Raport Białoruś

Białoruś: zatrzymano 30 opozycjonistów z ruchu ”Mów prawdę”

Ostatnia aktualizacja: 24.08.2013 19:00
Białoruska milicja zatrzymała około 30 uczestników seminarium zorganizowanego w siedzibie ruchu "Mów Prawdę” w Mińsku.
Audio
  • Relacja Włodzimierza Paca z Mińska (IAR): w stolicy Białorusi zatrzymano około 30 opozycjonistów
Więźniarka przed siedzibą ruchu Mów prawdę
Więźniarka przed siedzibą ruchu "Mów prawdę"Foto: BIEŁSAT (printscreen)

Na czele ”Mów Prawdę” stoi jeden z byłych opozycyjnych kandydatów na prezydenta Białorusi, Uładzimir Niaklajeu. Opozycjoniści zostali przewiezieni na jeden z posterunków w białoruskiej stolicy.

W stołecznej siedzibie ruchu "Mów Prawdę" przeprowadzane były zajęcia dla aktywistów opozycji przed przyszłorocznymi wyborami samorządowymi. Szkolenie było też związane z inicjatywą tej organizacji przeprowadzenia ogólnokrajowego referendum dotyczącego najważniejszych spraw dla Białorusinów (projekt ”Narodny referendum”) .

Andrej Dźmitryjeu. wiceprzewodniczący ruchu "Mów Prawdę", powiedział mediom, że milicjanci najpierw zablokowali wejście do siedziby organizacji. Potem uczestnicy seminarium zostali posadzeni do więźniarki i odwiezieni na posterunek milicji.

Razem z działaczami zatrzymano operatora agencji prasowej BelaPAN, Wasila Siamaszkę – pisze portal Radia Swaboda. Powiedział on temu portalowi, że jest przetrzymywany i nikt nie wyjaśnia mu, za co.

Na razie nie ma żadnych pewnych informacji o losie zatrzymanych. Pojawiły się doniesienia, że opozycjoniści zostali zatrzymani w celu sprawdzenia ich dokumentów. Z kolei aktywistka ruchu ”Mów prawdę” Aksana Zielianouska powiedziała, że wszystkich zatrzymanych sfotografowano, pobrano od nich odciski palców, a teraz mają ich wypuszczać z posterunku po kolei. Na razie jednak nie ma potwierdzenia informacji o tym, jakoby ktoś z tej grupy miał wyjść na wolność.

Mińska milicja potwierdziła, że doszło do zatrzymań w celu sprawdzenia dokumentów - zaznacza Radio Swaboda. I dodaje, że obecnie telefony przywódców kampanii "Mów Prawdę!" nie odpowiadają.

Część białoruskiej opozycji chce organizować referendum
W maju ruch "Mów Prawdę!" zawarł wraz z dwoma innymi organizacjami opozycyjnymi, Partią BNF i ruchem "O Wolność", długoterminowe strategiczne partnerstwo na trzy najbliższe kampanie wyborcze: przed wyborami do władz lokalnych, które mają się odbyć do marca 2014 roku, przed wyborami prezydenckimi w 2015 roku oraz przed wyborami parlamentarnymi w 2016 roku.
Członkowie partnerstwa zadeklarowali, że chcą przeprowadzić ogólnokrajowe referendum w sprawach ważnych dla większości Białorusinów, a jego wyniki mają znaleźć odzwierciedlenie w programach przedwyborczych kandydatów.
Wiceszef ruchu "O Wolność" Jury Hubarewicz mówił wówczas, że treść referendum "może stać się podstawą przedwyborczego programu demokratycznego kandydata w wyborach prezydenckich" w 2015 roku. Zapowiadał, że działacze trzech organizacji objadą latem ponad 30 miast w celu przeprowadzenia konsultacji społecznych na temat referendum.

IAR/PAP/svaboda.org/agkm

Informacje o Białorusi: Raport Białoruś 

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
Czytaj także

”Apelujemy, by świat nie zapomniał o Białorusi. Nadal walczymy"

Ostatnia aktualizacja: 04.08.2013 23:00
Białorusini przypomnieli 4 sierpnia o więźniach politycznych i o walce o wolność na Białorusi. - Nadal walczymy. Chcemy zmian. Niestety reżim dyktatorski jest silny - ale jeśli będziemy milczeć, to nic się nie zmieni – mówił w Warszawie jeden z uchodźców politycznych z Białorusi, Anatol Michnawiec.
rozwiń zwiń
Czytaj także

1000 zł kary dla obrońców praw człowieka: za akcję solidarności z więźniami politycznymi

Ostatnia aktualizacja: 08.08.2013 13:55
Dwoje białoruskich działaczy Tacciana Rewiaka i Uładzimir Łabkowicz zostało skazanych za pikietę w Dniu Solidarności ze Społeczeństwem Obywatelskim na Białorusi.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Ruch "Mów prawdę" na Białorusi nadal jest nielegalny

Ostatnia aktualizacja: 07.08.2013 14:20
Białoruski ruch społeczny "Mów Prawdę” nadal bez rejestracji. Sąd Najwyższy Białorusi odrzucił skargę działaczy organizacji na odmowę rejestracji przez Ministerstwo Informacji.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Białoruski opozycjonista "stracił przytomność w celi”

Ostatnia aktualizacja: 17.08.2013 05:00
Maryna Adamowicz, żona białoruskiego więźnia politycznego Mikoły Statkiewicza, poinformowała, że jej mąż w więzieniu dostał specyfiki, po których jego sampoczucie znacznie się pogorszyło. Obawia się o jego zdrowie.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Białoruś: ułaskawiony opozycjonista znów ma trafić do więzienia. "Nie ma czego się bać. Nie zamierzam przestać działać"

Ostatnia aktualizacja: 20.08.2013 07:21
Sąd w Mińsku ma wydać wyrok w sprawie miejscowego opozycjonisty. Uładzimir Jaromienak jest oskarżony o naruszenie zasad pobytu pod nadzorem prewencyjnym milicji. Prokurator zażądał dla niego 6 miesięcy aresztu.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Bialoruski opozycjonista, skazany za wywieszenie flagi, wyjechał na studia do Polski

Ostatnia aktualizacja: 20.08.2013 15:00
Były białoruski więzień polityczny Siarhiej Kawalenka wyjechał do Polski, zamierza tu studiować - poinformowała o tym jego żona Alena.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Aleś Bialacki spotkał się w więzieniu z bliskimi

Ostatnia aktualizacja: 22.08.2013 09:30
Alesiowi Bialackiemu, białoruskiemu więźniowi politycznemu, pozwolono na widzenie z bliskimi w kolonii karnej w Bobrujsku.
rozwiń zwiń