Około 70 motocyklistów złożyło kwiaty pod krzyżem polskim i zapaliło znicze pod głazem upamiętniającym wszystkie ofiary mordu NKWD.
Tomasz Janik, kierownik wydziału konsularnego Ambasady Polski w Mińsku podziękował uczestnikom rajdu motocyklowego za świadectwo pamięci. Zwrócił uwagę, że według niektórych szacunków w Kuropatach leżą szczątki co najmniej 200 tysięcy osób. - Wśród nich kilka tysięcy ofiar tak zwanej białoruskiej listy katyńskiej, ciągle poszukiwanej - podkreślił konsul.
- W tej chwili w sposób symboliczny rozpoczynamy Rajd Katyński, bo tu, w tym miejscu, po raz pierwszy dotykamy ziemi, w której spoczęły szczątki oficerów zamordowanych z rozkazu Józefa Salina przez NKWD w ramach tej ogromnej zbrodni, której dajemy nazwę zbrodni katyńskiej - powiedział o. Marek Kiedrowicz, franciszkanin z Lęborka, który po raz trzeci uczestniczy w Rajdzie Katyńskim.
Białoruska lista katyńska, dotycząca 3870 polskich obywateli zamordowanych w 1940 r. przez NKWD na terenie sowieckiej Białorusi, jest jedną z największych i ostatnich tajemnic zbrodni katyńskiej. Po agresji ZSRR na Polskę 17 września 1939 roku osoby te zostały aresztowane przez NKWD we wschodnich województwach II Rzeczpospolitej, a następnie zamordowane z rozkazu Stalina. Najprawdopodobniej - w więzieniu NKWD w Mińsku.
Ksiądz Wojciech Mikulski, szef Redakcji Programów Katolickich Polskiego Radia. który również uczestniczy w rajdzie, nie kryje wzruszenia z odwiedzania miejsc pamięci. - Sam rajd jest niesamowity, spotkania z ludźmi, wizyta w tych różnych miejscach to są niesamowite przeżycia - mówi duchowny.
Komandor Rajdu Katyńskiego Wiktor Węgrzyn powiedział, że jego uczestnicy odwiedzili już na Białorusi miejsce bitwy Armii Krajowej z wojskami sowieckimi w 1944 r. w Surkontach, majątek rotmistrza Witolda Pileckiego w Krupie oraz cmentarz w Grodnie, gdzie stoi pomnik katyński.
Celem wyprawy jest złożenie hołdu ofiarom zbrodni i dotarcie do miejsc męczeństwa Polaków. W miejscach pamięci uczestnicy rajdu składają wieńce i zapalają znicze, spotykają się także z Polakami mieszkającymi na Wschodzie. Organizatorem wyprawy jest Stowarzyszenie Międzynarodowy Motocyklowy Rajd Katyński.
Trasa tegorocznego Rajdu obejmuje Litwę, Białoruś, Rosję, Ukrainę i Polskę. Wśród odwiedzanych miejsc znajdą jeszcze się m.in. Katyń, Smoleńsk (lotnisko Siewiernyj), Miednoje, Moskwa, Kursk, Charków (Piatichatki), Kijów (Bykownia) i Lwów.
PAP/IAR/agkm
Informacje o Białorusi: Raport Białoruś