Raport Białoruś

Białoruś: byli więźniowie polityczni proszą UE, by nie znosiła sankcji

Ostatnia aktualizacja: 07.10.2015 14:50
Trzej byli białoruscy więźniowie polityczni - Andrej Sannikau, Mikoła Statkiewicz i Aleś Bialacki - wezwali Unię Europejską, by nie znosiła sankcji wobec Białorusi do czasu spełnienia przez nią wszystkich postawionych przez UE warunków normalizacji stosunków.
Audio
  • Byli więźniowie polityczni apelują o utrzymanie sankcji UE. Relacja Włodzimierza Paca z Mińska (IAR)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Europarliament Audiovisual Service

Stanowczo apelujemy do Rady UE, by nie wstrzymywała ani nie znosiła ograniczeń wobec białoruskich oficjalnych przedstawicieli i osób prawnych do czasu, gdy zostaną wykonane wszystkie warunki zawarte w decyzjach Rady – przytacza we wtorek portal Karta’97 fragment ich listu otwartego do szefowej unijnej dyplomacji Federiki Mogherini.

Autorzy listu przypominają, że UE domagała się natychmiastowego zwolnienia i rehabilitacji wszystkich więźniów politycznych i znacznej poprawy sytuacji w sferze praw człowieka oraz przestrzegania prawa i zasad demokratycznych, a tymczasem „oprócz zwolnienia więźniów politycznych pozostałe warunki nie zostały spełnione”.

Łamanie praw człowieka ma charakter systemowy

Sygnatariusze listu podkreślili, że częściowe lub całkowite zdjęcie sankcji będzie oznaczać, że UE faktycznie akceptuje bezkarność i trwające wciąż represje na Białorusi.

Ocenili też, że sytuacja w sferze praw człowieka przeistoczyła się w trwały kryzys, w którym łamanie praw człowieka ma "systemowy i systematyczny” charakter, gdyż przyjęto szereg represywnych ustaw i łamane są podstawowe swobody.

Mikoła Statkiewicz i Andrej Sannikau to opozycyjni kandydaci na prezydenta w wyborach w 2010 r. Obaj zostali zatrzymani podczas protestów w wieczór powyborczy 19 grudnia. Statkiewicza skazano na 6, a Sannikaua na 5 lat pozbawienia wolności, uznając ich za winnych organizowania masowych zamieszek.

Pod wpływem tortur Sannikau podpisał prośbę o ułaskawienie do Aleksandra Łukaszenki i w kwietniu 2012 roku został zwolniony, po czym wyemigrował z Białorusi. Statkiewicz wraz z pozostałymi więźniami politycznymi odzyskał wolność dopiero 22 sierpnia br. na mocy dekretu Łukaszenki.

Szef Centrum Praw Człowieka „Wiasna” Aleś Bialacki został skazany w listopadzie 2011 r. na cztery i pół roku kolonii karnej o zaostrzonym rygorze i konfiskatę mienia. Sąd uznał wówczas, że nie zapłacił on podatków od ponad 560 tys. euro przekazanych na jego konta w bankach w Polsce i na Litwie; odrzucono wyjaśnienia Bialackiego, że pieniądze były przeznaczone na działalność w sferze obrony praw człowieka. W czerwcu ubiegłego roku został zwolniony na mocy amnestii.

PAP/IAR/agkm

Informacje o Białorusi: Raport Białoruś, serwis portalu PolskieRadio.pl

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
Czytaj także

Robert Tyszkiewicz: Łukaszence trzeba powiedzieć "sprawdzam”

Ostatnia aktualizacja: 09.09.2015 12:48
Samo zwolnienie więźniów politycznych nie jest powodem do zachwytu nad poziomem demokracji na Białorusi. Czas na następne kroki. Testem intencji Mińska mogą być rozmowy o małym ruchu granicznym z Polską – ocenił poseł Robert Tyszkiewicz w wywiadzie dla portalu PolskieRadio.pl. W jego opinii, Unia Europejska może poprzeć postulat opozycjonisty Mikoły Statkiewicza o powtórzeniu procedur wyborczych, tak by zagwarantować wszystkim startującym równe szanse.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Marek Bućko: Zachód miał wiele traumatycznych przeżyć z Łukaszenką

Ostatnia aktualizacja: 04.10.2015 18:00
Na Białorusi nie można uznać wyborów za uczciwe - przyczyna jest prosta, tam publicznie nie liczy się głosów. Jak pomóc Białorusinom? Powinniśmy wspomagać białoruskie wolne i niezależne media. Z drugiej strony istotny dla przyszłości regionu jest rozwój sytuacji na Ukrainie – o tym mówił były dyplomata Marek Bućko w rozmowie z portalem PolskieRadio.pl.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Mikoła Statkiewicz: będę walczyć o Białoruś, chcę być prezydentem

Ostatnia aktualizacja: 27.09.2015 23:45
Aleksander Łukaszenka wmawia Białorusinom, że wartości, demokracja i wolność są mrzonką, że to bzdura. Opozycja swoim życiem udowadnia im, że jest inaczej. Dlatego apelujemy do zachodnich polityków, by pozostali wierni ideałom i wartościom – mówi w rozmowie z portalem PolskieRadio.pl wieloletni więzień polityczny, lider demokratycznej opozycji białoruskiej Mikoła Statkiewicz.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Białoruś: znanych liderów opozycji ukarano grzywnami za pikiety

Ostatnia aktualizacja: 30.09.2015 15:45
Czterech znanych opozycjonistów białoruskich, w tym byli kandydaci na prezydenta z 2010 r. Mikoła Statkiewicz i Uładzimir Niaklajeu, a także lider Zjednoczonej Partii Obywatelskiej Anatol Labiedźka, zostało w środę ukaranych wysokimi grzywnami za organizowanie pikiet bez zezwolenia.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Zdrada narodu". Protest przeciw rosyjskiej bazie wojskowej na Białorusi

Ostatnia aktualizacja: 05.10.2015 11:00
Kilkaset osób, w tym najbardziej znani białoruscy opozycjoniści, wzięło w niedzielę udział w zorganizowanym bez zgody władz wiecu w centrum Mińska przeciwko planom rozmieszczenia na Białorusi rosyjskiej bazy wojskowej.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Białoruś: Łukaszenka liczy na pełną normalizację stosunków z UE

Ostatnia aktualizacja: 05.10.2015 17:00
Aleksander Łukaszenka wyraził w poniedziałek nadzieję, że występująca w ostatnim czasie "pozytywna dynamika w dialogu" z UE doprowadzi do pełnej normalizacji stosunków z jego krajem – podała państwowa agencja prasowa BiełTA.
rozwiń zwiń
Czytaj także

”Grożono wyrzuceniem z akademika”. Białoruś: naruszenia w głosowaniu przedterminowym

Ostatnia aktualizacja: 07.10.2015 12:57
Na Białorusi zaczęło się we wtorek przedterminowe głosowanie w wyborach prezydenckich, które potrwa pięć dni. Opozycja uważa je za pole do nadużyć wyborczych. Do głosowania skłania się studentów, pracowników budżetowych etc.
rozwiń zwiń