagę na kwestię więźniów politycznych.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Minister obrony Rosji: rozwijamy współpracę wojskową z Białorusią

Ostatnia aktualizacja: 29.10.2014 23:59
Minister obrony Rosji Siergiej Szojgu stwierdził, że prozachodnie siły dążą do sformowania na Ukrainie”przedniej linii nacisku” na państwo związkowe Białorusi i Rosji. Zapowiedział m.in. poszerzenie programu manewrów, potwierdził przekazanie Białorusi rakiet S-300 i rozmieszczenie myśliwców w Bobrujsku.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Może powstać wspólny system płatniczy Rosji i Białorusi. W planach inne projekty integracyjne

Ostatnia aktualizacja: 29.10.2014 11:00
Białoruś i Rosja znajdują się o krok od podjęcia ostatecznych decyzji w sprawie kilku projektów integracyjnych - oświadczył we wtorek premier Rosji Dmitrij Miedwiediew po posiedzeniu Rady Ministrów Państwa Związkowego Białorusi i Rosji w Mińsku. Premier Białorusi z kolei zapowiedział prace nad wspólnym systemem płatniczym.a.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Sankcje UE zdjęto ze sponsorów reżimu Łukaszenki i sędzi odpowiedzialnej za represje

Ostatnia aktualizacja: 31.10.2014 16:57
Białoruscy obrońcy praw człowieka sceptycznie ocenili decyzję Unii Europejskiej, która utrzymała sankcje wobec Białorusi, ale skróciła "czarną listę" o 24 nazwiska. Według Walancina Stefanowicza z organizacji "Wiasna" UE liczy, że Mińsk wyjdzie jej naprzeciw.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Wital Rymaszeuski: Putin i dyktatury na wschodzie to zagrożenie dla całej Europy, Zachód wciąż tego nie rozumie

Ostatnia aktualizacja: 06.11.2014 23:59
Zachód postrzega agresję Putina i autorytarne reżimy na wschodzie jako problem regionalny. To błąd – mówi portalowi PolskieRadio.pl białoruski opozycjonista Wital Rymaszeuski. Działacz zauważa, że zagrożeniem dla bezpieczeństwa Europy jest również postępująca integracja Rosji i Białorusi. Zaznacza, że nie jest to decyzja białoruskiego narodu, bo na Białorusi od wielu lat nie było wolnych wyborów.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Łukaszenka: nie można się godzić na aktywność Zachodu na granicy Rosji i Białorusi

Ostatnia aktualizacja: 18.11.2014 21:20
Białoruś jest zaniepokojona pogarszaniem się sytuacji na Ukrainie - oświadczył Aleksander Łukaszenka, przyjmując ministra spraw zagranicznych Rosji Siergieja Ławrowa w Mińsku.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Szef MSZ Białorusi: świat stanął na progu zimnej wojny

Ostatnia aktualizacja: 18.11.2014 21:10
Minister spraw zagranicznych Białorusi Uładzimir Makiej powiedział , że kryzys na Ukrainie "doprowadził do pogłębienia podziałów, zarówno wewnątrz tego kraju, jak i poza jego granicami". Mińsk odwiedził we wtorek Siergiej Ławrow, szef MSZ Rosji.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Białoruś oczekuje tańszego gazu z Rosji. Ma zawrzeć nowy kontrakt na trzy lata

Ostatnia aktualizacja: 18.11.2014 21:55
Mińsk oczekuje zmniejszenia ceny rosyjskiego gazu. W tym roku Białoruś kupuje gaz po 168 dolarów za tysiąc metrów sześciennych. To zapewne najniższa cena rosyjskiego gazu sprzedawanego do innego europejskiego państwa.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Łukaszenka zły za embargo, ostrzega Moskwę. ”Co to za zachowanie?”

Ostatnia aktualizacja: 27.11.2014 12:05
Aleksander Łukaszenka przestrzegł Moskwę, że będzie zmuszony zareagować jeśli nie ulegnie poprawie handel między obu krajami. To efekt rosyjskiego embarga.
rozwiń zwiń