"1025. Narodziny Królestwa" to pierwsze z serii wydarzeń kulturalnych organizowanych w Polsce z okazji 1000. rocznicy koronacji pierwszego polskiego króla.
- Rocznica przypada w przyszłym roku. Kronikarze wskazują, że do koronacji doszło 18 kwietnia 1025 roku - powiedział w audycji "Eureka" dr Michał Przeperski, rzecznik prasowy Muzeum Historii Polski. Zwrócił uwagę, że jest to szansa na wspólne świętowanie - obchody w 1966 roku były podzielone - władze państwowe świętowały tysiąclecie państwa polskiego a Kościół - tysiąclecie chrztu. - Rok 1025 był wyjątkowy w dziejach Polski - koronowano aż dwóch królów - również syna Bolesława Chrobrego - Mieszka II - dodał dr Przeperski.
- Rok 1025 to było wprowadzenie Polski do grona najbardziej rozwiniętych, najważniejszych, chrześcijańskich państw tamtego świata. Korona oznaczała wyjątkowy prestiż władcy, ale oznaczała też jego uznanie przez ówczesne liczące się ośrodki władzy, przede wszystkim papiestwo i cesarstwo. To było zaliczenie do grona równych - wskazał. - Korona jest czymś symbolicznym, a jednocześnie konkretnym, namacalnym. Bardzo ważna cegła w budowie gmachu państwowego - zaznaczył.
23:50 Jedynka/Eureka Chrobry 4 listopad 2024 19_29_05.mp3 "1025. Narodziny Królestwa" - wystawa upamiętniająca 1000. rocznicę koronacji Bolesława Chrobrego (Eureka/Jedynka)
Muzeum Historii Polski
Czytaj także:
Co można będzie zobaczyć na wystawie?
Wystawa "1025. Narodziny Królestwa" to w sumie ponad 500 wczesnośredniowiecznych eksponatów, które pozwalają nakreślić opowieść o korzeniach naszego państwa. Narrację uzupełniają liczne stanowiska interaktywne, w tym zapachowe i dotykowe, a także multimedia, odsłuchy i infografiki. Ekspozycja podzielona jest na pięć modułów.
W pierwszym - zatytułowanym "Królestwo" - poznajemy krajobraz i życie mieszkańców królestwa. Można się dowiedzieć m.in., co uprawiali, co jedli, w co się ubierali i jak się leczyli poddani Bolesława Chrobrego. Wśród eksponatów znajdziemy m.in. fragment najstarszego w Polsce smyczkowego instrumentu muzycznego, a także pieczołowicie zebrane przez archeobotaników pestki roślin.
Muzeum Historii Polski
W kolejnym module - "Gniezno - serce Królestwa" - można obejrzeć m.in. różne rodzaje kosztowności: od zabytków złotnictwa, takich jak pozyskany z Gniezna kielich "Królewski" z Trzemeszna oraz herma św. Zygmunta z Płocka, po cenne tkaniny, takie jak ornat z Kwieciszewa, i ozdobne manuskrypty, jak Codex Pretiosus.
W centrum zainteresowania modułu trzeciego - "Trzej królowie" - są: Bolesław Chrobry, Mieszko II oraz Bolesław Śmiały. Ważnymi bohaterkami opowieści są także Rycheza, pierwsza królowa Polski, oraz jej córka Gertruda, pierwsza polska pisarka. Zwiedzający poznają również Agnieszkę, która biła własne monety, a także możnego Sieciecha, którego wpływy w pewnym okresie zagrażały pozycji rodziny królewskiej.
Muzeum Historii Polski
Dwór Piastów stanowił oparcie dla wiary chrześcijańskiej w nowo utworzonym królestwie. Za jego sprawą, na ziemiach Polski dochodziło do wielkich przemian w sferze wiary i religii. Procesom tym dedykowany jest kolejny moduł wystawy - "Król i krzyż" poświęcony materialnym świadectwom chrystianizacji.
W przestrzeni "Królestwo bez króla" twórcy wystawy podkreślają długofalowe znaczenie koronacji z XI wieku. Wskazują, że awans Polski do grona królestw w 1025 roku miał znaczenie trwałe, niezależne od tego, czy w danym momencie na czele państwa stał koronowany władca, czy też nie.
Muzeum Historii Polski
Czytaj także:
Poza tym w audycji:
Zespół fizyków, kierowany przez prof. Ewę Stępień oraz prof. Pawła Moskala, opublikował w prestiżowym czasopiśmie "Science Advances" artykuł o przełomowych badaniach w dziedzinie obrazowania nowotworów głowy, przeprowadzonych z wykorzystaniem nowego parametru diagnostycznego - czasu życia pozytonium. Aby móc go zobrazować w ciele pacjenta, konieczne było zbudowanie wyjątkowego na skalę światową urządzenia - tomografu modularnego z plastikowych scyntylatorów nazwanego J-PET (Jagielloński PET).
***
Goście: dr Michał Przeperski, rzecznik prasowy Muzeum Historii Polski oraz prof. Ewa Stępień i prof. Paweł Moskal z Instytutu Fizyki Uniwersytetu Jagiellońskiego
Data emisji: 4.11.2024 r.
kk/wmkor