Raport Białoruś

Białoruś: ustawę ograniczającą język polski w szkole odłożono o rok

Ostatnia aktualizacja: 13.12.2014 23:19
Białoruskie władze - po protestach rodziców polskich dzieci - przełożyły o rok podjęcie decyzji w sprawie przyjęcia projektu nowelizacji ustawy oświatowej. Tak wynika z pisma resortu edukacji.
Audio
  • Relacja Włodzimierza Paca z Mińska (IAR): ustawa edukacyjna odłożona o rok
Polska szkoła w Grodnie
Polska szkoła w GrodnieFoto: Włodzimierz Pac, Polskie Radio

Gdyby nowa ustawa weszła w życie, to dałaby prawo do zmniejszenia w dwóch istniejących na Białorusi polskich szkołach liczby przedmiotów nauczanych w języku polskim.
Rodzice dzieci uczących się w Szkole Polskiej w Grodnie 28 listopada wysłali list do białoruskiego Ministerstwa Edukacji, w którym wystąpili przeciwko zmianom w ustawie edukacyjnej.

Wiesław Kiewlak, ojciec dwójki dzieci powiedział Polskiemu Radiu, że ministerstwo już odpowiedziało. - Otrzymaliśmy odpowiedź, że termin przygotowania ustawy został odłożony na grudzień 2015 roku - mówi Kiewlak.

Polski aktywista powiedział, że białoruskie ministerstwo edukacji jednocześnie poinformowało o podjęciu kroków, które mogą pomóc w rozwiązaniu problemu przetłumaczenia na język polski potrzebnych podręczników.

Dotychczas niektóre przedmioty były nauczane po polsku, ale dzieci i nauczyciele korzystali z podręczników rosyjsko - czy białoruskojęzycznych. - Ja odbieram to jako dobry znak. Możliwe, że na Białorusi tworzy się nowe pokolenie urzędników, którzy potrafią rozmawiać z ludźmi i potrafią wsłuchać się w opinie obywateli - dodaje Wiesław Kiewlak .
W szkołach polskich w Grodnie i Wołkowysku położonych na zachodniej Białoruski uczy się ponad 700 dzieci.

IAR/agkm

Informacje o Białorusi: Raport Białoruś

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
Czytaj także

Grodno: akcja w obronie języka polskiego w szkołach

Ostatnia aktualizacja: 10.09.2014 16:55
Nieuznawany przez władze w Mińsku Związek Polaków na Białorusi rozpoczyna zbieranie podpisów przeciwko planom nowelizacji kodeksu oświatowego.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Grodno: pokaz filmu o obronie miasta przed Sowietami

Ostatnia aktualizacja: 01.10.2014 16:05
Pokaz fabularyzowanego dokumentu "Krew na bruku. Grodno 1939” w reżyserii Roberta Miękusa zorganizował Związek Polaków na Białorusi, nieuznawany przez władze białoruskie.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Polacy na Białorusi wysłali do rządu petycję w sprawie języka polskiego

Ostatnia aktualizacja: 18.10.2014 18:26
Nieuznawany przez władze w Mińsku Związek Polaków na Białorusi wysłał do ministra edukacji Siarhieja Maskiewicza ponad 1200 podpisów pod protestem przeciwko nowelizacji kodeksu "O Edukacji" - podał ZPB na swoim portalu.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Białoruś: działacze Związku Polaków są wzywani na rozmowy

Ostatnia aktualizacja: 14.11.2014 21:00
Działacze nieuznawanego przez władze w Mińsku Związku Polaków na Białorusi są telefonicznie zapraszani na rozmowy do Komitetu Kontroli Państwowej, gdzie pyta się ich o finansowanie związku - powiedziała przedstawicielka ZPB Andżelika Borys.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Białoruś: niezależny dziennikarz skazany za artykuł. Po raz trzeci w tym roku

Ostatnia aktualizacja: 02.12.2014 15:30
Sąd w Grodnie na zachodniej Białorusi skazał na grzywnę miejscowego dziennikarza. Andreja Mialeszkę uznano za winnego pracy dla zagranicznych mediów bez akredytacji białoruskiego MSZ.
rozwiń zwiń