Szef państwa podkreślił, że poważnych klęsk nie było "mimo ogromnych nacisków ze strony niektórych państw, wynikających z prowadzenia przez nas niezależnego kursu w polityce zagranicznej i obrony naszych interesów narodowych".
Łukaszenka zwolnił w poniedziałek szefa dyplomacji Siarhieja Martynaua i mianował na jego miejsce dotychczasowego szefa administracji prezydenckiej Uładzimira Makieja, objętego zakazem wjazdu do UE.
Aleksander Łukaszenka zapewnił, że Martynau został zwolniony ze stanowiska na własne życzenie. - Przepracowawszy niemal 10 lat na stanowisku ministra Siarhiej Martynau dość dawno wyraził pragnienie zmiany pracy. Była to jego inicjatywa - oznajmił prezydent.
Zaznaczył przy tym, że Makiej ma doświadczenie w dyplomacji. - Z mojego polecenia spotykał się z wieloma przywódcami zarówno na Wschodzie, jak i na Zachodzie, próbując normalizować w najtrudniejszych okresach nasze stosunki, szczególnie na Zachodzie. To mu się udawało - ocenił Łukaszenka.
Do zmiany szefa dyplomacji dochodzi w momencie kolejnego kryzysu w stosunkach Białorusi z Unią Europejską, wywołanego odmową przedłużenia przez Mińsk akredytacji ambasadorowi Szwecji Stefanowi Erikssonowi. Odpowiedzią władz w Sztokholmie na ten krok było wyproszenie dwóch białoruskich dyplomatów. Białoruś odwołała następnie wszystkich pracowników swojej ambasady w Szwecji i wystąpiła do Sztokholmu o odwołanie pracowników szwedzkiej ambasady w Mińsku.
Poprzedni poważny konflikt dyplomatyczny wybuchł w początkach roku. 28 lutego władze Białorusi poprosiły ambasadorów Polski i UE, Leszka Szerepkę i Mairę Morę, o opuszczenie kraju i udanie się na konsultacje, a także wezwały na konsultacje białoruskich ambasadorów z Warszawy i Brukseli. Była to reakcja Mińska na rozszerzenie 28 lutego przez UE sankcji wobec Białorusi. W geście solidarności Mińsk opuścili wtedy wszyscy ambasadorowie państw unijnych. Powrócili dopiero po dwóch miesiącach.
Unia Europejska już dwukrotnie rozszerzyła w tym roku sankcje przeciwko Białorusi w związku z pogarszającą się sytuacją w dziedzinie praw człowieka w tym kraju. Zakazem wjazdu do UE jest już objętych 243 Białorusinów, w tym sam Łukaszenka. 23 marca podjęto ponadto decyzję o zamrożeniu aktywów 29 firm należących do trzech oligarchów wspierających reżim Łukaszenki. UE zapowiada wprowadzanie kolejnych sankcji, dopóki wszyscy więźniowie polityczni na Białorusi nie zostaną uwolnieni.
PAP/agkm
Informacje o Białorusi: Raport Białoruś