Raport Białoruś

Białoruś: niezależna inicjatywa kulturalna w Mińsku straci siedzibę

Ostatnia aktualizacja: 13.01.2015 23:59
Po półtora roku działalności szefowa "Cechu" otrzymała informację, że nie zostanie jej przedłużona umowa o dzierżawę pomieszczenia.
Dotychczasowa siedziba Cechu
Dotychczasowa siedziba "Cechu"Foto: cech.by

Niezależna białoruska inicjatywa kulturalna Kreatywna Przestrzeń "Cech" w Mińsku straci siedzibę. "Cech" udostępniał dzierżawione pomieszczenie na niezależne imprezy kulturalne. Były to m.in. wystawy, spotkania z pisarzami, wykłady i dyskusje na różne tematy - od sztuki miejskiej, poprzez elektroniczną scenę muzyczną po aktywność kobiet. Ostatnio prezentowano tu m.in. prace finalistów konkursu Grand Prix Łódź Fotofestiwal.

Dyrektorka artystyczna "Cechu" Julija Daraszkiewicz otrzymała od właściciela pomieszczenia - banku BelSwissBank - zawiadomienie, że nie zostanie jej przedłużona umowa dzierżawy, podpisana w lutym ubiegłego roku na rok. To oznacza, że "Cech" 13 lutego będzie musiał zamknąć podwoje.

- To nie pierwsza próba wyrzucenia nas. Już wcześniej nie spodobaliśmy się z jakiegoś powodu. Po raz pierwszy próbowano jeszcze w marcu 2013. Wtedy właściciel proponował nam rozwiązanie umowy na własne żądanie, ale odmówiliśmy - powiedziała Daraszkiewicz w Radiu Swaboda.

Podkreśliła, że jej inicjatywa nie miała charakteru politycznego. - Zajmowaliśmy się przedsięwzięciami edukacyjnymi i kulturalnymi. Organizowaliśmy wystawy białoruskich artystów oraz wystawy międzynarodowe.(…) Nie prowadziliśmy żadnej działalności politycznej i nie współpracowaliśmy z organizacjami politycznymi - zaznaczyła.
Zapowiedziała, że podejmie próbę wynajęcia innego pomieszczenia, ale nie ma pewności, czy powodem rozwiązania umowy nie był "telefon z góry".

To nie pierwszy podobny przypadek utrudniania niezależnej działalności kulturalnej na Białorusi. W maju 2013 roku z mińskiej siedziby wyrzucono inną inicjatywę kulturalną Art Siadziba, która działała około roku. Organizowała własne imprezy: wystawy, spotkania literackie czy koncerty, ale była także miejscem, gdzie młodzi ludzie mogli po prostu przyjść i spędzać czas. Szef Art Siadziby Pawieł Bieławus wiązał niechęć do jego przedsięwzięcia z używaniem podczas imprez języka białoruskiego.

PAP/agkm

Informacje o Białorusi: Raport Białoruś, serwis portalu PolskieRadio.pl

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
Czytaj także

Grodno: wysoka grzywna dla dziennikarza, za wywiad dla ”zagranicznego” radia

Ostatnia aktualizacja: 07.10.2014 14:31
To kolejny proces przeciw białoruskim dziennikarzom, którzy współpracują z niezależnymi mediami. Nie mogą one rejestrować się na Białorusi, stąd ich redakcje mieszczą się zazwyczaj poza granicami kraju.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Białoruś: niezależny dziennikarz skazany za współpracę z Deutsche Welle. ”Akcja zastraszania”

Ostatnia aktualizacja: 08.10.2014 15:36
Białoruscy milicjanci przeszukali mieszkanie dziennikarza, jego rodziców. - W rodzinach białoruskich dziennikarzy zapanował strach – mówi dziennikarz Aleksander Burakou.
rozwiń zwiń
Czytaj także

”Władze Białorusi i Rosji chcą zmusić ludzi do milczenia”

Ostatnia aktualizacja: 20.10.2014 23:59
System jest podobny w Rosji, na Białorusi – chodzi o to, by zamknąć ludziom usta i potem pokazywać ich milczenie na Zachodzie jako dowód zgody z polityką władz. A osiągnąć to można tylko poprzez represje. Dlatego tak bardzo nęka się nas wszystkich, którzy otwarcie wyrażamy nasz sprzeciw – mówi portalowi PolskieRadio.pl Jurij Rubcow, białoruski działacz opozycyjny. Podkreśla, że Białorusinom można pomóc poprzez rozpowszechnianie informacji o represjach.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Wital Rymaszeuski: Putin i dyktatury na wschodzie to zagrożenie dla całej Europy, Zachód wciąż tego nie rozumie

Ostatnia aktualizacja: 06.11.2014 23:59
Zachód postrzega agresję Putina i autorytarne reżimy na wschodzie jako problem regionalny. To błąd – mówi portalowi PolskieRadio.pl białoruski opozycjonista Wital Rymaszeuski. Działacz zauważa, że zagrożeniem dla bezpieczeństwa Europy jest również postępująca integracja Rosji i Białorusi. Zaznacza, że nie jest to decyzja białoruskiego narodu, bo na Białorusi od wielu lat nie było wolnych wyborów.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Białoruś: kary dla dziennikarzy i działaczy. Upamiętnili powstanie styczniowe

Ostatnia aktualizacja: 26.11.2014 10:15
Relacjonujący obchody Michaił Karniewicz, dziennikarz Radia Swaboda, a także kilku działaczy opozycji, zostało skazanych w związku z udziałem w uroczystościach rocznicowych w Świsłoczy. Wezwania do sądu otrzymało jeszcze 10 innych osób.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Białoruś: niezależny dziennikarz skazany za artykuł. Po raz trzeci w tym roku

Ostatnia aktualizacja: 02.12.2014 15:30
Sąd w Grodnie na zachodniej Białorusi skazał na grzywnę miejscowego dziennikarza. Andreja Mialeszkę uznano za winnego pracy dla zagranicznych mediów bez akredytacji białoruskiego MSZ.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Białoruś: nowe prawo "o blokowaniu stron internetowych". OBWE: wielkie zagrożenie dla wolności słowa

Ostatnia aktualizacja: 01.01.2015 18:40
Znowelizowana ustawa o mediach weszła w życie w czwartek na Białorusi. Niezależni dziennikarze stwierdzają, że zwiększa ona możliwość wywierania przez władze nacisków m.in. na media internetowe.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Białoruś: niezależna księgarnia musi zapłacić olbrzymią karę."To bankructwo"

Ostatnia aktualizacja: 10.01.2015 00:31
Sąd gospodarczy Mińska nakazał w piątek wydawcy i właścicielowi niezależnej mińskiej księgarni Iharowi Łohwinauowi zapłacenie prawie miliarda rubli białoruskich (330 tys. zł) za sprzedaż książek bez licencji. Skazany twierdzi, że to oznacza jego bankructwo
rozwiń zwiń
Czytaj także

Białoruś: grzywna dla dziennikarki za pracę bez akredytacji

Ostatnia aktualizacja: 13.01.2015 22:37
Sąd w Brześciu skazał we wtorek dziennikarkę z tego miasta na grzywnę wys. 5,4 mln rubli białoruskich (1,3 tys. zł) za pracę bez akredytacji. Podstawą był m.in. artykuł na stronie nadającego z Białegostoku po białorusku Radia Racyja.
rozwiń zwiń