Raport Białoruś

Grodno: akcja w obronie języka polskiego w szkołach

Ostatnia aktualizacja: 10.09.2014 16:55
Nieuznawany przez władze w Mińsku Związek Polaków na Białorusi rozpoczyna zbieranie podpisów przeciwko planom nowelizacji kodeksu oświatowego.
Audio
  • Relacja Włodzimierza Paca z Mińska (IAR): Polacy na Białorusi zbierają podpisy w obronie nauczania w języku polskim
Polska szkoła w Grodnie
Polska szkoła w GrodnieFoto: Włodzimierz Pac, Polskie Radio

Chodzi o część dotyczącą szkolnictwa mniejszości narodowych. Z projektu nowelizacji wynika, że resort oświaty w Mińsku chce, aby w szkołach mniejszości narodowych nauczanie historii, geografii i wiedzy o społeczeństwie odbywało się w języku państwowym, czyli po białorusku lub rosyjsku, a nie po polsku, tak jak dotychczas.

Prezes Rady Naczelnej Związku Polaków Andżelika Borys powiedziała Polskiemu Radiu, że jej organizacja rozpoczyna zbiórkę podpisów pod listem do ministra oświaty Białorusi z żądaniem wycofania wspomnianych przepisów z projektu nowelizacji. Proponowane zmiany bowiem oznaczałyby w przyszłości zmianę statusu tych szkół, czyli likwidację nauki w nich w języku polskim - mówi Andżelika Borys.

Polska działaczka zwróciła uwagę, że dwie istniejące na Białorusi szkoły polskie - w Grodnie i Wołkowysku - zostały wybudowane za polskie pieniądze.  - Po co było budować szkoły na terenie Białorusi? Po co polski podatnik miał wydawać tak dużo pieniędzy - wspierać i wyposażać te szkoły, żeby uczono się w nich po białorusku czy rosyjsku? - pyta Andżelika Borys. Zauważa przy tym, że teraz w tych szkołach wszystkie przedmioty są wykładane w języku polskim. Uczy się w nich ponad 750 dzieci.

Jak informuje portal Związku Polaków na Białorusi, znadniemna.pl, w ciągu niecałej doby pod petycją przeciw projektowi o zmianach w oświacie zebrano około 150 podpisów.

IAR/agkm

Informacje o Białorusi: Raport Białoruś

fot. Włodzimierz Pac, Polskie Radio

/

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
Czytaj także

Panie wygrały sprawdzian z języka polskiego na Białorusi

Ostatnia aktualizacja: 08.06.2013 20:00
Sprawdzian z języka polskiego zorganizowała ambasada RP w Mińsku. Zwyciężczynie pojadą na kursy i warsztaty polonistyczne do Cieszyna.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Zniszczony krzyż AK w prokuraturze. ”Podejrzewamy KGB”

Ostatnia aktualizacja: 18.07.2013 14:20
Szef nieuznawanego przez władze białoruskie Związku Polaków na Białorusi Mieczysław Jaśkiewicz złożył skargę do prokuratury. Chce wyjaśnienia, kto spiłował krzyż upamiętniający żołnierzy AK we wsi Raczkowszczyzna.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Polacy na Białorusi i dyplomaci odwiedzili groby żołnierzy

Ostatnia aktualizacja: 21.08.2013 13:00
Trzy dni trwał objazd kwater i grobów polskich żołnierzy, znajdujących się na Grodzieńszczyźnie, zorganizowany z okazji Święta Wojska Polskiego. Groby odwiedzili Polacy z Białorusi i delegacja z grodzieńskiego konsulatu.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Początek roku w polskiej szkole w Grodnie. Rekordowa liczba uczniów

Ostatnia aktualizacja: 02.09.2013 12:44
Pierwszy dzwonek zabrzmiał dziś również dla uczniów Szkoły Polskiej w Grodnie. Patronat nad nią sprawuje Polskie Radio.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Niezależna historyk z Grodna Ina Sorkina z nagrodą im. Lwa Sapiehy

Ostatnia aktualizacja: 06.04.2014 10:48
Dr Ina Sorkina była zwolniona z pracy przez władze Grodzieńskiego Uniwersytetu Państwowego za obronę języka białoruskiego i usuwanych z uczelni kolegów. Nagrodę im. Lwa Sapiehy wręczono jej w piątek w Pałacu Potockich w Warszawie.
rozwiń zwiń