Raport Białoruś

Dzień Solidarności z Białorusią na całym świecie. "Potrzeba moralnego i materialnego wsparcia"

Ostatnia aktualizacja: 07.02.2021 18:00
Z inicjatywy Swiatłany Cichanouskiej 7 lutego obchodzimy Międzynarodowy Dzień Solidarności z Białorusią. Była kandydatka na urząd prezydenta Białorusi wezwała do organizowania w tym dniu akcji solidarności . W wydanym oświadczeniu napisała, że "prawie pół roku Białorusini walczą o demokrację po sfałszowanych wyborach z 9 sierpnia" ubiegłego roku. Na apel odpowiedziano w wielu demokratycznych krajach świata.
Audio
  • Dzień Solidarności z Białorusią. Relacja Włodzimierza Paca z Mińska (IAR)
Protesty na Białorusi: Grodno, 19 sierpnia ub.r.
Protesty na Białorusi: Grodno, 19 sierpnia ub.r.Foto: Shutterstock.com /Bordovski Yauheni

W wielu stolicach podświetlono budynki w barwach białoruskiej biało-czerwono-białej flagi lub w inny sposób ozdabiano przestrzeń publiczną, sygnalizując solidarność z Białorusinami, zorganizowano demonstracje i konferencje. Liderzy wielu demokratycznych państw wyrażają swoją solidarność m.in. w formie nagrań wideo z wyrazami wsparcia dla Białorusi.

Wstępne szacunki mówią o tym, że w akcji wzięło udział około 40 państw, zorganizowano około 200 różnego rodzaju akcji solidarności z Białorusinami. 

Do obchodów Międzynarodowego Dnia Solidarności z Białorusią przyłączyły się instytucje Unii Europejskiej, departament stanu USA, resorty spraw zagranicznych i placówki dyplomatyczne, Polski, państw bałtyckich, Niemiec, Ukrainy, Czech, Wielkiej Brytanii, Kanady, Słowacji, Norwegii, Hiszpanii, Irlandii i innych państw. Wielu polityków i grup politycznych czy osób publicznych z państw demokratycznych opublikowało filmy wideo lub oświadczenia w geście solidarności z Białorusią.

Od kilkunastu dni z okazji dnia solidarności organizowane są konferencje z udziałem m.in. dyplomatów z państw europejskich, organizowane są spotkania i różnego rodzaju wydarzenia, które mają wyrazić wsparcie dla białoruskiej walki o wolność.

***

Posłuchaj
01:02 Relacja Włodzimierza Paca z Mińska (IAR) dzien.mp3 Dzień Solidarności z Białorusią. Relacja Włodzimierza Paca z Mińska (IAR)

 

Niezależny politolog Roman Jakowlewski powiedział Polskiemu Radiu, że apel Swiatłany Cichanouskiej o obchody Dnia Solidarności ma na celu przede wszystkim przypomnienie ludziom o Białorusinach i ich walce o demokrację. Roman Jakowlewski ocenia, ze na Białorusi po kolejnych zatrzymaniach zwolenników opozycji i wysokich wyrokach sądowych widać, ze represje są wzmacniane.

Flagi Białorusi na budynkach pałaców prezydenckich, parlamentów, ambasad, w metrze  

W wielu państwach podświetlono budynki w barwach biało-czerwono-białych na znak solidarności z Białorusinami lub przyozdabiano je tymi kolorami białoruskiej historycznej flagi.

Świat obchodzi Dzień Solidarności z Białorusią

"Dziś z inicjatywy Swiatłany Cichanouskiej Międzynarodowy Dzień Solidarności z Białorusią; każdy Naród ma prawo do wolnych wyborów, bezpiecznego życia, własnego modelu rozwoju i szacunku; na tym polega nasza Europa wolnych Narodów i równych państw" - napisał na Twitterze Krzysztof Szczerski z Kancelarii Prezydenta.

Pałac prezydencki w Warszawie przyozdobiła okolicznościowa grafika świetlna z napisem "Solidarni z Białorusią".

W warszawskim metrze władze miasta wyznaczyły miejsce na grafiki przypominające o walce Białorusinów o wolność.

Na Litwie na biało-czerwono-biało podświetlono pałac prezydencki.

W Estonii biało-czerwono-biały stał się dzisiaj budynek parlamentu.

Na Łotwie w Rydze niebo rozświetliły reflektory w barwach biało-czerwono-białej flagi.


Na zamrożonej rzece Dźwinie z wykorzystaniem dronów namalowano biało-czerwono-białą flagę.

O wsparciu dla białoruskiej walki o wolność zapewnił minister spraw zagranicznych Ukrainy, Dmytro Kuleba.

Pałac prezydencki został podświetlony w geście solidarności z Białorusinami także w Słowacji.

W Niemczech specjalne wystąpienie nagrała kanclerz Niemiec Angela Merkel.

Także minister spraw zagranicznych Norwegii Ine Eriksen Soreide przekazała Białorusinom wyrazy wsparcia.

To tylko niektóre przykłady gestów solidarności, płynących z wielu państw.

Specjalne oświadczenie złożyło ministerstwo spraw zagranicznych Hiszpanii.

Wyrazy wsparcia przekazał resort dyplomacji Irlandii.

Unia Europejska wspiera Białoruś

Szef Rady Europejskiej Charles Michel napisał, że Unia Europejska nieprzerwanie wspiera Białorusinów. Wezwał do zaprzestania przemocy wobec protestujących i uwolnienia więźniów politycznych. 

Stałe Przedstawicielstwo RP przy UE przypomina o planie gospodarczym dla wolnej Białorusi, który zaproponowała Polska, tzw. planie Marshalla dla Białorusinów. Pomysł ten, zgłoszony przez Warszawę, został zaaprobowany przez państwa UE.

Wzywa UE jego szybkiego opracowania.

Szef europejskiej dyplomacji i Komisja Europejska 

W Brukseli miało miejsce także spotkanie ambasadorów z krewnymi ofiar represji na Białorusi, m.in. z rodziną zabitego podczas protestów Aleksandra Tarajkowskiego.

Państwa bałtyckie wzywają do uwolnienia więźniów politycznych

Kraje bałtyckie ponownie wezwały białoruskie władze do natychmiastowego uwolnienia więźniów politycznych i dziennikarzy. Apel został wystosowany w związku Międzynarodowym Dniem Solidarności z Białorusią.

Litwa, Łotwa i Estonia zażądały natychmiastowego zaprzestania przemocy, zaangażowania się w dialog z narodem białoruskim i przeprowadzenia uczciwych wyborów.

"Tak jak Białorusini walczą o swoje podstawowe prawa człowieka i stawiają opór, tak też społeczność międzynarodowa musi zwracać uwagę na to, co dzieje się na Białorusi, uważnie śledzić sytuację i podejmować działania" - napisano w komunikacie wydanym przez ministerstwa spraw zagranicznych trzech państw bałtyckich.

Wieczorem budynki użyteczności publicznej w krajach bałtyckich zostaną podświetlone na biało-czerwono-biało. Są to barwy niepodległej Białorusi. Ma to być wyraz solidarności z narodem białoruskim.
Międzynarodowy Dz

Liderka białoruskiej opozycji i była kandydatka w ubiegłorocznych wyborach prezydenckich od sierpnia przebywa na Litwie.

Placówki dyplomatyczne Polski i wielu państw zachodnich przyłączyły się do Dnia Solidarności z Białorusią

Biało-czerwono-białe flagi Białorusi wyświetlono wczoraj wieczorem na budynkach ambasad Polski i Litwy w Waszyngtonie.

Był to element obchodów Dnia Solidarności z Białorusią, w którym wzięli udział polscy, litewscy i amerykańscy dyplomaci oraz przedstawiciele społeczności białoruskiej w Stanach Zjednoczonych.

"Jest bardzo ważne, aby Białoruś czuła jednoznaczne poparcie dla praw człowieka, demokracji i swobód obywatelskich nie tylko z Warszawy czy Wilna ale także z Waszyngtonu" - mówił ambasador RP w Waszyngtonie Piotr Wilczek.

Dyplomata podkreślił, że walczący z reżimem Łukaszenki Białorusini potrzebują zarówno wsparcia materialnego jak i moralnego.

Reprezentujący amerykański Departament Stanu James Kulikowski powiedział, że konieczne jest wspieranie Białorusinów walczących o demokrację oraz wywieranie presji dyplomatycznej na reżim Łukaszenki.

- Im większą presję międzynarodową wywieramy na władze w Mińsku, tym bardziej pokazujemy Białorusinom, że nie są osamotnieni i że mają poparcie świata - mówił James Kulikowski z Biura ds. Europy i Eurazji Departamentu Stanu.

Przedstawiciele diaspory Białoruskiej w Stanach Zjednoczonych dziękowali za zorganizowanie Dnia Solidarności z Białorusią oraz za wsparcie Polski i Litwy dla protestujących przeciwko reżimowi Łukaszenki.

Wyrazy solidarności przekazała także ambasada RP w Londynie.

 

20-stopniowe mrozy na Białorusi 

Na Białorusi 7 lutego miały miejsce kolejne protesty opozycji. Dziś mija pół roku od ich rozpoczęcia.

Ekspert Roman Jakowleuski zaznaczał, że na Białorusi protesty będą kontynuowane w różnej formie. Dziś były mniej widoczne ze względu na 20. stopniowe mrozy, które nawiedziły Białoruś.

Opozycja uważa, że wybory prezydenckie przeprowadzone 9 sierpnia ubiegłego roku zostały sfałszowane i domaga się odejścia Aleksandra Łukaszenki.

Zwolennicy białoruskiej opozycji w ostatnich miesiącach protestują na osiedlach oddalonych od centrum Mińska. W ten sposób starają się unikać zatrzymań przez milicję. Jako symbol swej walki o zmiany w kraju wywieszają flagi protestu na drzewach w stołecznych parkach i na blokach, a do ogrodzeń przywiązują wstążki.

Już wczoraj grupy demonstrantów z historycznymi biało-czerwono-białymi flagami zaobserwowano w kilku dzielnicach Mińska. Demonstranci byli widoczni również w podstołecznych miasteczkach Baraulany, Dzierżyńsk i Stołbce.

W Mińsku pierwsi demonstrujący pojawili się na ulicach wcześnie rano, jeszcze przed wschodem słońca.

Władze informują o wniosku ws. blogerów

Białoruś zwróciła się do Polski o ekstradycję opozycyjnych blogerów. Białoruski Komitet Śledczy poinformował o skierowaniu do naszego kraju dokumentów dotyczących przekazania Sciapana Puciły i Ramana Pratasiewicza. To założyciele popularnych na Białorusi kanałów, które informują o akcjach protestacyjnych.

O skierowaniu do Polski dokumentów dotyczących ekstradycji Sciapana Puciły i Ramana Pratasiewicza poinformowały białoruskie media państwowe. Rządowa agencja prasowa "Biełta" i gazeta "SB. Biełaruś siewodnia" - będąca organem administracji prezydenta - powołują się na Michaiła Wawuło z Komitetu Śledczego Białorusi.

Informacja ta nie jest nowa. W połowie listopada białoruski MSZ poinformował, że przekazano stronie polskiej pismo z kopią wniosków o ekstradycję skierowanych przez Prokuraturę Generalną Białorusi do polskiego Ministerstwa Sprawiedliwości i polskiej Prokuratury Generalnej w celu ścigania Puciły i Protasiewicza. Nieco później białoruskie KGB wpisało Sciapana Puciłę i Ramana Pratasiewicza na listę osób i organizacji, mających związek z działalnością terrorystyczną.

Dziś jest obchodzony Międzynarodowy Dzień Solidarności z Białorusią. Niezależni komentatorzy nie wykluczają, że informacja dotycząca blogerów może być częścią akcji propagandowej władz w Mińsku.

PAP/IAR/agkm

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak