Raport Białoruś

Białoruś: pracownicy ambasady odwiedzają polskie groby

Ostatnia aktualizacja: 01.11.2016 17:11
Polscy dyplomaci na Białorusi jak co roku na Wszystkich Świętych podróżują, by złożyć kwiaty i zapalić świece na polskich mogiłach w tym kraju. Znicze zapłonęły już m.in. na cmentarzach w Mińsku i Kuropatach, gdzie spoczywają ofiary represji stalinowskich.
Audio
  • Białoruś: znicze na polskich grobach i mogiłach. Relacja Włodzimierza Paca z Mińska (IAR)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: pixabay.com

Przedstawiciele polskiej ambasady i konsulatu pokonują w tych dniach sześć tras szlakiem zapomnianych i czynnych cmentarzy na terenie mińskiego okręgu konsularnego. Odwiedzają mogiły cywilne, groby wojskowe i policyjne, a także Korpusu Ochrony Pogranicza.

Dotychczas zapalono już znicze m.in. na cmentarzach w Mińsku: Kalwaryjskim, Cmentarzu na Złotej Górce. Zapłonęły też znicze w Kuropatach, gdzie znajdują się masowe groby ofiar represji stalinowskich, wśród których jest wielu Polaków.

Dyplomaci odwiedzili także cmentarz w Rakowie, w pobliżu którego w okresie międzywojennym przebiegała granica polsko-sowiecka – informuje placówka w komunikacie na stronie internetowej.

Upamiętniono także polskich policjantów i żołnierzy w Stołpcach.

Dylomaci byli też na cmentarzu wojskowym w Nowym Świerżniu oraz w Nieświeżu.

Odwiedzili także groby w Użance oraz polskich wojskowych spoczywających w Snowie.

W tym roku po raz pierwszy odbywa się organizowana wspólnie z Polskim Radiem Białystok, Katolickim Radiem Podlasie i Związkiem Harcerstwa Polskiego z Białegostoku akcja "Zapal znicz nad Niemnem”. W jej ramach ma się odbyć zbiórka zniczy, które następnie zostaną przekazane na Białoruś i zapalone na grobach Polaków. Jak informuje portal Radia Białystok, znicze będą 1 i 2 listopada zbierane na Cmentarzu Farnym w tym mieście, a także w Siedlcach i Białej Podlaskiej. Można je także przynosić do redakcji Radia i siedziby ZHP.

Związek Polaków na Białorusi również zaplanował odwiedzenie grobów i miejsc pamięci z okazji Wszystkich Świętych i Zaduszek. M.in. 1 listopada wspólnie z konsulatem RP w Grodnie jego przedstawiciele składają kwiaty i zapalają wieńce - jak zaplanowano m.in. pod pomnikiem Elizy Orzeszkowej, popiersiu Adama Mickiewicza i tablicy Tadeusza Kościuszki.

Upamiętnieni zostają także Polacy spoczywających na cmentarzach Pobernardyńskim, Garnizonowym i na nekropoliach w okolicach Grodna.

PAP/IAR/agkm

Bialorus. polskieradio.pl

Informacje o Białorusi: Raport Białoruś, serwis portalu PolskieRadio.pl

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
Czytaj także

"Zachodniobiałoruska Atlantyda": o Białorusi w II RP. Prezentacja trzeciej książki Ihara Mielnikaua w Mińsku

Ostatnia aktualizacja: 07.10.2016 20:33
W mińskim Domu Przyjaźni odbyła się w piątek prezentacja książki "Zachodniobiałoruska Atlantyda 1921-1941 r. Pomiędzy Warszawą a Moskwą” białoruskiego historyka Ihara Mielnikaua, poświęconej historii Białorusi w składzie II Rzeczpospolitej.
rozwiń zwiń