Raport Białoruś

"Pakuję torbę do celi, w niej Iliada". Areszty opozycji demokratycznej w Mińsku

Ostatnia aktualizacja: 24.03.2018 15:00
Na Białorusi trwają zatrzymania w związku z planowanym na niedzielę marszem z okazji rocznicy powstania pierwszego białoruskiego państwa. Za kratami są m.in. Uładzimir Niaklajeu, Maksim Winiarski, Wiaczesław Siwczyk, Leanid Kułakow, Jauhien Afnagiel. Przed domem Mikoły Statkiewicza i Wolhy Statkiewicz czeka już milicja.
Audio
  • Kolejne zatrzymania w Mińsku, protest obrońców praw człowieka. Relacja Włodzimierza Paca z Mińska (IAR)
Tak wyglądała demonstracja 25 marca w Mińsku w zeszłym roku  - skończyła się licznymi aresztowaniami
Tak wyglądała demonstracja 25 marca w Mińsku w zeszłym roku - skończyła się licznymi aresztowaniamiFoto: Andrei Bortnikau / Shutterstock.com

Aresztowano liderów opozycji demokratycznej, którzy współorganizowali demonstrację na 100-lecie proklamowania Białoruskiej Republiki Ludowej, pierwszego niezależnego białoruskiego państwa. Media podają, że w przypadku Maksima Winiarskiego milicja tak się spieszyła, że zabrała go na posterunek razem z pieskiem.

Do aresztu trafili teraz również działacz Leanid Kułakau, a także Jauhen Afnagiel z ruchu Europejska Białoruś. Aresztem zagrożony jest Mikoła Statkiewicz – pod jego domem od paru dni czekają funkcjonariusze milicji.

Milicja także jest pod domem Wolhi Nikałajczyk. Wolha Nikałajczyk, działaczka i reżyserka, jest zagrożona rozprawą i aresztem – podaje Centrum Obrony Praw Człowieka Wiasna. Nikałajczyk i Afnagiel w ostatnim tygodniu otrzymali nagrody za walkę o prawa człowieka na ceremonii niezależnego portalu Karta’97. Wolha Nikałajczyk poinformowała, że szykuje już torbę do aresztu, gdzie spakowała m.in. Iliadę Homera, pod jej oknami hałasuje milicja.

23 marca Jaufen Afnagiel otrzymał 10 dni aresztu na piątkowym procesie – sędzią na jego procesie była znana z wyrokowania w procesach opozycjo sędzia Tatiana Motyl. Żona Afnagiela opowiadała, że OMON i funkcjonariusze od kilku dni otaczali ich dom, grozili wybiciem okien i wyłamaniem drzwi, w związku z tym wyszedł do funkcjonariuszy.

Młodych zatrzymano za rozdawanie ulotek na dozwoloną akcję

Arciom Kasawarau, działacz młodzieżówki opozycyjnej prodemokratycznej organizacji – Białoruskiego Frontu Ludowego – był  sądzony również 23 marca został skazany na grzywnę. On i Afnagiel byli sądzeni na podstawie art. 23.24 kodeksu administracyjnego, to jest „naruszenie porządku organizacji publicznych imprez”.

Kasawarau razem z kilkoma kolegami 22 marca rozdawali ulotki z zaproszeniem na akcję 25 marca, przy tym na jej część, na którą władze pozwoliły. Milicja zdecydowała się ich zatrzymać Arcioma i jego kolegę Arsenija -  Arsenija zwolniono z milicji po kilku godzinach.

O sytuacji informuje m.in. Centrum Obrony Praw Człowieka, Wiasna. Przewodniczący Centrum Aleś Bialacki protestuje przeciwko zatrzymaniom.

Przeciwko aresztowaniu Uładzimira Niaklajeua protestuje niezależny Związek Pisarzy Białoruskich (jest również związek reżimowy, ten nie protestuje) i białoruski PEN-Centr.

Święto niezależnych środowisk: 25 marca

W niedzielę 25 marca w Mińsku odbędzie się wiec i koncert. Aresztowania działaczy organizujących dodatkowo pochód przez stolicę Białorusi mają zapewne na celu sprawienie, by marsz ten był co najmniej stosunkowo nieliczny lub nie doszedł wcale do skutku.

Podczas pokojowych manifestacji podczas święta 25 marca, tzw. Dnia Woli, Białorusini przypominają często o tym, że  sprzeciwiają się polityce obecnych władze, ukierunkowanej na  Sojusz z Rosją, chcą demokratycznego i nowoczesnego państwa, przypominają, że od ponad 20 lat nie mogli decydować o kierunku polityki państwa, gdyż na Białorusi nie ma wolnych wyborów. Władze, które silnie kontrolują przestrzeń medialną i pilnują przestrzegania ideologii państwowej, w dużej mierze na bazie ideologii radzieckiej, starają się, by taki przekaz nie był wygłaszany publicznie, ze względów polityki wewnętrznej, ale i z racji oddźwięku na Zachodzie.

25 marca 1918 roku proklamowano Białoruską Republikę Ludową. Była to pierwsza próba utworzenia białoruskiego państwa.

Manifestacje środowisk niezależnych co roku spotykają się z represjami. Często poprzedzają je aresztowania prewencyjne, to jest zatrzymuje się liderów politycznych, aktywnych znanych, wyrazistych działaczy. Ma działać dezorganizująco, ale również odstraszająco na osoby, które chciałyby wziąć udział w demonstracji.

W tym roku władze zezwoliły na organizację wieców w około 20 miastach, a także na koncert w Mińsku. Jednak nie pozwoliły na marsz przez Mińsk – który odbywa się co roku, jest to najważniejsza z demonstracji środowisk niezależnych i prodemokratycznych. Organizatorów marszu aresztowano w pierwszej kolejności.

Spring96.org/ Radio Svaboda PolskieRadio.pl/ PAP/IAR/Agnieszka Marcela Kamińska


WIADOMOŚCI O BIAŁORUSI: RAPORT BIAŁORUŚ >>>

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak