Informacje o Białorusi: Raport Białoruś
Przez odbudowany most Terespolski, turyści mogliby pieszo dotrzeć do twierdzy brzeskiej. Projekt łączy się z planowaną przez Białoruś rekonstrukcją obiektów w XIX-wiecznej twierdzy.
Konsul generalny Rzeczypospolitej w Brześciu Anna Nowakowska mówi, że inicjatywa może być korzystna dla Polski. - Byłaby ułatwieniem dla ruchu w strefie przygranicznej ze względu na planowane wprowadzenie małego ruchu granicznego - dodaje konsul. Anna Nowakowska powiedziała Polskiemu Radiu, że inwestycją zainteresowani są również Białorusini. - Jeżeli chodzi o stronę białoruską, to most ten będzie się wkomponowywał w realizację dużego przedsięwzięcia rewitalizacji twierdzy brzeskiej i utworzenia na jej terenie kompleksu kulturalno-turystycznego - mówi konsul Anna Nowakowska.
Twierdza brzeska, fot. Wikimedia Commons/Szeder László
Pomysł stworzenia przejścia pieszego w Brześciu nie jest nowy, istnieje tak dawno, jak plany małego ruchu granicznego - zauważa konsul Nowakowska. Przypomina, że obecnie istniejące przejście samochodowe Brześć-Terespol jest bardzo uczęszczane i władze położonych po obu stronach granicy miast myślą o rozwiązaniu sytuacji.
Twierdza brzeska to zespół fortyfikacji zbudowany w pierwszej połowie XIX wieku. W okresie dwudziestolecia międzywojennego należała do Polski. Ucierpiała w trakcie pierwszej i drugiej wojny światowej.
Brześć za 8 lat będzie świętował tysiąclecie istnienia. W związku z tym miejscowe władze mają ambitne plany upiększenia miasta. Chcą między innymi odbudować średniowieczny zamek i dwa kompleksy klasztorne.
Pod koniec marca odbyło się w Brześciu spotkanie władz samorządowych z Polski i Białorusi, na którym omawiano plany pieszego przejścia. Strony porozumiały się co do powołania grup roboczych, które przygotują do końca maja rekomendacje dla swoich rządów w związku z projektem. Niedawno pozytywnie o pomyśle przejścia wypowiedziała się białoruska Straż Graniczna.
IAR, PAP, agkm