Raport Białoruś

Białoruś: o jedną trzecią wzrosły opłaty za wodę i ciepło

Ostatnia aktualizacja: 23.01.2016 06:01
Białorusini muszą coraz mocniej zaciskać pasa. Drożeją usługi komunalne. Natomiast płace w przeliczeniu na twardą walutę maleją.
Audio
  • Wzrost opłat komunalnych. Relacja Włodzimierza Paca z Mińska (IAR)
Białoruś: o jedną trzecią wzrosły opłaty za wodę i ciepło
Foto: pixabay.com

O 33,3 proc. wzrosły na Białorusi opłaty za ogrzewanie i ciepłą wodę - poinformowano w piątek na stronie internetowej rządu. Rada Ministrów podjęła decyzję w sprawie podwyżek w środę. Jest to kolejny wzrost opłat za usługi komunalne. 

1 stycznia wzrosły na Białorusi ceny za wodę i wywóz śmieci, a 7 stycznia do opłat za prąd i gaz włączono VAT, w związku z tym podskoczyły one o 20 proc. Zdaniem ekspertów sprawi to, że w lutym Białorusini otrzymają rachunek za usługi komunalne przekraczający co najmniej o 25 proc. poziom z grudnia.

Niezależna gazeta internetowa ”Biełorusskije Nowosti” podkreśla, że eksperci szacują, iż mieszkańcy typowego dwupokojowego mieszkania w Mińsku zapłacą w sezonie grzewczym za usługi komunalne co najmniej 450 tys. rubli białoruskich, czyli 90 zł.

Opłaty za wiele mediów i usług dla ludności są na Białorusi niższe od koszów rzeczywistych. W grudniu 2015 roku wicepremier Anatol Kalinin zapowiedział, że od 2017 roku mieszkańcy będą pokrywać 100 proc. kosztów usług komunalnych. Według państwowej agencji prasowej BiełTA w grudniu 2015 roku mieszkańcy Mińska opłacali je zaledwie w 32 proc.

Po ostatnich podwyżkach Białorusini i tak będą znacznie mniej płacić za dotowane usługi komunalne niż mieszkańcy innych krajów europejskich. Jednak wzrost opłat będzie odczuwalny. Portal internetowy "TUT. by" zwraca uwagę, że w grudniu ubiegłego roku średnia płaca na Białorusi w przeliczeniu na amerykańską walutę wyniosła 412 dolarów. Była więc o ponad 200 dolarów mniejsza niż w grudniu 2014 roku

MFW postuluje reformy strukturalne

Szef misji MFW na Białorusi David Hoffman zastrzegł w zeszłym roku, że aby Białoruś mogła realizować nowy program MFW, powinna przeprowadzić szereg głębokich reform strukturalnych.

Konieczna jest według niego m.in. liberalizacja cen, w tym podniesienie opłat za usługi komunalne i transport publiczny do poziomu, gdy będą w pełni pokrywać koszty tych usług.

Zdaniem MFW pozwoli to zmniejszyć obciążenie finansowe przedsiębiorstw, które zgodnie z praktykowanym na Białorusi subsydiowaniem krzyżowym obecnie płacą zawyżone stawki za energię elektryczną.

Rząd Białorusi zabiega obecnie o kredyt MFW wysokości 3 mld USD. W marcu 2015 roku Białoruś spłaciła ostatnią ratę poprzedniego kredytu MFW typu stand-by, wynoszącą 75,9 mln dolarów. Minister finansów Białorusi Uładzimir Amaryn powiedział, że w 2016 roku na spłatę i obsługę zadłużenia zagranicznego jego kraj będzie musiał przeznaczyć około 3,3 mld dolarów.

PAP/IAR/agkm

Informacje o Białorusi: Raport Białoruś, serwis portalu PolskieRadio.pl

bialorus.polskieradio.pl

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
Czytaj także

UE zawiesiła sankcje wobec Łukaszenki i urzędników reżimu

Ostatnia aktualizacja: 30.10.2015 20:50
Państwa UE zawiesiły w czwartek na cztery miesiące sankcje wobec przedstawicieli władz Białorusi. Decyzję podjęto w kontekście poprawy stosunków UE z tym krajem. Zawieszenie restrykcji obejmuje m.in. Aleksandra Łukaszenkę. W piątek akty prawne dotyczące zawieszenia sankcji wobec Białorusi zostały opublikowane w unijnym Dzienniku Urzędowym. Obowiązują od soboty.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Łukaszenka: Białoruś nie odejdzie od swego systemu państwa socjalnego

Ostatnia aktualizacja: 19.11.2015 23:57
Białoruś nie zamierza burzyć swego systemu państwa socjalnego – oświadczył we wtorek 17 listopada Alaksandr Łukaszenka na spotkaniu z szefem misji Międzynarodowego Funduszu Walutowego w tym kraju Peterem Dolmanem.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Białoruś chce 3 mld dol. kredytu z MFW. "Jeśli nas nie poprą, nie będzie to tragedia"

Ostatnia aktualizacja: 01.12.2015 23:59
Białoruś powinna uwzględniać przede wszystkim własne interesy narodowe przy uzgadnianiu programów finansowych z MFW – oświadczył we wtorek Aleksander Łukaszenka. Premier Andrej Kabiakou poinformował, że rząd negocjuje z MFW kredyt wysokości 3 mld USD.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Białoruś liczy na nowy program MFW jeszcze w styczniu lub w lutym

Ostatnia aktualizacja: 11.01.2016 12:44
Białoruś liczy na rozpoczęcie nowego programu współpracy z Międzynarodowym Funduszem Walutowym już wkrótce – oświadczył w poniedziałek wicepremier Wasil Maciuszeuski.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Białoruś: rekordowa niska wartość rubla. Rezerwy są najniższe od pięciu lat

Ostatnia aktualizacja: 11.01.2016 14:16
Rekordowe osłabienie białoruskiej waluty. Na giełdzie w Mińsku wartość dolara wzrosła dziś prawie o 300 białoruskich rubli, a euro - o 600 rubli.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Białoruś: rubel wciąż tanieje, dolar i euro osiągają rekordowe ceny

Ostatnia aktualizacja: 16.01.2016 16:00
Taniejący białoruski rubel pokonał kolejną psychologiczną barierę. Na giełdzie walutowej w Mińsku w piątek za jednego dolara płacono już ponad 20 tysięcy białoruskich rubli, a za euro prawie 22 tysięcy rubli.
rozwiń zwiń