Raport Białoruś

Francuzi nie zatrzymali białoruskiego ministra

Ostatnia aktualizacja: 20.01.2012 20:00
Szef MSW Białorusi Anatol Kuleszou opuścił terytorium Francji – informuje organizacja Free Belarus Now. Według prawników tej organizacji, Francja miała obowiązek go zatrzymać na mocy konwencji o zakazie stosowania tortur.

Szef MSW Anatol Kuleszou mógł pojechać do Francji, mimo tego, że jest objęty sankcjami dyplomatycznymi Unii Europejskiej. Był obecny na konferencji Interpolu 17-20 stycznia, na której negocjował z Interpolem umowę o uznaniu specjalnego paszportu, który pozwalałby przedstawicielom Interpolu na bezwizową podróż za granicę Białorusi.

W jaki sposób dostał się do Francji? Niezależna agencja BelaPAN usłyszała w ambasadzie Francji, że Interpol znajduje się na terytorium francuskim, a Francja powinna dotrzymywać zobowiązań wobec instytucji międzynarodowych. BelaPAN usłyszał także, że nie jest to wiza schengeńska, a „wiza z ograniczeniem terytorialnym”, pozwalająca tylko na odwiedzenie Francji, wydana tylko na czas podróży służbowej.

Organizacja Free Belarus Now przygotowała z pomocą kancelarii McCue & Partners LLP już we wrześniu pozew przeciw m.in. szefowi MSW, w związku z represjami wobec więźniów politycznych, w tym torturami. Kraje, które ratyfikowały konwencję o zakazie stosowania tortur, mają obowiązek zatrzymać osobę, która takiego przestępstwa się dopuszcza.

Podczas pobytu Kuleszoua we Francji taki pozew trafił do sądu, a także napisano list w tej sprawie do francuskiego ministra sprawiedliwości, Michela Mercier.  Żadnej reakcji ze strony władz francuskich nie doczekano się jednak – informuje Free Belarus Now.

Przedstawiciel ministerstwa spraw wewnętrznych Białorusi powiedział agencji Ria Novosti, że Kuleszou nie może być aresztowany we Francji, bo wszyscy zaproszeni przez międzynarodowe organizacje podlegają dyplomatycznemu immunitetowi. Dodał, że również na obrady ONZ mogą przyjeżdżać politycy, którzy poza tym nie mają wstępu na terytorium Stanów Zjednoczonych.

 

agkm

 

Informacje o Białorusi: Raport Białoruś

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
Czytaj także

Interpol: te same odciski palców z zamachów z Mińska w 2011 i 2008 roku

Ostatnia aktualizacja: 13.05.2011 22:09
Interpol potwierdził, że dwa ataki terrorystyczne w Mińsku, z 2011 i 2008 roku, zostały popełnione przez tę samą osobę – czytamy na stronie tej międzynarodowej policyjnej organizacji.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Rywal Łukaszenki w wyborach: ściga mnie listem gończym Interpol

Ostatnia aktualizacja: 01.06.2011 09:50
Aleś Michalewicz, jeden z rywali Aleksandra Łukaszenki w grudniowych wyborach, miał przyjechać na konferencję do Polski – jak się okazało nie mógł, bo jest ścigany listem Interpolu.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Polska prosi Interpol o spotkanie ws. Białorusi

Ostatnia aktualizacja: 22.12.2011 07:00
Szef MSW Jacek Cichocki chce się spotkać z dyrektorem Interpolu w sprawie zatrzymań białoruskich opozycjonistów, zostało już do niego wysłane zaproszenie
rozwiń zwiń
Czytaj także

Nowym wiceszefem MSW został kagiebista

Ostatnia aktualizacja: 17.01.2012 14:21
Mam nadzieję, że doświadczenie, które pan nabył w KGB, będzie przydatne – mówił rano Aleksander Łukaszenka do nowo mianowanego Igora Szuniewicza.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Białoruś znosi wizy na czas mistrzostw hokeja

Ostatnia aktualizacja: 18.01.2012 15:32
Aleksander Łukaszenka podpisał dekret znoszący obowiązek wizowy między 25 kwietnia a 31 maja 2014 roku. Dotyczy on uczestników mistrzostw i turystów z biletami na igrzyska.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Białoruski minister z czarnej listy wjechał do Francji

Ostatnia aktualizacja: 18.01.2012 04:00
Wiceszef MSW Anatol Kuleszou dostał francuską wizę, mimo tego, że w Unia Europejska wpisała go na listę osób z zakazem wjazdu do Unii, w związku z łamaniem praw człowieka na Białorusi.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Białoruski minister trafi do francuskiego aresztu?

Ostatnia aktualizacja: 19.01.2012 22:00
Adwokat ruchu „Free Belarus Now” wniósł do sądu pozew przeciw szefowi MSW Białorusi, Anatolowi Kuleszowowi. - Zgodnie z konwencją o torturach, powinien być zatrzymany - argumentuje prawnik kancelarii McCue & Partners LLP.
rozwiń zwiń