W Mińsku odsłonięto pomnik poświęcony funkcjonariuszom służb bezpieczeństwa państwowego, którzy zginęli w trakcie wykonywania obowiązków służbowych.
Pomnik, który upamiętnia między innymi funkcjonariuszy KGB, został ustawiony przed siedzibą Instytutu Bezpieczeństwa Narodowego. W odsłonięciu wziął udział Walery Wakulczyk - szef białoruskiego KGB i Aleksander Bortnikow - dyrektor FSB Rosji.
Kompozycja "Tarcza Ojczyzny", na której znalazła się m.in. podobizna Feliksa Dzierżyńskiego, została uroczyście odsłonięta w 95. rocznicę utworzenia przez niego Ogólnorosyjskiej Nadzwyczajnej Komisji do Walki z Kontrrewolucją i Sabotażem (Czeka). Jak podał KGB, pomnik ten to wyraz hołdu dla osób, które tworzyły jedną z najsilniejszych służb specjalnych świata, walczyły na frontach II wojny światowej oraz uczestniczyły w misjach w Afganistanie i Czarnobylu. Ma on przypominać Białorusinom, że historia to żywa pamięć o bohaterstwie, chwale i honorze tych, którzy za cenę życia bronili wolności i niepodległości ojczyzny.
To nie pierwszy pomnik poświęcony funkcjonariuszom służb specjalnych. W Mińsku na skwerze naprzeciwko centralnej siedziby KGB stoi popiersie Feliksa Dzierżyńskiego - twórcy Wszechrosyjskiej Komisji Nadzwyczajnej do Walki z Kontrrewolucją i Sabotażem - dalekiej poprzedniczki KGB. Niedaleko białoruskiej stolicy znajduje się odbudowany dom, w którym Dzierżyński się urodził. Co roku odbywa się tam zaprzysiężenie nowych funkcjonariuszy białoruskiego KGB.
Na uroczystość z udziałem m.in. szefa KGB Walera Wakulczyka i wicepremiera Anatola Tozika przyjechali także goście z Rosji, m.in. dyrektor Federalnej Służby Bezpieczeństwa (FSB) Aleksandr Bortnikow.
Pomnik jest z brązu, autorstwa Uładzimira Żbanoua, wysokości 3,5 m i szerokości 2 m. Znajdują się na nim trzy płaskorzeźby: oprócz Dzierżyńskiego także żołnierza z czasów II wojny światowej symbolizującego wszystkich czekistów walczących z faszyzmem oraz współczesnego pracownika organów bezpieczeństwa państwowego.
IAR/PAP/agkm
Informacje o Białorusi: Raport Białoruś