Raport Białoruś

Białoruś: były więzień polityczny skazany na 25 dni aresztu

Ostatnia aktualizacja: 03.02.2015 14:00
Aleksander Franckiewicz protestował niedawno przeciw praktyce bezzasadnych zatrzymań i aresztów na Białorusi. A teraz sam został skazany na areszt przez sąd rejonu Sowieckiego w Mińsku.
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: Glow Images/East News

Aleksander
Aleksander Franckiewicz, foto: spring96org
Były więzień polityczny Aleksander Franckiewicz został skazany przez sąd rejonu Sowieckiego w Mińsku na 25 dni aresztu. Sędzia Arciom Biaskiszskij uznał, że złamał on przepisy kodeksu administracyjnego 17.1 i 23.4 – chodzi o drobne chuligaństwo i niepodporządkowanie się poleceniom funkcjonariuszy.

”Drobne chuligaństwo” to zarzut pod pretekstem którego zatrzymuje się i umieszcza w areszcie bardzo wielu działaczy politycznych i społecznych.

Obrońcy praw człowieka wiążą zatrzymanie z akcją przeciw bezzasadnym zatrzymaniom. Franckiewicz należy do organizacji anarchistycznej. Jak pisze Biuro Praw Człowieka Wiasna, m.in. działacze tej grupy przygotowali minikampanię potępiającą częste na Białorusi zjawisko arbitralnych zatrzymań. Przygotowali ulotki, zrobili zdjęcia z plakatami.

Jak pisze "Wiasna", w styczniu do aresztu w związku z tego rodzaju akcją trafiły  cztery osoby - milicja uznała zapewne, że mają związek z kampanią przeciw aresztom, którą zorganizowano po tym jak doszło do takich arbitralnych zatrzymań na koncercie punkowym w Mińsku 10 stycznia.

Zeznania milicjantów

Aleksander Franckiewicz zeznał, że został zabrany przez milicję  2 lutego z miejsca jego pracy. Natomiast dwaj milicjanci zgodnie stwierdzili że Franckiewicz był na na placu Niepodległości, a tam zachowywał się podejrzanie i nerwowo, czym przyciągnął ich uwagę. Następnie uciekał, przeklinał i stąd schwytano go i zabrano do aresztu – tak tłumaczyli dwaj milicjanci Siniak i Połowinkin, pisze Wiasna.

Więźniowie polityczni

Aleksander Franckiewicz był skazany na 3 lata więzienia w maju 2011 roku, na tzw. procesie anarchistów. Na początku września 2013 roku został zwolniony z więzienia. Nie jest to jego pierwsze zatrzymanie po zwolnieniu z więzienia.

Na Białorusi działacze różnych ruchów i ugrupowań często są zatrzymywani i karani aresztami administracyjnymi (np. ostatnio za akcję wsparcia dla Ukrainy), nękane są także instytucje, które próbują promować niezależną białoruską kulturę ( w ostatnim czasie ofiarą tej polityki padła m.in. księgarna Lohwinau, która będzie musiała zbankrutować, obciążona bardzo wysoką grzywną ).

W więzieniach są osoby skazane na kilkuletnie wyroki. Za kratami ponad 1500 dni jest już Mikoła Statkiewicz, były kandydat opozycji na prezydenta.

Do kolonii karnej typu półotwartego trafił  nedawno Jury Rubcow, który nosił koszulkę z napisem "Łukaszenko, odejdż". Mężczyźnie grozi teraz kolejny proces, obrońcy praw człowieka obawiają sie, że chodzi o umieszczenie go w zamkniętej kolonii karnej. Rubcow prowadził przez 11 dni protest głodowy.

Wiasna/PAP/agkm

Informacje o Białorusi: Raport Białoruś

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
Czytaj także

Odnalazł się znany opozycyjny działacz białoruski, Maksim Winiarski. Milicja ukrywała, że go przetrzymuje

Ostatnia aktualizacja: 13.09.2014 23:08
Opozycjonistę Maksyma Winiarskiego wywieziono z więzienia przy ulicy Akreścina w Mińsku, gdzie odbywał areszt. Do północy miejscowego czasu nie było z nim kontaktu, a wcześniej w więzieniu grożono mu rozprawą.
rozwiń zwiń
Czytaj także

”Władze Białorusi i Rosji chcą zmusić ludzi do milczenia”

Ostatnia aktualizacja: 20.10.2014 23:59
System jest podobny w Rosji, na Białorusi – chodzi o to, by zamknąć ludziom usta i potem pokazywać ich milczenie na Zachodzie jako dowód zgody z polityką władz. A osiągnąć to można tylko poprzez represje. Dlatego tak bardzo nęka się nas wszystkich, którzy otwarcie wyrażamy nasz sprzeciw – mówi portalowi PolskieRadio.pl Jurij Rubcow, białoruski działacz opozycyjny. Podkreśla, że Białorusinom można pomóc poprzez rozpowszechnianie informacji o represjach.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Na Białorusi jest nowy więzień polityczny, Jurij Rubcow

Ostatnia aktualizacja: 28.12.2014 22:41
Działacz, który zasłynął z powodu koszulki ”Łukaszenko odejdź”, mógł ogłosić protest głodowy - tak uważa opozycjonista Paweł Siewiaryniec. Media białoruskie nie mogą się bowiem skontaktować z Rubcowem. Zdołał z nim jednak porozmawiać obrońca praw człowieka z Homla - on twierdzi, że wszystko jest na razie dobrze.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Białoruś: areszty za uczczenie Niebiańskiej Sotni, zabitych na Euromajdanie

Ostatnia aktualizacja: 23.01.2015 19:49
Białoruscy działacze, którzy zorganizowali wieczór pamięci zabitych na Majdanie, zostali skazani w Mińsku na kilkunastodniowe areszty.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Ostatni dyktator Europy" wystartuje w tzw. wyborach prezydenckich

Ostatnia aktualizacja: 30.01.2015 08:00
Aleksander Łukaszenka, który rządzi Białorusią od 20 lat, oświadczył w czwartek, że wystartuje w tegorocznych tzw. wyborach prezydenckich. Powtórzył też, że nie dopuści do Majdanu na Białorusi.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Kule świszczą nad biało-czerwono-białą flagą na froncie pod Donieckiem

Ostatnia aktualizacja: 01.02.2015 10:20
Po stronie ukraińskiej w okolicy Doniecka walczą i białoruscy bojownicy. Na materiale filmowym z ostatnich dni można zobaczyć biało-czerwono-białą flagę obok ukraińskiej.
rozwiń zwiń